Wynik wyszukiwania - "Toruń" - Wiadomości

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne

Urząd Marszałkowski w Toruniu we wtorek zawarł umowę z Pesą Bydgoszczy na dostawę pierwszych dwóch z siedmiu planowanych pociągów elektrycznych. Koszt jednego pociągu to 47 mln zł - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.
10.04.2024

Drzewa w miastach stałym elementem kampanii wyborczych

Kandydaci na prezydentów polskich miast chcą sadzić drzewa lub chronić te, które już rosną. Mieszkańcy mają dość betonu, co odbija się w kampaniach wyborczych z każdej strony politycznego dyskursu.
24.03.2024

NEPI Rockcastle – aktywnie na rzecz recyklingu

18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami. Oznacza to, że pilnie należy podj
18.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
04.03.2024

Geofizyka Toruń S.A. na targach GEOTHERM 2024 w Offenburgu

Geofizyka Toruń S.A. jest otwarta na nowe wyzwania. Firma właśnie bierze udział w targach geotermalnych w Offenburgu w Niemczech, które trwają od 29 lutego do 1 marca.
01.03.2024

Toruń. Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę "drapacza chmur" nad Wisłą w obszarze Natura 2000

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel uchylił w całości decyzję pozwolenia na budowę "drapacza chmur" w Toruniu nad Wisłą w obszarze Natura 2000. Rzecznik prasowa wojewody Natalia Szczerbińska poinformowała PAP, że sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
13.02.2024

Prof. Jaroszewicz powołany na zastępcę szefa Lasów Państwowych

Prof. Bogdan Jaroszewicz został powołany na zastępcę dyrektora generalnego Lasów Państwowych - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
12.02.2024

Toruń. WIOŚ zawiadomił prokuraturę ws. nawiezienia ziemi i gruzu w obszarze Natura 2000

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy złożył w piątek do Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po nawiezieniu ziemi i gruzu w obszarze Natura 2000. Chodzi o teren toruńskiej Winnicy, gdzie ma powstać "drapacz chmur".
02.02.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
08.01.2024

Zastrzeżenia co do działań podjętych w obszarze Natura 2000 związanych z budową toruńskiego drapacza chmur

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ma zastrzeżenia do działań podjętych w obszarze Natura 2000 na toruńskiej Winnicy, gdzie ma stanąć "drapacz chmur". To reakcja na zgłoszenie społeczników. Nawieziono tam ziemię i niwelowano teren. Inwestor twierdzi, że prac budowlanych nie prowadzi.
08.01.2024

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu dotacji i niskooprocentowanych kredytów wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe znacznie łatwiej mogą uruchomić panele słoneczne czy zamontować pompy ciepła. Obecnie przy minimalnych nakładach takie podmioty mogą zamontować urządzenia, które radykalnie obniżą rachunki za energię. To szczególnie istotne w kontekście podwyżek cen prądu, które mają sięgnąć nawet 70%.
06.12.2023

PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem w Bydgoszczy

Już po raz czwarty w Bydgoszczy PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podzieliła się ciepłem z potrzebującymi w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”. W tej edycji beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe na łączną kwotę 30 tysięcy złotych. Przekazane środki finansowe mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztów za ciepło sieciowe i ciepłą wodę użytkową.
04.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym - poinformował PAP rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. To już kolejne pojazdy o napędzie elektrycznym, którymi będzie dysponowała PSP. Do tej pory we flocie tej formacji było sześć tzw. elektryków.
29.11.2023

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

Jakie wnioski wynikają z badania o strefach czystego transportu?

Wnioski z raportu, którego premiera miała miejsce 27 września podczas Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi są optymistyczne. Strefy czystego transportu (SCT) oznaczają lepsze powietrze dla nas oraz przyszłych pokoleń, a także kojarzą się ankietowanym ze zdrowszym i spokojniejszym życiem. Zastrzeżenia dotyczą jednak tempa i kosztów ich wprowadzania.
02.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Startuje Zielone Forum Torunia

Władze Torunia ogłosiły w poniedziałek, że rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia. Społecznicy z organizacji pozarządowych zrzeszeni w koalicji "Wpływamy na Toruń" mówią, że to "przedwyborcze działania pozorne". "Nikt w te bajki już nie wierzy" - dodają o polityce magistratu ws. zieleni.
26.09.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: od 2024 r. w północnej Polsce mogą ruszyć specjalne strefy energetyczne

W północnej Polsce od początku 2024 r. miałyby ruszyć specjalne strefy energetyczne; inwestorzy zużywający dużo energii mogliby liczyć tam na niższe ceny energii – poinformowała w środę w Karpaczu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
07.09.2023

Bez lasów będziemy w lesie! – Fundacja WWF Polska apeluje do Lasów Państwowych

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal 1/4 obszaru Polski.
28.08.2023

