Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu

zk

28.09.2021 08:00 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu

Partnerzy portalu

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Pakiet „Fit for 55” oraz rozwój elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów UE ds. energii i transportu, w którym udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września w Słowenii.

Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, Polska dostrzega potrzebę działań łagodzących negatywne skutki zmian klimatu, w tym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz potrzebę zintensyfikowania działań UE w tym zakresie.

„Należy jednak zapewnić, aby zmiany odpowiadały możliwościom ich realizacji przez państwa członkowskie UE oraz uwzględniały indywidualne uwarunkowania poszczególnych krajów i ich punkty wyjścia” – zauważył.

Wiceminister zaznaczył, że pakiet „Fit for 55” to ogromny krok naprzód pod względem zapewnienia bardziej skoordynowanego podejścia do osiągnięcia neutralności w całej UE. Gdy zacznie obowiązywać, państwa członkowskie będą coraz częściej zachęcane do rozważenia wykorzystania energii odnawialnej, w szczególności morskiej energii wiatrowej.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił także uwagę, że rewizja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii w zakresie ciepłownictwa, transportu, budownictwa i przemysłu jest bardzo ambitna.

„Ewentualne wdrożenie nowych regulacji będzie wymagało od Polski dużego wysiłku w związku z nowym sposobem dekarbonizacji sektora transportowego. Dlatego ważne jest, aby państwa członkowskie mogły elastycznie korzystać z różnych narzędzi do osiągnięcia celu, biorąc pod uwagę własną politykę krajową, uwarunkowania lub technologie” – wyjaśnił.

Odnosząc się do ciepłownictwa, wiceminister podkreślił, że na tym etapie rozmów nowe przepisy w zakresie transformacji sektora ciepłowniczego wydają się nierealistyczne.

„Przed nami dużo pracy, aby przekonać Komisję, Państwa Członkowskie i Parlament Europejskiej do bardziej efektywnych kosztowo rozwiązań” – przyznał.

„Przepisy dotyczące realizacji celu UE w zakresie efektywności energetycznej nie powinny wpływać na zdolność państw członkowskich do decydowania o najbardziej opłacalnych sposobach osiągnięcia tego celu" – dodał.

Jak podkreślił wiceminister, w opinii Polski problem ubóstwa energetycznego jest niezwykle istotną i wieloaspektową kwestią, która powinna stanowić domenę polityki społecznej UE.

„Należy tak zaprojektować rozwiązania unijne, by nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla najuboższych gospodarstw domowych” – wyjaśnił.

W kwestii rozwoju elektromobilności wiceminister Guibourgé-Czetwertyński poinformował, że w Polsce toczą się prace związane z nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

„Ustawa będzie wdrażała regulacje mające na celu skrócenie czasu związanego z  przyłączeniem stacji ładowania do sieci oraz instalacją punktów ładowania w garażach przy budynkach wielorodzinnych. Równocześnie na etapie notyfikacji przez KE jest program wsparcia finansowego na budowę infrastruktury ładowania. W ramach pomocy publicznej przeznaczone zostanie 800 mln zł dla podmiotów prawnych w perspektywie do 2025 r." – wyjaśnił.

Jak dodał, zdaniem Polski aktualna propozycja Komisji dot. rozporządzenia o infrastrukturze paliw alternatywnych nie bierze pod uwagę różnic społeczno-ekonomicznych pomiędzy krajami.

„Dostępne dane i analizy pokazują, że rozwój elektromobilności jest ściśle związany z wysokością PKB, a samochód elektryczny dla części społeczeństw stanowi wciąż towar luksusowy. W związku z tym kraje UE na początkowym etapie rozwoju rynku elektromobilności powinny uzyskać wsparcie finansowe UE” – powiedział.

Polska zwróciła także uwagę na zagrożenia, jakie płyną z dominującej pozycji głównego dostawcy gazu do Unii Europejskiej. Polska jest zdecydowana przeciwdziałać manipulacjom cenowym na rynku gazu. Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że będziemy kontynuować nasze działania dyplomatyczne na rzecz poszanowania przez wszystkie przedsiębiorstwa gazowe przepisów III pakietu, w tym przez właścicieli i operatora gazociągu Nord Stream 2.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.