Polenergia Sprzedaż przyznała pierwszy w Polsce zielony Certyfikat Energia 2051. Otrzymała go spółka GreenWay Polska, która jest największym w kraju operatorem sieci ładowania aut elektrycznych. Certyfikat Energia 2051 potwierdza, że stacje GreenWay Polska w wybranych lokalizacjach, od początku lipca do końca grudnia 2021 roku, zasilane były w 100 proc. energią z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia.
Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
System energetyczny to skomplikowana infrastruktura i sieć. Widać to szczególnie podczas rozległych awarii energetycznych, gdzie poszczególne urządzenia należy uruchamiać w odpowiedniej kolejności i zgodnie ze szczegółowymi procedurami. Nie sposób wtedy działać bez komunikacji głosowej. Niezawodnym systemem głosowej łączności dyspozytorskiej jest system TETRA. Tę usługę oferuje Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN.
Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
„Jako Pełnomocnika Rządu ds. OZE niezmiernie cieszy mnie rosnące zainteresowanie wykorzystaniem biometanu. To sektor o wysokim potencjale rozwojowym, z którego należy skorzystać” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas wystąpienia otwierającego V Narodowy Kongres Biometanu. Wydarzenie odbyło się 30 maja 2022 r.
„Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowych i geopolitycznych” – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji „Polka XXI w.”. Wydarzenie odbyło się 31 maja 2022 r. w Warszawie.
Morze Śródziemne zaczyna otwierać się dla morskiej energetyki wiatrowej. Tibula Energia to nazwa najnowszego projektu pływającej morskiej farmy wiatrowej u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii, zaproponowanego przez włoską spółkę Falck Renewables i hiszpańską BlueFloat Energy w ramach partnerstwa obu firm.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal ZielonaGospodarka.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i poligonu Wicko.
Stworzenie platformy do dialogu i wymiany informacji w zakresie technologii ekoefektywnych oraz propagowanie idei polityki zrównoważonego rozwoju w tym w szczególności odpowiedzialności za środowisko naturalne – tak brzmiał motyw przewodni konferencji Eco-ON Technologie Ekoefektywne, objętej patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO