Wynik wyszukiwania - " dubaj" - Wiadomości

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

2023 rekordowym rokiem dla wzrostu mocy instalacji wiatrowych

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
17.04.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Hitachi Energy finalizuje przejęcie COET

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który dąży do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosił dziś, że sfinalizował przejęcie COET, wiodącego projektanta i producenta urządzeń zasilających dla elektromobilności, kolei i przemysłu. Transakcja wzmacnia globalną pozycję i ofertę Hitachi Energy w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, energoelektroniki i grid edge.
16.01.2024

TIER Mobility i Dott łączą siły, aby stać się europejskim liderem współdzielonej mikromobilności

TIER Mobility ogłasza wstępne porozumienie o połączeniu swoich sił z firmą Dott, tym samym zapowiadając stworzenie największego operatora mikromobilności w Europie. Zarówno TIER, jak i Dott będą kontynuować działalność pod własnymi markami, zapewniając mieszkańcom miast i użytkownikom z całej Europy bezpieczną, niezawodną i zrównoważoną usługę współdzielonej mobilności.
15.01.2024

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Powstał projekt końcowego porozumienia COP28, wiele krajów przyjęło go krytycznie

To ogromny krok naprzód - oświadczył w poniedziałek przewodniczący odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 sułtan Ahmed al-Dżaber, informując o powstaniu projektu porozumienia, które ma być ogłoszone we wtorek, w ostatnim dniu obrad. Tekst przez niektóre kraje został przyjęty chłodno lub nawet krytycznie.
12.12.2023

PSEW: zobowiązania Polski z COP28 wymagają przyspieszenia rozwoju OZE

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. zakłada deklaracja, którą 118 krajów, w tym Polska, podpisało podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28. Spełnienie takich zobowiązań wymaga przyspieszenia rozwoju OZE - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
12.12.2023

Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych

Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad taktycznych”, które stoją na drodze do międzynarodowego porozumienia w sprawie przyszłości paliw kopalnych.
11.12.2023

COP28. Nowy prezydent Argentyny nie wycofa kraju z porozumienia paryskiego

Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera argentyńska wysłanniczka na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju Marcia Levaggi.
10.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

COP28. Brytyjski minister: towary odpowiadające za nielegalne wylesianie będą zakazane w naszych supermarketach

Brytyjskie supermarkety będą zobowiązane do zapewnienia, że sprzedawane przez nie produkty nie przyczyniają się do nielegalnego wylesiania - ogłosił w sobotę podczas trwającej w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 minister środowiska, żywności i spraw wiejskich Steve Barclay.
10.12.2023

Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji

W Wenecji w sobotę doszło do kolejnego incydentu, wywołanego przez ekowandali, jak określa się aktywistów klimatycznych dopuszczających się niszczenia i atakowania zabytków pod hasłami ochrony środowiska. W rejonie słynnego mostu Rialto wlali do Canal Grande substancję barwiącą wodę na zielono.
09.12.2023

COP28. Francuska minister wściekła na OPEC za deklaracje w sprawie paliw kopalnych

Jestem oszołomiona i wściekła na OPEC za deklaracje podczas konferencji COP28 w Dubaju o braku zgody na porozumienie w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych – powiedziała w sobotę francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
09.12.2023

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

M. Gosiewska o Strefie Czystego Transportu w Warszawie: jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich

Przyjęta przez radnych stolicy uchwała o SCT wyklucza setki tysięcy mieszkańców Warszawy, ale nie tylko ich. Jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich. To się odbije w cenach towarów, usług i dlatego absolutnie nie godzimy się na wprowadzanie takich wykluczeń w Warszawie - stwierdziła szefowa warszawskich struktur PiS Małgorzata Gosiewska.
09.12.2023

Wojewoda mazowiecki negatywnie o Strefie Czystego Transportu w Warszawie

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński negatywnie ocenia uchwaloną przez Radę Warszawy w czwartek Strefę Czystego Transportu w stolicy. "Tak długo jak będzie to w mojej prawnej kompetencji gruntownie zbadam legalność uchwały" - zapowiedział.
08.12.2023

Kontrowersje wokół przewodniczącego COP28 al-Dżabera

Postać przewodniczącego COP28 Sułtana Ahmeda al-Dżabera budzi wiele kontrowersji. Jest ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz szefem giganta naftowego ADNOC. Najpierw przekonywał, że stopniowa rezygnacja z paliw kopalnych uniemożliwi zrównoważony rozwój, później tłumaczył, że wycofywanie się z paliw kopalnych jest nieuniknione - przekazała BBC.
07.12.2023

