Młodzi naukowcy ze wsparciem lidera branży OZE

zk

29.06.2022 13:43 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Młodzi naukowcy ze wsparciem lidera branży OZE

Partnerzy portalu

Młodzi naukowcy ze wsparciem lidera branży OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. onde.pl

Współpraca biznesu i nauki szansą na innowacje w obszarze OZE. Ruszyła pierwsza edycja programu grantowego organizowanego przez ONDE SA. Za kilka miesięcy poznamy efekty projektów badawczych.

Poprawa stanu technicznego sieci poprzez samobilansujące się obszary energetyczne, opracowanie urządzenia poprawiającego parametry jakości energii u prosumentów, czy oświetlanie ulic i chodników przy pomocy biologicznego światła emitowanego przez grzyby? To tylko kilka z tematów projektów badawczych, nad którymi właśnie zaczynają pracować młodzi naukowcy, wyłonieni w ramach programu grantowego SOFIA.

– Odnawialne źródła są najtańszym źródłem energii, ale mogą funkcjonować jeszcze lepiej, generować niższe koszty lub dodatkowe przychody, ktoś jednak musi podejmować wysiłek analityczny przyspieszający zmiany, a ktoś inny musi ten wysiłek wspierać. To właśnie rola dla odpowiedzialnego biznesu, bo taki mariaż sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.– mówi Piotr Gutowski, Wiceprezes ONDE SA. – Od lat uczestniczymy w inicjatywach edukacyjnych, zwłaszcza tych budujących świadomość ekologiczną, bo to obszar nam najbliższy. Zeszłoroczny debiut giełdowy i dynamiczny rozwój ONDE sprawił, że postanowiliśmy rozpocząć realizację własnych programów stypendialnych.

Program grantowy SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) skierowany jest do osób, które swoją wiedzę chcą przekuć na projekty naukowo-badawcze związane z tematyką OZE. Pula środków przeznaczonych na stypendia wynosi 200 000 zł. Zgłoszenia pokrywają dziewięć bloków tematycznych, ogłoszonych w tegorocznej edycji. Zgodnie z harmonogramem programu, pierwsze efekty prac poznamy już w sierpniu, na finał będziemy musieli poczekać trochę dłużej, bo do listopada.

Program zainicjowany został przez giełdowa spółkę ONDE SA, lidera branży odnawialnych źródeł energii, do współpracy włączyli się również HUAWEI, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Bydgoska, Politechnika Warszawska oraz Stowarzyszenie z Energią o Prawie.

– Transformacja energetyczna jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Ekologiczne formy zasilania m.in. z zakresu OZE są zaś kluczowe, jeśli chcemy zadbać o zdrową przyszłość naszej planety, naszych dzieci oraz wnuków. Ogromny wkład w rozwój tych innowacyjnych rozwiązań może mieć właśnie to młode, pełne pomysłów, pokolenie. Bardzo cieszę się, że możemy być częścią inicjatywy, która ma za zadanie wspomagać ich kreatywność oraz zaangażowanie w rozwój zielonych technologii. Jako Huawei od lat wspieramy inicjatywy edukacyjne dla młodych talentów i wsparcie Programu Grantowego SOFIA to kolejny ważny krok obok takich inicjatyw Huawei jak Seed for the Future czy ICT Academy, na drodze do zbudowania silnego ekosystemu polskich innowatorów. – mówi Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Program grantowy SOFIA jest jednym z filarów uruchomionego w zeszłym roku projektu ONDE FLOW. W ramach edukacyjnej inicjatywy, Spółka ONDE pracuje również nad opracowaniem materiałów edukacyjnych z obszaru energii odnawialnych dla szkół, uruchomiła pierwszy w Polsce prywatny filtrator antysmogowy w Toruniu, współpracuje z Akademią Energii, inicjuje warsztaty i wizyty studyjne dla kół naukowych. Ambasadorem ONDE FLOW jest Mateusz Kusznierewicz, polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.