Wojewoda mazowiecki: będziemy nakłaniać marszałka województwa do posprzątania nielegalnego składowiska odpadów koło Wołomina

Wojewoda mazowiecki: będziemy nakłaniać marszałka województwa do posprzątania nielegalnego składowiska odpadów koło Wołomina - ZielonaGospodarka.pl
24.08.2023 11:16
Strona główna Odpady, Recykling Wojewoda mazowiecki: będziemy nakłaniać marszałka województwa do posprzątania nielegalnego składowiska odpadów koło Wołomina

Partnerzy portalu

Wojewoda mazowiecki: będziemy nakłaniać marszałka województwa do posprzątania nielegalnego składowiska odpadów koło Wołomina - ZielonaGospodarka.pl

Z ponad 60 miejsc, gdzie na Mazowszu składowane są niebezpieczne odpady, wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Przekazał, że będzie nakłaniać samorząd województwa do choćby częściowej likwidacji tego miejsca.

"Mapujemy i monitorujemy nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów na Mazowszu. Na terenie województwa jest ich ponad 60. Te, które budzą nas największy niepokój, są monitorowane nawet 24 godziny na dobę" - zapewnia w rozmowie z PAP wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. Dodaje, że największy niepokój budzi składowisko w okolicach Wołomina.

"To miejsce jest specyficzne z kilku powodów. Po pierwsze były starosta wydał zezwolenie na składowanie w tym miejscu odpadów niebezpiecznych, właściciel tego miejsca miał postawione zarzuty, sprawą zajmowało się CBA. Następnie na to składowisko została zwieziona nielegalnie ilość odpadów przewyższająca wielokrotnie tę, na jaką opiewało pozwolenie" - tłumaczy wojewoda. Dodał, że nielegalne składowisko znajduje się niedaleko elektrociepłowni, linii kolejowej i kilku obiektów użyteczności publicznej, choćby takich jak galeria handlowa.

"Pisaliśmy do marszałka województwa, który jest właściwy naszym zdaniem do uprzątnięcia tego składowiska. On się uchylił od tego i wszedł w fasadowy spór prawny ze starostą" - ubolewa wojewoda Bocheński. Zaznacza, że chce nakłaniać marszałka województwa do posprzątania nielegalnego składowiska odpadów.

Tobiasz Bocheński podkreśla, że choć w sensie prawnym sprawa wołomińskiego składowiska nie leży w gestii administracji rządowej, ze względu na skalę zagrożenia, jego służby cały czas monitorują sytuację na nim. GIOŚ bada wpływ składowania nielegalnych odpadów na czystość glebę i wód podziemnych.

Wojewoda podkreśla, że konieczność ciągłego monitorowania nielegalnych składowisk wynika choćby z tego, że nie do końca wiadomo, jakie odpady się na nich znajdują. "To często są zbiorniki, tzw. mausery, w których równie dobrze mogą być nieszkodliwe resztki po produkcji kosmetyków, jak i substancje niebezpieczne, mogące w każdej chwili przedostać się do gleby zaszkodzić ludziom, wywołać katastrofę" - mówi.

Zaznacza, że przy wysokich temperaturach niebezpieczeństwo związane ze składowiskami odpadów jest większe, choćby z powodu możliwego samozapłonu, dlatego w gotowości, by przeciwdziałać ewentualnemu zagrożeniu jest też straż pożarna.

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.