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w szczycie klimatycznym

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
07.12.2023

Wysłannik USA ds. klimatu ogłosił na COP28 plan na rzecz fuzji jądrowej

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ogłosił we wtorek w Dubaju, gdzie trwa międzynarodowa konferencja klimatyczna COP28, międzynarodowy plan zaangażowania na rzecz fuzji jądrowej. Poinformował, że plan, który koncentruje się na badaniach i rozwoju, łączy 35 państw.
05.12.2023

Przewodnicząca MFW: bardzo ważnym krokiem byłoby podniesienie ceny emisji dwutlenku węgla

Jeśli mamy przyspieszyć dekarbonizację i skuteczniej powstrzymywać zmiany klimatu, należy podnieść cenę emisji dwutlenku węgla - oświadczyła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa, która uczestniczy w międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
04.12.2023

Przewodniczący COP28 al-Dżaber: nie kwestionuję dorobku nauki w kontekście zmian klimatycznych

Jako organizatorzy międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 bardzo szanujemy dorobek nauki w kwestiach dotyczących klimatu; wierzę w naukę, nie kwestionuję wyników badań w tej dziedzinie - oznajmił w poniedziałek przewodniczący COP28 Sultan al-Dżaber, odpierając zarzuty o negowanie zmian klimatycznych.
04.12.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły mszę w katedrze w Turynie lekturą encykliki papieża Franciszka

W katedrze w Turynie na północy Włoch aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielną mszę; tuż przed kazaniem zaczęły czytać fragmenty ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Ich zachowanie potępił metropolita stolicy Piemontu arcybiskup Roberto Repole.
03.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Plany branży mięsnej na COP28: lobby nastawione na przekonywanie, że produkcja mięsa jest korzystna dla środowiska

Lobbyści producentów mięsa i produktów mleczarskich będą przekonywać uczestników rozpoczętego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28, że produkcja żywności odzwierzęcej jest korzystna dla środowiska i stanowi element "zrównoważonej diety" - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", któremu razem z organizacją DeSmog udało się dotrzeć do strategii PR branży mięsnej.
01.12.2023

Brytyjski król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju, wywołując oskarżenia o hipokryzję

Król Karol III, premier Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych David Cameron, którzy reprezentują Wielką Brytanię na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, udali się tam oddzielnymi odrzutowcami, wywołując krytykę i oskarżenia o hipokryzję w podejściu do ochrony klimatu – piszą brytyjskie media.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Dubaju; weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Podczas szczytu Andrzej Duda ma mówić o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej i podkreślać znaczenie energii jądrowej.
30.11.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Papież nie pojedzie do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ

"Papież wraca do zdrowia", ale nie chciał narażać się na ryzyko pogorszenia, postąpił więc zgodnie z zaleceniami lekarzy - powiedział dziennikarzom w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, tłumacząc decyzję Franciszka o odwołaniu podróży do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ. Zapowiedział, że to on prawdopodobnie pojedzie na COP28.
30.11.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

Papież: konferencja klimatyczna w Dubaju może być punktem zwrotnym

Konferencja klimatyczna w Dubaju COP28 "może być punktem zwrotnym" - przekazał papież Franciszek w poniedziałek w serwisie X. W piątek papież wyrusza w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by wziąć udział w konferencji. Będzie uczestniczyć w tym globalnym wydarzeniu jako pierwszy papież w historii.
27.11.2023

ACI ogłosił swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na szczycie klimatycznym ONZ

Amerykański Instytut Betonu (American Concrete Institute, ACI), oraz NEU: Centrum Doskonałości ACI ds. Betonu Neutralnego Emisyjnie (ACI Center of Excellence for Carbon Neutral Concrete), przekażą kluczowe ogłoszenie dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
23.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Prof. Maciej Nowicki i dr Tomasz Rożek wśród laureatów nagród Green Changer

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, dziennikarka Dominika Tarczyńska, propagatorka odpowiedzialnej konsumpcji Paulina Górska oraz aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak otrzymali nagrody Green Changer, przyznane podczas konferencji PRECOP 28 w Katowicach.
06.10.2023

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.
06.10.2023

PRECOP 28: wyzwaniem potrojenie globalnych mocy OZE i dekarbonizacja instalacji

Potrojenie do 2030 r. globalnych mocy OZE oraz dekarbonizacja istniejących instalacji przemysłowych tak, by zmniejszyć ich emisyjność – to niektóre punkty agendy szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w tym roku w Dubaju. W czwartek m.in. o tych wyzwaniach dyskutowano w Katowicach na konferencji PRECOP 28.
05.10.2023

