Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet - ZielonaGospodarka.pl
05.10.2023 15:58
Strona główna Klimat, Edukacja Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Partnerzy portalu

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet - ZielonaGospodarka.pl

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.

Rozpoczęta w czwartek w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 28 odbywa się na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ.

Sanda Ojiambo, która jest także dyrektorką wykonawczą United Nations Global Compact, zauważyła w wyemitowanym podczas konferencji wystąpieniu, iż katowickie spotkanie odbywa się w najbardziej krytycznym momencie, gdy działania na rzecz powstrzymanie zmian klimatycznych wymagają konsekwencji i przyspieszenia.

"Zmiany klimatu stanowią największe pojedyncze zagrożenie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Kryzys klimatyczny już teraz nadwyręża nasze gospodarki. Wyniszczające susze, fale upałów, powodzie zagrażają społecznościom i ekosystemom w Polsce, w Europie i na całym świecie" – powiedziała zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ.

"Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Jeżeli chcemy spowolnić wzrost globalnych temperatur do celu 1,5 Celsjusza, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do końca tej dekady i osiągnąć standard zero netto do 2050 roku" – dodała Sanda Ojiambo.

Jak zauważyła, obecne krajowe zobowiązania poszczególnych państw znacząco odbiegają od globalnych celów klimatycznych. "Mamy coraz mniej czasu, żeby uniknąć globalnej katastrofy klimatycznej. A wszyscy wiemy, że działalność biznesowa nie może rozwijać się na umierającej planecie" – mówiła.

Przedstawicielka ONZ podkreśliła, iż "nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej". Zaznaczyła, że w centrum tej zmiany musi być sektor prywatny.

"UN Global Compact wzywa wszystkie firmy do wyznaczenia sobie krótkoterminowych celów zgodnych ze ścieżką 1,5 stopnia Celsjusza, a ich cele długoterminowe powinny być zgodne ze standardem zero netto" – zaapelowała Sanda Ojiambo.

Oceniła, że nie wystarczą jedynie cele samodzielnie deklarowane przez firmy; przedsiębiorstwa muszą upewnić się, że – jak mówiła - te cele są weryfikowalne, aktualne w odniesieniu do najnowszych oznak zmian klimatycznych, zgłaszane i monitorowane w przejrzysty sposób.

Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ poinformowała, że firmy, które zatwierdziły swoje cele w ramach naukowej inicjatywy pod patronatem ONZ, wykazują znaczące postępy w realizacji tych zamierzeń, zaś w rzeczywistości są one nawet bardziej ambitne "niż trajektoria 1,5 stopnia"; zazwyczaj redukują swoje emisje dwa razy szybciej – oceniła Sanda Ojiambo.

Również w Polsce – jak powiedziała - coraz częściej firmy pracują nad poprawą jakości powietrza, rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej oraz dekarbonizacją transportu. "Biznes musi jednak zrobić więcej i szybciej" – podkreśliła przedstawicielka ONZ, zachęcając firmy do udziału w nowej inicjatywa UN Global Contact w tym zakresie.

Katowicka konferencja PRECOP 28 jest poświęcona zmianom klimatycznych w kontekście m.in. obecnej sytuacji na świecie, transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych. Program spotkania wypełnia 30 sesji tematycznych z udziałem ok. 150 prelegentów - polityków, przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

Przed pięcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 roku gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, odbywa się konferencja poprzedzającą spotkanie zaplanowane między 30 listopada a 12 grudnia w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zaangażowana w przygotowanie PRECOP 28 w Katowicach organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych.

Wśród wiodących celów PRECOP 28 jest wypracowanie, w toku debat i dyskusji, wspólnego stanowiska różnych środowisk wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznego szczytu klimatycznego. Chodzi również o określenie kierunków efektywnego działania w obliczu postępującej degradacji klimatu.

mab/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.