Wynik wyszukiwania - " Strategia Wodorowa" - Wiadomości

Gaz-System opracuje Wodorową Mapę Polski

Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
18.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Realizacja celów z dokumentów strategicznych pozwoli Polsce uzyskać 31,5 proc. energii z OZE

Gdyby cele wyznaczone w strategicznych dokumentach, takich jak Polityka energetyczna Polski czy Strategia wodorowa, zostały w pełni wdrożone, to w 2030 r. z odnawialnych źródeł energii pochodziłoby 31,5 proc. zużywanej w Polsce energii – wynika z raportu "Zrozumieć cele OZE".
22.11.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Instalacje wodorowe a ubezpieczenie. Czy można ubezpieczyć instalacje, do których nie ma regulacji?

Instalacje do obróbki wybuchowego wodoru wymagają specjalistycznych polis podwyższonego ryzyka. Są one potrzebne inwestorom, którzy będą wykładać swoje fundusze. Ale do wystawienia polisy niezbędne są z kolei regulacje, których wciąż nie ma.
19.09.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Belgia na czele rewolucji wodorowej: aspekty prawne i polityczne

Rok 2021 przyniósł prawdziwy przełom w polityce energetycznej Belgii. Rząd Federalny przedstawił swoją wizję oraz strategię, które mają na celu przemianę kraju w główny punkt importu i tranzytu zielonego wodoru w Europie. Strategia Wodorowa, zaktualizowana w październiku 2022 roku, wyraża ambicje Belgii w dążeniu do przyspieszenia inicjatyw z zakresu energii odnawialnej, w tym czystego wodoru.
19.07.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Stany Zjednoczone przedstawiają krajową strategię czystego wodoru

Nowe ramy mają na celu przyspieszenie produkcji, magazynowania i wykorzystania wodoru.
10.06.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
09.05.2023

Dekarbonizacja transportu: branża liczy na wsparcie, gwarancje finansowe i jasną politykę rządu [WIDEO]

Systemowe wsparcie dla inwestycji w transport niskoemisyjny, w tym gwarancje finansowe ze strony państwa oraz opracowanie szczegółowej polityki rządu w zakresie transportu intermodalnego - takie oczekiwania zgłaszali eksperci i menedżerowie branży logistycznej, uczestniczący w debacie o dekarbonizacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).
25.04.2023

EKG 2023: paliwo wodorowe - najpierw stacje ładowania dla autobusów i ciężarówek, potem auta osobowe [WIDEO]

Strategia ORLEN-u w zakresie paliw wodorowych koncentruje się na transporcie zbiorowym w miastach, ale jej drugim filarem jest rozwój napędzanego wodorem transportu ciężkiego, ze stacjami ładowania przy autostradach - powiedział Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN.
25.04.2023

Europejski wodór nabiera rozpędu! [WIDEO]

Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.
18.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

Wodór – bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych paliw

Kryzysy energetyczny oraz klimatyczny skutkują zwiększeniem zainteresowania wykorzystaniem do produkcji paliw Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jednym z najbardziej przyszłościowych rozwiązań staje się wodór, który z powodzeniem jest wykorzystywany w przemyśle od dziesięcioleci. W związku z komercjalizacją wodoru i upowszechnieniem technologii FCEV pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa wprowadzanych rozwiązań.
27.03.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Polska i Islandia wspólnie o współpracy wodorowej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z delegacją Islandii, pod przewodnictwem Hannesa Heimissona - nowo powołanego Ambasadora Islandii w Polsce. Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2022 r. w Warszawie.
05.12.2022

Gospodarka wodorowa w polityce energetyczno-klimatycznej Chin

Chińska strategia wodorowa.
04.12.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

UE przyspiesza prace nad zielonym wodorem. Będą dodatkowe środki na zmniejszanie ryzyka inwestycji w tę technologię

W październiku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został już skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 listopada br. Strategia ta wpisuje się w politykę energetyczną UE, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. We wrześniu br. szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała już utworzenie Europejskiego Banku Wodo
02.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy PKN ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych oraz pociągów pasażerskich. Współpraca obydwu firm pozwala na stworzenie zeroemisyjnej, komercyjnej oferty dla organizatorów transportu publicznego oraz operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i portów.
20.09.2022

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej celem jest m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowa opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii.
26.07.2022

Lider Zmian – branżowa platforma społecznościowa dla technologów

Rozwój w branży technologicznej - źródła wiedzy, wsparcie ekspertów
18.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

PKN Orlen uruchomi pierwszą w Polsce stację tankowania wodorem

Rynek pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi w ciągu kilku lat zwiększy przychody niemal czterdziestokrotnie – przewidują analitycy Market Research Future. Na razie czynnikiem ograniczającym rozwój napędów opartych na tym paliwie jest stosunkowo wysoki koszt wytworzenia go w zeroemisyjnym procesie i brak odpowiedniej infrastruktury do tankowania.
11.05.2022

Warsztaty dotyczące dolin wodorowych w Polsce i Europie

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 kwietnia br. odbyły się warsztaty, w trakcie których eksperci rozmawiali o budowie dolin wodorowych w Polsce i innych państwach europejskich. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Wykonawczy Partnerstwa Clean Hydrogen Joint Undertaking Bart Biebuyck oraz wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
02.05.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Konferencja EuroPOWER & OZE Power, to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
07.04.2022

Pociąg napędzany wodorem od Siemens Mobility już w 2024 roku ruszy po niemieckich torach [WIDEO, GALERIA]