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

Odbudowa Ukrainy daje szansę na przyspieszoną transformację energetyczną tego kraju; m.in. Ukraina może stać się modelem wykorzystywania biomasy w systemie energetycznym – ocenił w czwartek w Katowicach szef biura UNOPS na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, Tim Lardner.
05.10.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

Wiceminister klimatu: konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej

Konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński po zakończeniu międzynarodowego szczytu ds. klimatu i energii w Madrycie. Konieczne są transparentne i spójne działania - dodał.
03.10.2023

Pierwsza łódź rekreacyjna z napędem wodorowym powstała w Szczecinie. Cicha Moc zostanie zaprezentowana podczas Żagli 2023

Pomieści 5-6 osób, ma nowoczesny design, do jej produkcji wykorzystano ekologiczne kompozyty i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najważniejsze jest jednak to, że jest to pierwsza łódź na świecie, która zasilana będzie silnikiem wodorowo-elektrycznym. Technologia została stworzona przez firmę mPower ze Szczecina. Cicha Moc to projekt, jakiego w Polsce i na świecie jeszcze nie było. Uroczysta prezentacja łodzi połączona z chrztem jednostki odbędzie się 19 sierpnia 2023 w czasie wydarzenia ŻAGLE 2023.
14.08.2023

Polska aktywnie uczestniczy w berlińskim Dialogu Klimatycznym

2-3 maja 2023 r. Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w Petersberskim Dialogu Klimatycznym w Berlinie. Polska delegacja pod kierunkiem wiceministra klimatu i środowiska aktywnie uczestniczy w Dialogu Klimatycznym. W spotkaniu, pod przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, organizatorów COP29 w Dubaju, udział wzięło liczne grono ministrów i przedstawicieli 35 państw z całego świata. Wydarzenie miało na celu wymianę oczekiwań w zakresie wyników tegorocznego szczy
04.05.2023

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dekarbonizacji sektora lotniczego

Reprezentująca Radę UE szwedzka prezydencja i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie dekarbonizacji sektora lotniczego.
26.04.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
07.02.2023

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

Projekt fotowoltaicznej jednostki termicznej nr 1 Shanghai Electric w Dubaju zostaje podłączony do sieci

Jest to największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerwy ciepła ze stopionej soli.
01.12.2022

Koalicja Klimatyczna: fundusz "strat i szkód" to krok w kierunku sprawiedliwszej polityki klimatycznej

Powstanie mechanizmu "strat i szkód", czyli kompensowania skutków negatywnych zjawisk pogodowych w państwach biedniejszych przez bogatsze, to istotny krok dzięki któremu międzynarodowa polityka klimatyczna może stać się bardziej sprawiedliwa - wskazała ekspertka Koalicji Klimatycznej Urszula Stefanowicz.
20.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Wiceminister Małgorzata Golińska przewodniczyła misji gospodarczej GreenEvo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Przedsiębiorcy skupieni w programie GreenEvo prezentują swoje technologie w Polskim Pawilonie podczas Targów WETEX w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Misja GreenEvo pod przewodnictwem wiceminister Małgorzaty Golińskiej poznaje Sustainable City - pierwsze w pełni funkcjonalne miasto o zerowym zapotrzebowaniu na energię dostarczaną zewnętrznie, które ma stać się międzynarodową wizytówką wysokiej jakości zrównoważonego życia.
28.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Shanghai Electric zdobywa 40 miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców ENR 2022

Shanghai Electric awansowała na 40. miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców 2022 opublikowanej przez Engineering News-Record (ENR), znaną na całym świecie publikację naukową przedstawiającą wiadomości, analizy, komentarze i dane dotyczące międzynarodowego przemysłu inżynieryjnego i budowlanego.
09.09.2022

Shanghai Electric ukończył Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW

Shanghai Electric ogłosiła, że oddano do eksploatacji Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW. W ramach największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej w budowie, inwestycja ta pomoże Dubajowi poprawić i przekształcić swój koszyk energetyczny poprzez zapewnienie dostawy energii elektrycznej na poziomie 2,268 mld kWh rocznie po jej ukończeniu, co wystarczy na zasilenie ponad 240000 gospodarstw domowych i da możliwość obniżenia emisji CO2 o 1,1 mln ton rocznie.
05.09.2022

Stocznia Safe. "Od 15 lat budujemy dla offshore, ale zagranicznego. Polska nie ma armatorów koordynujących jego budowę"

Ile i jakich statków potrzeba do budowy polskiego offshore, jakie są szanse na to, że zabiorą się za to polskie biura projektowe i stocznie, oraz na ile realny jest udział polskiego local content w tych inwestycjach? O to pytamy przedstawicieli stoczni Safe z Gdańska.
29.07.2022

Vantage nawiązuje współpracę z Supercar Blondie, dzięki której globalne działania spółki z obszaru ESG nabierają rozpędu

Spółka Vantage, międzynarodowy broker oferujący szeroki zakres usług, ma przyjemność poinformować, że nawiązała współpracę z Alexandrą Mary „Alex” Hirschi, celebrytką mediów społecznościowych, znaną w sieci jako Supercar Blondie, w celu uruchomienia globalnego programu ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny).
10.07.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

Ekouprawy w centrum miasta? Czesi budują największą farmę akwaponiczną w Europie [GALERIA,WIDEO]

W pełni zautomatyzowana farma w Brnie-Herspicach pokazuje przyszłość rolnictwa na terenach miejskich. Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.
05.04.2022

Najwyższy budynek świata nie jest podłączony do kanalizacji? Media donoszą o kolumnach szambowozów w Dubaju

Od 2009 r. w światowych mediach co pewien czas pojawiają się fałszywe, ale popularne doniesienia o tym, że stojący w Dubaju Burdż Chalifa - najwyższy budynek świata, nie jest podłączony do kanalizacji i codziennie odjeżdżają stamtąd ciężarówki wypełnione szambem.
06.02.2022

Amiblu: to nie rury GRP były przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą

Zakończyły się prace badawcze ustalające przyczyny awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą, która miała miejsce w sierpniu 2020 roku. Zespół ekspertów z Politechniki Krakowskiej wskazuje jednoznacznie, że przyczyną był nieodpowiedni drenaż tunelu. Rury GRP firmy Amielu dostarczone do budowy rurociągu w 100% spełniały, a nawet pod wieloma względami przekraczały, wymagania stawiane w tym projekcie.
19.01.2022

Zielone deski snowboardowe z energii słonecznej z pustyni

Zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości sportów śnieżnych, podczas gdy nadmiernie zanieczyszczone wybrzeża wpływają na miejsca do surfowania na całym świecie.
22.12.2021

ZEA inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce. W Dubaju zainaugurowano oficjalnie dwie farmy

Inwestor Masdar, znany również jako Abu Dhabi Future Energy Company, to należąca do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii. Podczas Expo 2020 w Dubaju, odbyła się uroczysta inauguracja projektów wiatrowych – FW Mława i FW Grajewo.
19.12.2021

„Szanghajski Dzień Energii Elektrycznej” prezentuje odwiedzającym chiński pawilon zorganizowany na Targach Dubaj Expo 2020 osiągnięcia w dziedzinie nowej energii i inteligentnych urządzeń

Chiński pawilon, zorganizowany na Targach Dubaj Expo 2020, przyciągnął odwiedzających wydarzeniem, które odbyło się 1 grudnia pod nazwą „Szanghajski Dzień Energii Elektrycznej”, podczas którego zaprezentowano kilka największych osiągnięć technologicznych spółki Shanghai Electric, które przyczynią się do zbudowania bardziej ekologicznej i inteligentniejszej przyszłości świata.
17.12.2021

Władze w Dubaju w 100 proc. cyfrowe; zrezygnowano z dokumentów w formie papierowej

Rząd w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) jako pierwszy na świecie całkowicie zrezygnował z dokumentów w formie papierowej - przekazał w poniedziałek serwis "The Indian Express", powołując się na emira Dubaju szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma.
13.12.2021

Sri Lanka. Wrak zatopionego statku z chemikaliami ma zostać usunięty

Wrak kontenerowca X-Press Pearl, który w czerwcu zatonął u wybrzeży Sri Lanki, powodując katastrofę ekologiczną, zostanie wydobyty z dna morskiego – zapowiedział w środę jego singapurski operator.
09.12.2021

Piechowiak: państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm specjalizujących się w OZE

Państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm – ocenił wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Dodał, że polskie przedsiębiorstwa mogą pomóc w transformacji arabskich gospodarek w kierunku zrównoważonego rozwoju.
06.12.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

