Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym - ZielonaGospodarka.pl
29.11.2023 10:52
Strona główna Transport, Elektromobilność Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym

Partnerzy portalu

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym - ZielonaGospodarka.pl

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym - poinformował PAP rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. To już kolejne pojazdy o napędzie elektrycznym, którymi będzie dysponowała PSP. Do tej pory we flocie tej formacji było sześć tzw. elektryków.

Odbiór pięciu samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym odbył się w ubiegłym tygodniu w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie. Po zarejestrowaniu pojazdy zostaną przekazane do Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Miejskiej PSP w Szczecinie, Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie oraz komend powiatowych PSP Stargardzie i w Wałczu.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski, w każdej jednostce, która otrzyma pojazd, zostanie zamontowana ładowarka elektryczna. W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie będzie to ładowarka dwustanowiskowa o mocy 50 kW, a w komendach miejskich i powiatowych zainstalowane zostaną ładowarki typu wallbox o mocy 22,5 kW.

PSP poinformowała, że Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie zamierza co rok kupować po 4-5 kolejnych pojazdów i ładowarek, aby samochód elektryczny był w każdej komendzie w województwie zachodniopomorskim, a także w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie. "Państwowa Straż Pożarna w województwie zachodniopomorskim będzie wtedy samowystarczalna, jeśli chodzi o ładowanie swoich pojazdów w czasie przejazdów służbowych między jednostkami" - przekazał Kierzkowski.

Odebrane niedawno samochody to cztery citroeny e-C4X o mocy 50 kW. Dostaną je komendy miejskie PSP w Koszalinie i Szczecinie oraz komendy powiatowe w Stargardzie i Wałczu. Kolejny samochód elektryczny to hyundai IONIQ 5 o mocy 77 kW. Auto trafi do Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Wszystkie samochody kosztowały prawie 1,1 mln zł. Pieniądze na ich zakup pochodzą ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Do tej pory PSP użytkowała sześć samochodów elektrycznych marek: Nissan Leaf i Skoda Enyaq (po dwa), Kia Niro oraz Volkswagen E-Golf. Pojazdami dysponują Komendy Wojewódzkie PSP w Krakowie, Warszawie i Katowicach, a także Komenda Miejska w Toruniu i Komenda Powiatowa PSP w Krasnymstawie.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.