Domy Dobrej Energii. Błękitna Szkoła z wizytą w Helu [WIDEO]

Grupa podopiecznych domów dziecka z Ustki i Kłanina, w ramach projektu Domy Dobrej Energii, wzięła udział w tzw. Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dzieci uczestniczyły w rejsie badawczym po Bałtyku oraz w zajęciach w fokarium.
21.07.2023

Obajtek: tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze

Tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze — powiedział w środę w Toruniu prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że inne kraje Europy i świata liczą się tylko z państwami silnymi gospodarczo.
29.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 i dalszej oraz potrzebie dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Bydgoszcz. Rozpoczął się sezon rejsów statków zasilanych energią słoneczną

Sezon kursowania statków Słonecznik i Słonecznik II, zasilanych energią słoneczną, rozpoczął się na Brdzie w Bydgoszczy. W czasie rejsów pasażerowie mogą obejrzeć miasto i jego ciekawe zakątki z perspektywy rzeki, a także doświadczyć śluzowania.
30.04.2023

Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność

Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność — powiedziała w poniedziałek w Toruniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że na ok. połowie terytorium kraju jest potencjał geotermalny i będzie on wykorzystywany jako filar polskiej transformacji energetycznej.
17.04.2023

Zielona transformacja ciepłownictwa przyspiesza [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Długoletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny, bo ma się przyczynić do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie. PGE Energia Ciepła prowadzi w tym zakresie 12 inwestycji, a w planach jest kolejnych 15, które mają na celu większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii.
07.04.2023

PGE Energia Ciepła – największy producent ciepła dla gospodarstw domowych i lider zielonej transformacji w ciepłownictwie

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, największy producent ciepła dla gospodarstw domowych w kraju konsekwentnie dąży do wytwarzania energii i ciepła w jak największym stopniu ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych. Do 2030 roku udział energii odnawialnej w produkcji ciepła ma wynieść ok. 20 procent (z uwzględnieniem kotłów elektrodowych w sumie mocy ciepłowniczej), a 100 procent źródeł energii ma być zero- lub niskoemisyjnych.
07.04.2023

Ruszyła Akademia Wodorowa PKN Orlen

Pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący produkcji i wykorzystania wodoru uruchomił w piątek PKN Orlen. Akademia Wodorowa to projekt skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w nim zaproszono 30 osób. Zajęcia odbywać się będą m.in. w PKN Orlen. Potrwają do czerwca.
17.03.2023

PGE: Elektrociepłownia Gdyńska rozpoczęła odejście od węgla

W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej nr 2 w Elektrociepłowni Gdyńskiej należącej do PGE Energia Ciepła SA spółki z Grupy PGE. To rozpoczęcie procesu odchodzenia od węgla i przejścia na paliwo niskoemisyjne - podała PGE.
22.02.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

Badanie termowizyjne sieci ciepłowniczej w Toruniu

PGE Toruń przeprowadzi dzisiaj w nocy (z 15.02 na 16.02) badanie stanu technicznego sieci ciepłowniczej w Toruniu metodą termowizji lotniczej. Metoda polega na wykonywaniu termografii sieci ciepłowniczej z samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości.
15.02.2023

Rośnie liczba nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczych. Poprawi to jakość powietrza w polskich miastach

W ubiegłym roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. Spółka podkreśla, że to najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi, które bezpośrednio przyczyniają się do tzw. niskiej emisji i smogu. Dlatego też PGE Energia Ciepła od wielu lat promuje ciepło systemowe i jego efektywne wykorzys
10.02.2023

Znamy zwyciężców X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”

7 lutego 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zatwierdziła listę laureatów X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”.
10.02.2023

Nestlé Polska daje drugie życie odpadom

Wszystkie fabryki Nestlé w Polsce są zero-waste: 100 proc. ich odpadów trafia do odzysku. Równocześnie marki firmy oferują szereg produktów w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia, a także prowadzą i angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu.
26.01.2023

DPD Polska: ponad 5 milionów paczek obsłużonych zrównoważoną flotą.

DPD Polska zwiększa zasięg zeroemisyjnej floty. Ubiegły rok zamknęła z liczbą 300 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów.
23.01.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I

Kamień węgielny pod budowę kotłowani rezerwowo-szczytowej, składającej się z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy, wmurowano w poniedziałek w Elektrociepłowni Bydgoszcz I należącej do PGE Energia Ciepła. Inwestycja zapewni dodatkowe dostawy ciepła.
17.01.2023

Kolejowo-energetyczna spółka wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. To strategiczny krok z punktu widzenia bezpieczeństwa

Po siedmiu latach od prywatyzacji PKP Energetyka – główny dostawca energii dla sektora kolejowego – wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. Spółkę kupi Polska Grupa Energetyczna, której ta transakcja przyniesie szereg korzyści biznesowych. – PGE z pewnością robi świetny interes od strony finansowej – mówi Mateusz Izydorek vel Zydorek z Klastra „Luxtorpeda 2.0”.
04.01.2023

