Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym - ZielonaGospodarka.pl
21.04.2023 13:46
Strona główna Prawo, finanse Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

Partnerzy portalu

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Komisja Europejska

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.

W czwartek podczas wspólnego posiedzenia trzech sejmowych komisji (Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa) komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska przedstawił informacje na temat stanu wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz kryzysu gospodarczego i energetycznego w Unii Europejskiej.

– Zielony Ład zmierza w dobrym kierunku, daje ważne odpowiedzi, które umożliwią nam reakcję zarówno na sytuację związaną z pandemią, jak również na sytuacje związaną z wojną, jaką wywołała Rosja wobec Ukrainy – powiedział Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

– Zielony Ład dotyczy także relacji z Ukrainą, pomagamy jej w każdy możliwy sposób. Jesteśmy solidarni z wysiłkiem Ukrainy w celu doprowadzenia wojny do końca. W ubiegłym miesiącu wraz z organizacjami ukraińskimi wprowadziliśmy program rekonstrukcji Ukrainy – dodał.

Komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska zwrócił też uwagę, że po wojnie Zielony Ład będzie bardzo istotny, myślenie o nim będzie kluczowe w odbudowie i rekonstrukcji Ukrainy. Wskazał, że celem jest wprowadzenie w życie ekorozwoju i cyrkularności, jako istotę całego tego programu.

Jak przekazał, kwestie dotyczące gospodarki cyrkularnej, wkrótce zostaną wdrożone do prawa unijnego, np. rozporządzenie o bateriach i dyrektywa o odpadach przemysłu stoczniowego i statków. Nawiązując do gospodarki cyrkularnej wskazał też na dwie inicjatywy dot. ekoproduktów i ekoprojektów.

– To dotyczy cyklu życia produktów, podobnie jak z bateriami, od projektu po użytkowanie, aż po utylizację, trzeba uwzględniać zasady gospodarki cyrkulacji. Ważne są tu nowe instrumenty tj. cyfrowy koszyk produktów. Ważne jest, aby zapewnić, że konsumenci mają prawo wyboru między różnymi produktami. Wiedzą jak długo produkt będzie im służył, czy można go naprawić itp. – przekazał Sinkevičius.

W swoim przemówieniu podkreślił też, że odpady rosną szybciej, niż zmiany legislacyjne i trzeba zapobiegać tworzeniu odpadów.

Komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska w swoim wystąpieniu nawiązał też do kwestii zmian klimatycznych i bezpieczeństwa żywnościowego.

– Odbudowa przyrody to nasza polisa bezpieczeństwa przeciwko zmianom klimatycznym. Łąki, pola, uprawy muszą być zdrowe i muszą również przechwytywać węgiel. To istotny element nowych ustaw. Odbudowa ekosystemu zwiększy nasze działania w kierunku obniżania emisji – mówił Sinkevičius. – Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym. Naprawdę uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności – dodał.

– Ekosystemy w dużym stopniu są uzależnione od działalności gospodarczej, a ta z kolei od ekosystemów. Przyroda odbywa tu istotną rolę, to odpowiednia gleba, rośliny zapylacze, kontrola szkodników i oczywiście hodowla – wskazał Sinkevičius.

Nawiązując do sytuacji związanej z sektorem rybołówstwa podkreślił, że należy zadbać o to, aby europejskie rybołówstwo było atrakcyjne dla przyszłych pokoleń, co oznacza: modernizację, digitalizację, zapewnienie, aby rybołówstwo było zrównoważone i rentowne. Wskazał też, że najpoważniejsze wyzwanie, jakie dostrzega w rybołówstwie, to intensywne wykorzystanie paliw kopalnych. Kiedy zaczęła się wojna ceny diesla stosowanego w rybołówstwie podskoczyły gwałtownie.

Poinformował, że Komisja UE zaproponowała nowy plan dekarbonizacji w rybołówstwie.

Misz/ skr/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.