We wciąż toczącym się sporze niemieckich polityków o dalsze funkcjonowanie w kraju energetyki jądrowej, szef CDU Friedrich Merz opowiedział się stanowczo za pozostawieniem w sieci energetycznej trzech ostatnich działających elektrowni. „Niemcy nie mogą stać się zakładnikami ideologii Zielonych” – oświadczył w sobotę podczas spotkania swojej partii.
RWE wybrało Siemens Energy i HSM Offshore Energy na preferowanych dostawców systemu przesyłowego i zawarło umowy o wczesnym etapie prac w związku z budową morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1 GW w Danii.
W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
GreenVolt rozpoczął budowę portfela projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce, których łączna przewidywana moc to 59 MW. Poczynione inwestycje są zdywersyfikowane pomiędzy energetykę wiatrową, słoneczną oraz magazynowanie energii.
Propozycja rządu dotycząca wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz odbiorców wrażliwych skutkować może wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony dostawców energii z powodu nieadekwatnego systemu rekompensat, wskazują prawnicy kancelarii prawnej DLA Piper.
11 października 2022 r. w Lądku-Zdroju została utworzona Lądecka Spółdzielnia Energetyczna. Zajmie się ona wytwarzaniem energii - uzyskanej z odnawialnych źródeł energii (OZE) - wyłącznie na potrzeby własnej spółdzielni i jej członków.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia ws. wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek 1000 lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym używającym prądu do ogrzewania.
Żadne z państw UE nie wspiera podmiotów wrażliwych wobec wysokich cen energii, tak jak polski rząd - oświadczyła we wtorek w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Jak dodała, Polska wprowadziła już rozwiązania, a inne państwa unijne dopiero o tym rozmawiają.
Rząd pracuje nad projektem ustawy, którego celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
„Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która 11 października 2022 r. przedstawiła Radzie Ministrów założenia projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii e
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO