Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

zk

09.03.2023 07:17 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Partnerzy portalu

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Podczas targów wiceminister Ireneusz Zyska wziął udział w spotkaniu dotyczącym utworzenia doliny wodorowej dla województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. Jak podkreślił wiceszef resortu klimatu i środowiska, transformacja energetyczna dotyczy wszystkich regionów Polski i może dawać szanse na rozwój.

– Polityka klimatyczna oraz konieczność uniezależnienia się od surowców kopalnych sprawiają, że wodór będący nośnikiem energii, może do końca dekady stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej. Nie powinniśmy obawiać się tych zmian, gdyż dają nam one wiele możliwości. Transformacja energetyczna może być szansą wykorzystania polskiego potencjału w zakresie nowych technologii, a ponadto pozwoli na uniezależnienie się od importu węglowodorów z Rosji, a co za tym idzie, zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju na kolejne dekady – powiedział.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że powstawanie dolin wodorowych powinno być kompatybilne z rozwojem regionu, gdzie spotkać mogą się wszyscy zainteresowani – przemysł, administracja czy instytucje naukowe i badawcze.

– W Polsce możemy w ramach dolin wodorowych stawiać na innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane w ramach określonego obszaru geograficznego. Aktualnie w Polsce rozwijanych jest siedem projektów takich dolin. Do grona tego może dołączyć dolina wodorowa, która obejmie obszar województw lubelskiego i świętokrzyskiego. Oba regiony posiadają ogromny potencjał intelektualny i naukowy, który może pobudzić zaangażowanie renomowanych podmiotów ze świata nauki i biznesu we współtworzenie tego projektu – wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE wziął też udział w spotkaniu członków Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. W trakcie trwania rozmów wiceminister Ireneusz Zyska wskazywał, że niezwykle istotne jest tworzenie przestrzeni do współpracy.

– Idealnym przykładem są ambitne cele i projekty zainaugurowane właśnie przez Centralny Klaster wodorowy. Wspierają one realizację Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. z perspektywą do roku 2040, co przełoży się na budowę całego łańcucha wartości na terenie naszego kraju – mówił.

Tagi:
wodór, zyska, mkiś

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.