Toruń. Od 1 stycznia podwyżki za odbiór śmieci

Od 1 stycznia miasto Toruń ma płacić zdecydowanie więcej za odbiór śmieci przez bydgoską spalarnię. Ceny mają być komercyjne, a nie oparte o porozumienie z 2009 roku. Władze Torunia argumentują, że porozumienie jest w mocy, spalarnia wspólna, a cena dla bydgoszczan i torunian winna być taka sama.
30.12.2022

Lasy Państwowe zapowiadają rezygnację z ważnego międzynarodowego certyfikatu

Certyfikat FSC jest gwarantem zrównoważonej gospodarki leśnej. Informuje potencjalnego klienta, że – kupując drewno i produkty z drewna oznaczone tym certyfikatem – nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Dla większości działających w Polsce firm z branży drzewnej i meblarskiej posiadanie tego certyfikatu jest wymogiem, bez którego nie mogą sprzedawać produktów na zagranicznych rynkach. To dlatego zapowiedzi kolejnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych o zamiarze rezygnacji z certyfikacji FSC wywołują takie
06.12.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej: odblokujcie OZE

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może
03.11.2022

Innowacyjny system chroni ptaki przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
22.10.2022

Sasin: Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę

Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę - mówił w środę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to pierwszy krok.
12.10.2022

Prezydent Duda: ambitny projekt geotermalny w Toruniu to odpowiedź na wyzwania niespokojnych czasów

Ambitny projekt geotermalny w Toruniu to znakomita odpowiedź na wyzwania naszych niespokojnych czasów - ocenił prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu skierowanym do uczestników otwarcia ciepłowni geotermalnej nazwał inwestycję "wspaniałym przesłaniem dumnego patriotyzmu".
12.10.2022

Minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu

„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska” – podkreśliła minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.
12.10.2022

PGE dostarczy mieszkańcom Torunia ciepło z Geotermii Toruń

Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.
12.10.2022

Miłośnicy przyrody pomagają przewidzieć wpływ zmian klimatu na kwitnienie roślin

Zdjęcia miłośników przyrody gromadzone w serwisach społecznościowych dostarczają naukowcom cennych informacji o wpływie zmian klimatu na kwitnienie – ustalili polscy badacze wraz kolegami z innych krajów.
26.09.2022

PGE Energia Ciepła zapewni dostawy ciepła odbiorcom sezonie jesienno-zimowym

PGE Energia Ciepła zapewnia, że w sezonie jesienno-zimowym ok. 2 milionom klientów firmy nie zabraknie ciepła. Podstawowe paliwa do produkcji energii elektrycznej i cieplnej to węgiel i gaz a ich zapasy są zabezpieczone - wskazano w komunikacie w piątek.
23.09.2022

Nestlé Polska i GoldenPeaks Capital podpisują umowę na odbiór energii elektrycznej z elektrowni słonecznych

Jedna trzecia energii elektrycznej, zasilającej wszystkie fabryki Nestlé w Polsce, będzie wkrótce pochodzić z farm fotowoltaicznych, zlokalizowanych w naszym kraju.
20.09.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

Młodzi naukowcy ze wsparciem lidera branży OZE

Współpraca biznesu i nauki szansą na innowacje w obszarze OZE. Ruszyła pierwsza edycja programu grantowego organizowanego przez ONDE SA. Za kilka miesięcy poznamy efekty projektów badawczych.
29.06.2022

Nowy sezon na Brdzie rozpoczęły statki zasilane energią słoneczną

W Bydgoszczy na Brdzie rozpoczął się nowy sezon kursowania statków "Słonecznik" i "Słonecznik II", zasilanych energią słoneczną. W czasie rejsów można podziwiać wiele obiektów i malowniczych zakątków miasta z innej perspektywy - od strony rzeki.
01.05.2022

UOKiK postawił zarzuty spółkom FG Energy i Krajowy Projekt Energetyczny

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółkom z branży fotowoltaiki FG Energy oraz Krajowy Projekt Energetyczny, większość z nich dotyczy utrudniania klientom odstąpienia od umowy i związanych z tym kosztów - przekazał w środę Urząd.
23.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Już 30 marca Kongres Energetyki Przyszłości

Dyskusje dotyczące transformacji energetycznej, a tym samym udziału odnawialnych źródeł energii w tym procesie, dotykają w ostatnim czasie wiele grup społecznych – od osób na co dzień związanych z branżą energetyczną, przez obywateli angażujących się w problematykę odnawialnych źródeł energii, aż po polityków inicjujących nowe rozwiązania oraz tworzących regulacje prawne wspierające rozwój OZE.
01.03.2022