CNN i Call to Earth Day – dzień poświęcony trosce o przyszłość naszej planety

CNN rusza z Call to Earth Day, dniem wyróżniającym działania na rzecz ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ma skierować uwagę na tych, którzy inspirują do pozytywnych zmian oraz zachęcać do przyłączenia się do projektu poprzez podejmowanie własnych działań. Finał akcji odbędzie się 10 listopada, w ostatnim tygodniu szczytu klimatycznego COP26.
31.10.2021

Perowskity częścią Polskiego Pawilonu podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai

Firma Saule Technologies zaprezentowała podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai przełomową technologię fotowoltaiki na bazie perowskitów. Odwiedzający Pawilon Polski w Dubaju mogą naładować telefony energią słoneczną prosto z wbudowanej w fasadę instalacji.
15.10.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska podczas prezentacji laureatów GreenEvo na targach WETEX w Dubaju

Podczas trwających w ramach Expo 2020 targów WETEX odbył się panel „Meet GreenEvo companies - reliable suppliers of smart eco-friendly solutions whose effectiveness is guaranteed by the government of Poland”. Spotkanie, które miało miejsce 6 października 2021 r. otworzył wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
08.10.2021

Otwarcie targów WETEX z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wziął udział w uroczystym otwarciu targów WETEX w ramach dubajskiego Expo 2021 oraz w seminarium „Zielone inwestycje a globalne wyzwania klimatyczne”. Wydarzenia miały miejsce 5 października 2021 r.
06.10.2021

Podczas EXPO w Dubaju zastaną zaprezentowane morskie elektrownie szczytowo-pompowe

Uznany Instytut Fraunhofera zaprezentuje w niemieckim pawilonie podczas Expo Dubaj 2020 interesujący projekt. Naukowcy zaprojektowali morską elektrownię szczytowo-pompową, która mogłaby wspomóc zarządzanie energią produkowaną w pogodozależnych instalacjach OZE.
06.10.2021

„Fueld by nature” – konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska na Expo 2020

W ramach targów Expo 2021 w Dubaju Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało konferencję „Fueld by nature”, podczas której poruszono tematy związane z polskim wkładem w rozwój elektromobilności, największymi wyzwaniami na drodze do transformacji energetycznej w Polsce oraz wizją zrównoważonych, zeroemisyjnych miast. Wydarzenie odbyło się 3 października 2021 r.
05.10.2021

“Poland. Creativity inspired by nature.” - otwarcie pawilonu polskiego w ramach Expo 2020

W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
02.10.2021

Expo 2020 w Dubaju - Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji

Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
01.10.2021

Shanghai Electric wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach

Spółka Shanghai Electric została sklasyfikowana wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach w najnowszym rankingu „500 najcenniejszych chińskich marek” opublikowanym przez World Brand Lab. Z rankingu wynika, że wartość marki Shanghai Electric przekroczyła 145 mld w 2021 r., co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do poprzedniego roku, sytuując spółkę w czołówce chińskiej branży produkcji maszyn.
12.07.2021

„XYLOPOLIS” – MKiŚ oraz Podlaskie wspólnie na Expo 2020 w Dubaju

– Koncentracja na tematyce związanej z klimatem i środowiskiem, w kontekście bezpieczeństwa i jakości życia ludzi, zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji oraz inwestowania w nowoczesne technologie to wspólne cele, które sprawiły, że zdecydowaliśmy się połączyć siły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas Expo 2020 – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 27 maja 2021 roku, podczas konferencji, inaugurującej kampanię promującą „Xylopolis”.
28.05.2021

Jak Polska zaprezentuje się światu OZE podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju?

Już za 140 dni rozpocznie się największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze na świecie – Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie zostało przełożone o rok ze względu na pandemię koronawirusa, lecz utrzymało charakter stacjonarny. Polska wkracza w kluczową fazę przygotowań, za które odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
14.05.2021

Czy rolnictwo bez emisji jest możliwe?

Nawet jeśli nie jesteś politykiem ani rolnikiem – kierunek rozwoju sektora rolniczego w Polsce powinien być dla Ciebie ważny. Produkcja żywności to w końcu jedna z najbliższych nam gałęzi gospodarki. Z jej owoców korzystamy praktycznie każdego dnia kupując i konsumując. Jednak rocznie polskie rolnictwo emituje do atmosfery ok. 32 mln ton ekwiwalentu CO2. To mniej więcej tyle, co największy truciciel Europy – elektrownia Bełchatów.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.