Wymuszone farmy wiatrowe, wyłączone pola naftowe i racjonowanie mięsa: Drastyczna droga Shell do zerowej emisji netto

zk

24.03.2023 12:29
Strona główna Energetyka, OZE Wymuszone farmy wiatrowe, wyłączone pola naftowe i racjonowanie mięsa: Drastyczna droga Shell do zerowej emisji netto

Partnerzy portalu

Wymuszone farmy wiatrowe, wyłączone pola naftowe i racjonowanie mięsa: Drastyczna droga Shell do zerowej emisji netto - ZielonaGospodarka.pl

W najnowszych scenariuszach paliwowego giganta, analizujących możliwe ścieżki rozwoju systemu energetycznego po upadku Ukrainy, zarysowano konieczność podjęcia "poważnych interwencji", aby doprowadzić świat do realizacji celów klimatycznych.

Przymusowa instalacja turbin wiatrowych w obliczu lokalnego sprzeciwu i obowiązkowe wycofanie aktywów z paliw kopalnych to jedne z drastycznych środków podejmowanych przez rządy w celu szybkiego doprowadzenia świata do zerowej emisji netto w nowym scenariuszu energetycznym opublikowanym przez giganta naftowego Shell.

Działania te należą do serii "poważnych interwencji" określonych w scenariuszu Sky 2050 - jednym z dwóch w najnowszym, kryształowym spojrzeniu Shell, który bada możliwy wpływ na systemy energetyczne świata po inwazji na Ukrainę, w którym interesy narodowe i obawy przed globalnym ociepleniem znajdują się obok siebie w kształtowaniu polityki energetycznej.

Opublikowana w tygodniu, w którym sekretarz generalny ONZ wezwał gospodarki rozwinięte do przyspieszenia o 10 lat procesu dążenia do zerowej emisji netto, prognoza Shell "Sky 2050" przewiduje szybko zmieniający się system energetyczny, kształtowany przez obawy o bezpieczeństwo klimatyczne i impuls polityczny napędzany przez młodszych obywateli.

To, czego wynegocjowanie mogło trwać dziesiątki lat, teraz zajmuje znacznie mniej czasu, ponieważ poszczególne narody, miasta i firmy "po prostu to robią!", a świat osiągnie zerową emisję netto w 2050 roku" - stwierdza Shell w swoim nowym raporcie "Scenariusze bezpieczeństwa energetycznego".

Jednak wynik ten można osiągnąć tylko dzięki działaniom, do których futurolodzy Shell przyznają, że "żaden rząd nie ma dziś tak wszechstronnego mandatu, a niewiele z nich, jeśli w ogóle, wydaje się skłonnych zabiegać o niego w wyborach".

Środki obejmują "przymusowe wycofanie z eksploatacji aktywów opartych na paliwach kopalnych, gigantyczne ceny emisji dwutlenku węgla, szybkie wprowadzenie i rozpowszechnienie technologii we wczesnym etpie  rozwoju oraz znaczne oszczędności energii dzięki efektywności, a nawet oszczędności ekonomiczne. Rządy są zmuszone do ograniczenia wyborów społecznych, takich jak ograniczenie sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi i ograniczenie spożycia mięsa."

Shell w swoim raporcie podkreśla: "Wymuszają również budowę turbin wiatrowych i linii energetycznych w miejscach, gdzie wielu obywateli nie chce ich widzieć, takich jak miejsca o szczególnym znaczeniu dla przyrody".

Chociaż w tym scenariuszu cele zerowej emisji netto zostaną osiągnięte do 2050 r., globalna temperatura nadal wzrośnie o ponad 1,5°C, przy czym technologie takie jak bezpośrednie wychwytywanie powietrza i magazynowanie węgla zostaną następnie wykorzystane do ponownego obniżenia jej do końca wieku.

Mimo że w tym scenariuszu cele zerowej emisji netto zostaną osiągnięte do 2050 roku, to jednak temperatura na świecie wzrośnie o ponad 1,5°C, a technologie takie jak bezpośrednie wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla pozwolą na jej ponowne obniżenie do końca wieku.

Shell przedstawia również drugi scenariusz, zwany Archipelagiem, w którym interesy narodowe mają największy wpływ na politykę energetyczną i w którym sektor niskoemisyjnej energetyki nadal się rozwija, ale nie w takim tempie i nie przy takim stopniu współpracy międzynarodowej, który pozwoliłby społeczności globalnej osiągnąć cele klimatyczne z Paryża.

Zgodnie z tą wizją, do końca wieku średnie temperatury na świecie mają wzrosnąć do około 2,2°C powyżej poziomu notowanego przed epoką industrialną. Koncepcja zerowych emisji netto byłaby na horyzoncie, ale nie zostałaby jeszcze osiągnięta.

W obu scenariuszach odnawialne źródła energii, na czele z energią słoneczną i wiatrową, zyskują na przewadze, a paliwa kopalne tracą na znaczeniu dzięki masowej elektryfikacji i wdrażaniu nowych rozwiązań energetycznych opartych na wodorze.

Shell podkreślił, że scenariusze "nie są przewidywaniami, ale po prostu możliwymi rozwiązaniami opartymi na danych i reakcjach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i klimatycznego", które mają pomóc w nakreśleniu długoterminowych wyzwań, i nie stanowią strategii ani planu biznesowego firmy.


Źródło: Shell, recharge

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.