Pierwszy pociąg napędzany wodorem dla Bawarii nabiera kształtów. 15 marca przedstawiciele Siemens Mobility i Bayerische Regiobahn (BRB) podpisali umowę leasingową na innowacyjny prototyp w obecności ministra gospodarki Bawarii Huberta Aiwangera i ministra transportu Bawarii Christiana Bernreitera. Umowa jest kontynuacją listu intencyjnego podpisanego przez wszystkich uczestników w lipcu 2021 roku.
23.03.2022

Pierwsze laboratorium zielonych paliw Grupy Azoty ZAK

Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych; budowa ma rozpocząć się w maju br., a zakończyć w 2023 r. - poinformowała PAP Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
17.03.2022

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część I

Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Wypada przypomnieć to banalne stwierdzenie w obecnym czasie dynamicznych zmian w przemyśle związanych z transformacją energetyczną: odejściem od paliw kopalnych i obniżeniem emisji CO2. Agendę tych zmian potwierdziła ostatnio konferencja COP26, w której uczestniczyli światowi przywódcy, w tym z USA i Unii Europejskiej. Zmiana jest więc dla polskiego przemysłu czymś nieuchronnym.
10.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Śląsko-Małopolskia Dolina Wodorowa będzie powołana w poniedziałek

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
29.01.2022

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska uczestniczył 24 stycznia 2022 r. w konferencji Powerpol 2022. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i dyskusji o najbardziej aktualnych kwestiach dotyczących transformacji energetycznej, źródeł zielonej energii oraz roli wodoru.
26.01.2022

Zyska: Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.
21.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. przygotujemy konstytucję dla wodoru

W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.01.2022

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Mijający rok jest pełen sukcesów dla energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do tego aukcje, Sector Deal, czy strategia wodorowa rządu – to tylko niektóre tegoroczne osiągnięcia naszej branży. Ale wciąż mamy wiele do zrobienia – przede wszystkim walczymy o długo wyczekiwane złagodzenie zasady 10H, która uwolni moc lądowych farm wiatrowych. Tylko w ten sposób unikniemy dalszego wzrostu cen prądu.
29.12.2021

ENGIE i Equinor wspólnie realizują belgijski projekt wodorowy

ENGIE i Equinor ogłosiły realizację wspólnego projektu H2BE, którego celem jest pobudzenie belgijskiego rynku wodoru niskoemisyjnego.
20.12.2021

„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” opublikowana w Monitorze Polskim

7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” (PSW).
09.12.2021

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

Wodorowa strategia UE może wpaść w poślizg

Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego ICIS, realizacja tych celów może być znacznie opóźniona przez zasadę dodatkowości oraz niewystarczającą dostępność źródeł i dojrzałość projektów.
28.11.2021

Wiceminister Zyska o wykorzystaniu wodoru na kolei

Wykorzystanie technologii wodorowych w kontekście rozwoju branży kolejowej to główny temat przemówienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas Kongresu Kolejowego. Wydarzenie odbyło się 24 listopada 2021 r.
26.11.2021

Niebezpieczne skutki mylenia niebieskiego i zielonego wodoru

Australia jest sztampowym przykładem ignorancji wpływu niebieskiego wodoru na środowisko w porównaniu z jego zieloną alternatywą, twierdzi nowe badanie.
21.11.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska na Forum Gospodarki Morskiej

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 roku z perspektywą do 2040 r. oraz prace nad Polskim Porozumieniem Wodorowym to tematy przewodnie poruszone podczas panelu „Energia Odnawialna” w ramach Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. W wydarzeniu, które odbyło się 8 października 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
12.10.2021

Polsce potrzebne są regulacje dotyczące wodoru

W sprawie wodoru w Polsce jest bardzo dużo entuzjazmu, ale jest jeszcze dużo pracy w obszarze legislacyjnym. W ślad za entuzjazmem powinno pójść prawo wodorowe - powiedział we wtorek podczas panelu dot. wodoru i magazynowania energii na Kongresie 590 w Warszawie wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.
06.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Trwają prace nad nowymi przepisami w obszarze wodoru

Polska Strategia Wodorowa może jeszcze we wrześniu zostać przyjęta przez rząd. Resort klimatu i środowiska pracuje też nad innymi dokumentami strategicznymi dla branży, w tym m.in. nad ustawą Prawo wodorowe oraz nad porozumieniem sektorowym, wzorowanym na tym podpisanym w ubiegłym tygodniu w obszarze offshore. Według rządu wodór ma ogromny potencjał w dekarbonizacji polskiej gospodarki, a stworzenie ram prawnych dla tego sektora ma się przyczynić do budowy nowej gałęzi przemysłu, opartej na nowoczesnych technologiach.
20.09.2021

Polski prototyp wodorowego elektryka będzie gotowy w przyszłym roku

Wykorzystanie wodoru w transporcie wciąż jest marginalne. Na rynku jest już pierwszy pociąg pasażerski napędzany tym paliwem. Są też samochody osobowe opracowane przez największe koncerny, choć ich sprzedaż nadal nie przekracza kilku tysięcy sztuk.
24.08.2021

Doliny wodorowe szansą dla gospodarki

Zastosowanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wdrożenie technologii wodorowych w energetyce – to główne cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku.
19.07.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
21.04.2021

Na nowe technologie wodorowe oparte na OZE rząd chce przeznaczyć 20 mld zł

Technologie wodorowe mogą być jednym z elementów transformacji polskiej energetyki, a rodzime firmy mogą się stać elementem światowego łańcucha dostaw dla nowoczesnych pojazdów zasilanych wodorem. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na technologie wodorowe rząd chce wydać 800 mln euro, a kolejne 17 mld zł do 2030 roku, jak zakłada Polska Strategia Wodorowa.
15.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.