BIO PLANET - lider ekologicznej żywności debiutuje na Głównym Rynku GPW

W poniedziałek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje spółka BIO PLANET, dystrybuująca najwyższej jakości certyfikowaną żywność ekologiczną pochodzącą z Polski oraz kilkudziesięciu krajów ze wszystkich kontynentów. Firma od 2015 roku była notowana na rynku NewConnect.
17.12.2021

W ramach projektu Domy Dobrej Energii panele fotowoltaiczne będą montowane w domach dziecka

Wystartował projekt Domy Dobrej Energii, w którego ramach na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne spółki Energa Obrót. Placówki te zmniejszą koszty użytkowania i ograniczą bezpośredni wpływ na środowisko. Projekt wspiera Fundacja Orlen.
02.12.2021

DHL Express inwestuje w fotowoltaikę w swoich oddziałach

DHL Express deklaruje, że w przypadku części oddziałów uda się pozyskać nawet do 100% energii z odnawialnych źródeł.
23.11.2021

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni zaczęła działać nowoczesna oczyszczalnia ścieków

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oddana została do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków - poinformowała w poniedziałek Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła S.A.
23.11.2021

PGE Energia Ciepła i Grupa GPEC zawarły umowy wieloletnie na dostawy ciepła dla Gdańska i Sopotu

PGE Energia Ciepła i Grupa GPEC podpisały pakiet umów wieloletnich na rzecz zwiększenia dostępności i gwarancji dostaw ciepła z sieci ciepłowniczej dla mieszkańców Gdańska i Sopotu - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe PGE Energia Ciepła.
16.11.2021

Około 30 dębów posadzono w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Wielkopolsce

Około 30 dębów upamiętniających np. zawarcie małżeństwa posadzono w sobotę w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Nadleśnictwie Babki (woj. wielkopolskie).
23.10.2021

20 samorządowych inwestycji w konkursie Top Inwestycje Komunalne

20 przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy lub związane z nimi spółki rywalizuje w dorocznym konkursie o tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2021. Ogłoszenie listy 10 laureatów oraz inwestycji wybranej przez internautów nastąpi podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
13.08.2021

Energa: sukces Energi OZE w aukcjach dla źródeł odnawialnych

Projekty o mocy zainstalowanej 58 MW Energi OZE - spółki zależnej Energi z Grupy ORLEN wygrały tegoroczne aukcje dla źródeł odnawialnych - podała w piątek Energa w komunikacie.
02.07.2021

Rozpoczęto modernizację Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdyńskiej elektrociepłowni

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), która przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 proc. - poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Energia Ciepła.
10.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Władze Torunia i PGE podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju

Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Ma ona zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.
28.04.2021

Polskie lasy płoną

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2011-2020 wybuchło mniej pożarów niż w poprzednich dekadach – wynika z danych leśników. Mimo że liczba pożarów i strawiona przez ogień powierzchnia maleje, to pod względem ich liczby Polska jest 3. w Europie.
27.03.2021

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.
23.03.2021

PKN Orlen: Stacje ładowania aut elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge

Wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge. Dzięki temu będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów. Grupa Orlen stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania - podał PKN Orlen.
15.03.2021

Wspólne stacje ładowania pojazdów Energii i Orlenu

Integracja Energi z Grupą ORLEN obejmuje kolejne obszary. Już wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci ORLEN Charge. Dzięki temu po skonfigurowaniu nowych urządzeń będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów. Tym samym Grupa ORLEN stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania.
15.03.2021

Badacze z UMK kopiują rozwiązania natury, pracując nad membranami do transportu wody

Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać wodę. Docelowo takie rozwiązanie można wykorzystać do pozyskiwania wody pitnej.
06.03.2021

GIOŚ informuje o złej jakość powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
23.02.2021

"Klimatyczne ABC" - polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik o klimacie

Interdyscyplinarny zespół ekspertów przygotował podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Książka "Klimatyczne ABC" w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie.
12.01.2021

Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

Z jednej strony – eksperci pytają mieszkańców i mieszkanki Gdyni o to, co myślą o zmianie klimatu oraz miejskich działaniach adaptacyjnych do zmiany klimatu. Z drugiej, to gdynianki i gdynianie mogą zadać pytania ekspertom. Trwają badania, których wyniki będą m.in. materiałem pomocniczym dla panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie.
10.12.2020

Analiza: odnawialne źródła energii coraz bardziej popularne w polskich miastach

W coraz większej liczbie polskich miast wykorzystuje się odnawialne źródła energii - zarówno w instalacjach miejskich, jak i na potrzeby domów wielorodzinnych. Najbardziej popularne są instalacje fotowoltaiczne, ale przyszłością jest też energia wiatrowa - mówi dr Aleksandra Lewandowska.
07.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.