Wynik wyszukiwania - "dolina" - Wiadomości

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR

W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku (Świętokrzyskie).
12.03.2024

Wodorowe „paliwo przyszłości” już dziś napędza rozwój polskiej gospodarki

Choć wodór nazywany jest „paliwem przyszłości”, to uczestnicy drugiej już edycji Akademii H2 ORLEN będą zdobywać doświadczenie przy jak najbardziej realnych projektach, takich jak: testy zeroemisyjnej lokomotywy, stacje tankowania wodoru czy laboratorium badania jakości tego surowca dla branży automotive we Włocławku i Trzebini. To początek wodorowej rewolucji, w którą do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje około 7,4 mld zł.
21.02.2024

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek wyda decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Międzynarodowa Konferencja – Korytarze Wodorowe już 30 listopada w Legnicy

Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa zaprasza na Międzynarodową Konferencję – Korytarze Wodorowe. To będzie najważniejsze wydarzenie gospodarcze tego roku na styku Polski, Niemiec i Czech. - Chcemy udzielić odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się biznesowo do rewolucji i co to właściwie oznacza dla przedsiębiorców, samorządów oraz świata nauki? - mówi Agnieszka Spirydowicz z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
15.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
02.11.2023

EDP przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla

EDP – główny udziałowiec EDP Renewables – przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla do 2025 r. i realizuje jeszcze bardziej ambitny plan dotyczący ostatnich elektrowni węglowych pozostających w rękach grupy w Hiszpanii.
30.10.2023

Wrocławscy radni przyjęli uchwałę dot. ochrony Lasu Prackiego

Położony na terenie gminy Wrocław 18-hektarowy Las Pracki będzie użytkiem ekologicznym objętym ochroną – zdecydowali w czwartek podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia miejscy rajcy. Będzie to największy użytek ekologiczny we Wrocławiu i 11 teren objęty ochroną przyrody na terenie gminy.
19.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Zyska zapowiada krajowego operatora innowacji dolin wodorowych

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w czwartek w Karpaczu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2023

Multimedialne centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest pomaga zmniejszyć ilość śmieci

Od kwietnia ubiegłego roku ponad 5 ton śmieci zniknęło z okolic Mount Everest, najwyższej góry świata. Przyczyniły się do tego m.in. działania aktywistów Sagarmatha Next, wspierane przez Dell Technologies, który wyposażył centrum edukacyjne położone u podnóża góry w najwyższej klasy monitory dotykowe i rozwiązania VR.
21.08.2023

Na Dolnym Śląsku o zmianach energetycznych

Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru Wklaster. Spotkanie w ramach programu START odbyło się w hotelu Piotr w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie "Teorii Zmiany" dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
02.08.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
24.07.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
20.07.2023

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. współtworzy Centralną Dolinę Wodorową (MediaRoom)

17 lipca 2023 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z 26 innymi podmiotami podpisała list intencyjny na rzecz utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. Dolina będzie funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Podpisaniu listu intencyjnego towarzyszyli minister Anna Moskwa i wiceminister Ireneusz Zyska.
18.07.2023

Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej [WIDEO]

Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz – podkreśliła w poniedziałek w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.
17.07.2023

Minister klimatu: Centralna Dolina Wodorowa może służyć np. transportowi

Centralna Dolina Wodorowa powstanie w Kozienicach i będzie wykorzystywać potencjał Enei - powiedziała w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że dolina może służyć np. transportowi.
17.07.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony. Jak mógłby wyglądać hipotetyczny pak
08.06.2023

BalticseaH2 rozpoczyna się budowa doliny wodorowej wokół Bałtyku

W ramach projektu BalticSeaH2 powstaje wielkoskalowa, transgraniczna dolina wodorowa wokół Morza Bałtyckiego. Główna dolina znajduje się między południową Finlandią a Estonią.
04.06.2023

PGE wspiera Magurski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy

PGE nawiązała współpracę z Magurskim Parkiem Narodowym oraz Narwiańskim Parkiem Narodowym. W ramach wspólnych działań w 2023 roku zostaną zrealizowane m.in. projekty edukacyjne, inicjatywy z zakresu czynnej ochrony przyrody oraz badania naukowe. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
31.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

Polska może stać się energetycznym, wodorowym spichlerzem Europy [WIDEO]

Możemy być energetycznym spichlerzem Europy, jeśli chodzi o magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Ten wodór będzie ekwiwalentem energii elektrycznej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas debaty „Polski wodór: strategia i praktyka” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
26.04.2023

Ruda Śląska. Użytek ekologiczny ustanowiono w dolinie rzeki Kochłówki

W dolinie rzeki Kochłówki w Rudzie Śląskiej z inicjatywy mieszkańców powstanie pierwszy w tym mieście użytek ekologiczny. Dzięki tej formie ochrony przyrody możliwe będzie zachowanie w niezmienionym stanie flory i fauny na obszarze ponad 130 ha.
23.04.2023

Global Hydrogen i Podkarpacka Dolina Wodorowa będą rozwijać produkcję wodoru

Opracowująca technologie wodorowe i notowana na rynku NewConnect spółka Global Hydrogen, dołączyła do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, tworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego, prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
18.04.2023

Zarząd Zieleni szuka wolontariuszy do pomocy nurogęsiom

Miejscy ogrodnicy zwrócili się do warszawiaków z prośbą o wsparcie. "Potrzebujemy grupy wolontariuszy, którzy będą mogli wesprzeć nas w tym działaniu. Monitoring jest prowadzony dwa razy dziennie - przed i po południu. Liczymy, że jeden wolontariusz będzie mógł uczestniczyć w co najmniej pięciu takich spacerach" - napisał Zarząd Zieleni w mediach społecznościowych.
15.04.2023

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.
27.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
09.03.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

20 klastrów otrzymało specjalne certyfikaty

Dwadzieścia klastrów otrzymało certyfikat potwierdzający nadanie im statusu Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) - przekazał w poniedziałek resort rozwoju i technologii. Status KKK jest przyznawany na trzy lata.
24.01.2023

Premier: Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej, a także rozwój gospodarczy naszego kraju – przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, która odbyła się w poniedziałek w Szczecinie.
29.11.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie, spółki mają być sygnatariuszami listu intencyjnego ws. utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – poinformował PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński. Porozumienie ma być podpisane w poniedziałek.
27.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

Członek rady programowej KIKE pełnomocnikiem Marszałka ds. transformacji energetycznej Dolnego Śląska

Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego przyjęto w dniu 25 października br. Strategię Energetyczną Dolnego Śląska – kierunki wsparcia sektora energetycznego. Dokument identyfikuje obszary wsparcia w procesie transformacji energetycznej oraz określa kierunki działań wyznaczających ścieżkę dojścia do osiągnięcia neutralności klimatycznej regionu do 2050 r.
03.11.2022

Pomorze czeka inwestycyjny boom wodorowy

W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie.
12.10.2022

Kongres Energetyczny DISE: „zielony” wodór jest nowym gazem ziemnym

Potrzeba długoterminowych regulacji prawnych, zapewnienia finansowania projektów, a także edukacji, by w pełni wykorzystać wodór w polskiej gospodarce - to główne wnioski z panelu dyskusyjnego poświęconemu temu gazowi, który odbył się podczas VIII Kongresu Energetycznego DISE pod hasłem „Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji”.
30.09.2022

Aktywiści miejscy: nie zabudowywać klinów napowietrzających Warszawę

Aktywiści miejscy sprzeciwiają się zabudowie klinów napowietrzających Warszawę. Inwestycje budowlane w tych korytarzach, szczególnie zimą i jesienią, wpływają na wzrost zanieczyszczenia powietrza w mieście – alarmują.
25.09.2022

Zielona energia w służbie przedsiębiorczości

Już dzisiaj w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Gaju Oławskim, rozpoczyna się trwająca dwa dni konferencja Zielona energia w służbie przedsiębiorczości organizowana przez Energetyczny Klaster Oławski EKO oraz Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii.
29.08.2022

Europa wysycha!

Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe w związku z trwającą suszą – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
25.08.2022

Hydrobiolog: makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie

Nie tylko ryby, ale i makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie - mówi dr hab. Stanisław Czachorowski z UWM. Gdyby wskutek toksyn w Odrze zabrakło organizmów filtrujących: np. małży, to zdolność do samooczyszczania rzeki spadnie - dodaje.
20.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Puda: w budżecie KPO mamy 800 mln euro na gospodarkę wodorową

W budżecie KPO mamy 800 mln euro na wdrożenie gospodarki wodorowej przez dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, stworzenie infrastruktury do produkcji, przesyłu, tankowania i magazynowania wodoru - poinformował PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
14.06.2022

Polska może się stać Doliną Zielonych Innowacji [WIDEO]

Do 2050 roku freon wykorzystywany w klimatyzacjach czy lodówkach będzie odpowiadać za 27 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. Technologia firmy Dynamic Air Cooling pozwoli o połowę obniżyć emisje generowane w procesie chłodzenia. Ten polski start-up, który wygrał właśnie spośród blisko 230 zgłoszeń konkurs Huawei Startup Challenge, to jeden z przykładów innowacji nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu.
13.06.2022

Grupa Enea dołączyła do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Spółka z Grupy Enea, Enea Nowa Energia i władze samorządowe województwa wielkopolskiego podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Grupa Enea już dziś zaangażowana jest w projekty, których celem jest wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce.
19.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o dolinach wodorowych na Seminarium Naukowo-Technicznym

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w odbywającym się 12 maja 2022 r. Seminarium Naukowo-Technicznym „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim” oraz w II Otwartym Posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.
13.05.2022

Likwidacja kopciuchów przynosi efekty - jakość powietrza uległa poprawie

– Koniec problemu smogu w Polsce jest możliwy. Nasz raport „Oddychaj Polsko!” wykazał, że przez ostatnie osiem lat jakość powietrza w Polsce, wbrew powszechnej opinii, się poprawiła – mówi Marcin Gnat z Airly, firmy, która monitoruje jakość powietrza.
03.05.2022

Warsztaty dotyczące dolin wodorowych w Polsce i Europie

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 kwietnia br. odbyły się warsztaty, w trakcie których eksperci rozmawiali o budowie dolin wodorowych w Polsce i innych państwach europejskich. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Wykonawczy Partnerstwa Clean Hydrogen Joint Undertaking Bart Biebuyck oraz wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
02.05.2022

PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

37 podmiotów, instytucji i uczelni podpisało w piątek w Płocku umowy o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW), której liderem będzie PKN Orlen. Chcemy wspierać rozwój tego sektora - zadeklarował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
09.04.2022

Powołanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej to główny cel powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej.
08.04.2022

Eko-Konsult od początku wytyczał trendy. Firma z Gdańska przez 30 lat doradza w zakresie ochrony środowiska, klimatu oraz bezpieczeństwa technicznego w Polsce

Okrągłe, 30. urodziny obchodzi Eko-Konsult, firma która specjalizuje się w doradztwie środowiskowym i technicznym. Jak powstała, jak definiuje przepis na sukces i jak przez lata kształtowała polskie wymogi?
01.04.2022

Podpisano list intencyjny ws. powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego

– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
28.03.2022

Śląsk inwestuje w budowę stacji tankowania wodorem

Wkład własny do projektu budowy stacji tankowania wodorem w Świerklańcu zabezpieczyło w środę zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Świerklańcu siedzibę ma należące do GZM Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej.
18.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

Fundacja PGE inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dolina Biebrzy to jedne z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w Europie, unikalne siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Znajdujący się na tym terenie Biebrzański Park Narodowy od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii, m.in. nad wykorzystaniem biomasy.
11.03.2022

Wiceminister Zyska o powstaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Rozwój technologii wodorowych oraz ich znaczenie dla regionu Dolnego Śląska to główny temat spotkania powołującego Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. W wydarzeniu, które odbyło się 25 lutego 2022 r. we Wrocławiu, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
26.02.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

Napięcie pod kontrolą - zaglądamy do świata baterii

Baterie zasilają wiele urządzeń codziennego użytku. Dzięki nim działają m.in. piloty do telewizorów, laptopy, elektryczne szczoteczki do zębów, smartfony, zegarki, ale także rozruszniki serca. Napędzają też gdyńskie trolejbusy i autobusy. 18 lutego na całym świecie był obchodzony Dzień Baterii.
21.02.2022

KGHM Polska Miedź S.A. – miedziowy gigant zaprasza do udziału w hackathonie CuValley Hack 2022

Rusza rejestracja do drugiej edycji CuValley Hack 2022. Wydarzenie organizowane przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. odbędzie się w formule online w marcu tego roku. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120000 złotych.
15.02.2022

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa - poinformował w środę dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
03.02.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł

Naturalne mokradła zanikają na świecie trzy razy szybciej niż lasy; w ciągu ostatniego półwiecza utraciliśmy 35 proc. światowej powierzchni tego typu terenów - wskazują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przy okazji obchodzonego w środę Światowego Dnia Mokradeł.
02.02.2022

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

W Muzeum Śląskim w Katowicach, 31 stycznia 2022 r., uroczyście powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, stanowiącą realizację Polskiej Strategii Wodorowej. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
01.02.2022

Śląsko-Małopolskia Dolina Wodorowa będzie powołana w poniedziałek

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
29.01.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

Powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Dolinie Lipinki

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Dolinki Lipinki w północnej części Świętochłowic (Śląskie) utworzyli miejscowi samorząd. Ponad 40-hektarowy teren o dużych walorach przyrodniczych otoczony jest hałdami po kopalni węgla i hucie cynku.
20.10.2021

PGNiG angażuje się w rozwój polskiej gospodarki wodorowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, koordynowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument realizuje postanowienia Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego podpisanego w lipcu ub.r.
17.10.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy porozumienia, które ma na celu m.in. stworzenie warunków i podjęcie współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Dokument – opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego - przedstawia szereg rozwiązań w kierunku transformacji polskiej energetyki. W imieniu Grupy Azoty, porozumienie podpisali Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.
17.10.2021

W porcie morskim Gävle będzie produkowany zielony wodór

Szwedzka firma energetyczna Svea Vind Offshore poinformowała o podpisaniu porozumienia z portem Gävle w sprawie produkcji wodoru na jego terenie. Działania w tym zakresie rozpoczną się w 2023 roku, natomiast wodór wesprze dekarbonizację transportu drogowego w regionie.
14.10.2021

Eksperci przemysłu lotniczego na MSPO: mamy rewolucję w napędach, ta dekada będzie krytyczna

„Przemysł lotniczy, aby kontynuować rozwój musi postawić na zielone technologie, jak napędy wodorowe czy hybrydowe” – powiedział 8 września Marian Lubieniecki podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
14.09.2021

PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.
11.09.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem listu na rzecz utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie i jednocześnie największy producent wodoru w Polsce – znalazła się w gronie sygnatariuszu listu intencyjnego na rzecz budowy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Dokument został podpisany podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki oraz Ireneusza Zyski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dokument w imieniu Zarządu Grupy Azoty S.A. podpisał Wiceprezes Zarządu Gr
11.09.2021

Premier: Dolnośląska Dolina Wodorowa przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki

Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce.
10.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

ARP: do 2030 r. powstanie w Polsce pięć dolin wodorowych

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w powołaniu pięciu dolin wodorowych, które mają powstać w Polsce do 2030 roku. „Jesteśmy w trakcie rewolucji energetycznej” – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
31.08.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju Śląskiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału Śląska, a także korzyści z transformacji źródeł wytwarzania energii opartych na wodorze to główny temat spotkania, inicjującego powołanie Śląskiej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu, które odbyło się 10 sierpnia 2021 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
11.08.2021

Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 44. Sesji, która odbywa się w dniach 16 – 31 lipca 2021 r. w Fuzhou w Chinach, podjął 28 lipca br. decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego.
30.07.2021

Doliny wodorowe szansą dla gospodarki

Zastosowanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wdrożenie technologii wodorowych w energetyce – to główne cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku.
19.07.2021

Tyszkiewicz (KO) wnioskuje o kontrolę NIK pracy zarządu woj. podlaskiego ws. parku krajobrazowego w Kruszynianach

Poseł KO Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że złoży wniosek o skontrolowanie przez NIK pracy zarządu woj. podlaskiego i urzędu marszałkowskiego ws. utworzenia parku krajobrazowego, który ma chronić dziedzictwo tatarskiej wsi Kruszyniany. Radni KO chcą nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. tego parku.
16.07.2021

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.
09.07.2021

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".
06.07.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

Dzięki nowym technologiom można skutecznie zapobiegać powodziom. W południowej Polsce wdrażane jest przełomowe rozwiązanie

W Polsce wdrażany jest projekt połączenia czujników i kamer zamontowanych przy rzekach z centrami ochrony przeciwpowodziowej. Dzięki temu monitoring zagrożenia powodzią będzie można częściowo zautomatyzować i znacznie przyspieszyć.
04.06.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Umowa na opracowanie rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów

Umowę na opracowanie dokumentacji technicznej rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Katowicach podpisały w piątek władze miasta z GPVT Pracownia Architektoniczna. Spółka ma 14 miesięcy na wykonanie tego zadania.
22.05.2021

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Natura 2000

W Polsce jest już prawie tysiąc cennych pod względem przyrodniczym obszarów włączonych do sieci Natura 2000; w ten sposób chronione jest blisko 20 proc. powierzchni kraju. Okazją do ich promocji będzie obchodzony w piątek, 21 maja Europejski Dzień Natura 2000.
21.05.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

Serce „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” bije w Rzeszowie

Wykorzystanie innowacyjnych pod względem gospodarczym i korzystnych pod względem ochrony środowiska technologii wodorowych to główny cel stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”.
18.05.2021

Golińska: rząd stworzy listę gatunków inwazyjnych, zagrażających rodzimej florze i faunie

Polski rząd stworzy listę gatunków inwazyjnych, które zagrażają rodzimej florze i faunie – poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
02.05.2021

Podkarpacie przyszłą "Doliną wodorową"

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
15.04.2021

Naukowcy z Komitetu PAN apelują o ochronę Puszczy Karpackiej

O ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów Puszczy Karpackiej zaapelował Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Wśród koniecznych działań naukowcy wymieniają m.in. utworzenie sieci rezerwatów, wstrzymanie cięć w rezerwatach, zakaz budowy dróg leśnych.
30.03.2021

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej
25.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.