Już 30–31 marca 2026 roku w The Westin Warsaw Hotel, odbędzie się 43. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER – jednego z najważniejszych spotkań regulatorów, liderów i liderek spółek energetycznych oraz ekspertów rynku energii w Polsce. Wydarzenie będzie przestrzenią merytorycznej debaty o kierunkach transformacji energetycznej w kontekście bezpieczeństwa, konkurencyjności gospodarki oraz odpowiedzialności społecznej.
W rozmowie z portalem ZielonaGospodarka.pl Olga Długokęcka opowiada o organizowanej przez fundację Biznes dla Klimatu akcji - „Wspólnie dla Wisły”. Było to wyzwanie sportowe, podczas którego 25 wioślarzy pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią (łącznie 1048, 22 kilometry). W celu zwrócenia uwagi na stan najdłuższej polskiej rzeki.
W związku z zapowiedzią prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, dotyczącą korekty strefy czystego transportu, ościenne gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska zaapelowały o wprowadzenie racjonalnych zmian. Zadeklarowały też gotowość do dialogu i współpracy.
Sejmowa komisja finansów wprowadziła w czwartek poprawki do projektu ustawy, którego celem jest zwolnienie części podmiotów z unijnego obowiązku raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju za lata 2025 i 2026. Celem raportów ESG jest przedstawienie wpływu firmy np. na środowisko.
Portugalsko-hiszpańska EDP Renováveis potwierdziła 50% zysku na rynku amerykańskim w 2025 roku pomimo zawirowań prawnych i niechęci rządu federalnego do sektora offshore wind. Firma jest 4. największym wytwórcą prądu z turbin wiatrowych na świecie i tylko w Portugalii odpowiada za większość wykorzystywanej energii wiatrowej.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił promesy koncesji na wytwarzanie energii w morskiej farmie wiatrowej Baltica 2 budowanej w polskiej części Bałtyku przez PGE i Orsted.
Podwyższenie dolnej granicy kar za nielegalne przemieszczanie odpadów, a także prawo do roszczenia zwrotnego przysługujące GIOŚ od podmiotu odpowiedzialnego za niezgodne z planem lub nielegalne przemieszczanie śmieci - przewiduje opublikowany w środę projekt ustawy w tej sprawie.
W 2025 roku doszło do 100 proc. więcej ataków na polską sferę energetyczną w cyberprzestrzeni niż w roku 2024 - poinformował minister energii Miłosz Motyka. Ostrzegł, że w kolejnych latach liczba takich ataków może rosnąć.
Jotun, globalny lider w produkcji farb i powłok morskich informuje, że w 2025 roku statki pokryte jego produktami uniknęły emisji ok. 11,8 mln ton CO₂ – wobec 11,1 mln ton rok wcześniej. Wynik został zweryfikowany na podstawie niezależnej oceny technicznej przeprowadzonej przez towarzystwo DNV.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej spółki Energa; nową przewodniczącą zostanie Renata Rosiak - poinformowała Energa w środę w komunikacie giełdowym. Jednocześnie Wiktor Staszak zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego rady.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO