Umowa na opracowanie rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów

zk

22.05.2021 12:35 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Umowa na opracowanie rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów

Partnerzy portalu

Umowa na opracowanie rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wikimedia.org

Umowę na opracowanie dokumentacji technicznej rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Katowicach podpisały w piątek władze miasta z GPVT Pracownia Architektoniczna. Spółka ma 14 miesięcy na wykonanie tego zadania.

Warta około 50 milionów złotych rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów to największy, kompleksowy projekt dotyczący zieleni miejskiej, realizowany w Katowicach w ostatnich latach.

– Dolina Pięciu Stawów jest mocno zaniedbana, a przecież ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w nowej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca – przypomniał w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Mieszkańcy uznali, że obszar Doliny Pięciu Stawów wymaga konkretnej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych, miejsc parkingowych. Zdecydowana większość katowiczan uznała, że stawy powinny mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami i cieszę się, że podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji technicznej, bo to kolejny krok na drodze do rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów. W pierwszej kolejności, czyli w połowie przyszłego roku, gotowy będzie pierwszy element – nowa stanica żeglarska – dodał.

Po opracowaniu dokumentacji technicznej kolejne etapy działań to: uzyskanie pozwolenia na budowę, przygotowanie i ogłoszenie przetargu na roboty budowlane, wybór ich wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych.

Od lat prężną działalność przy stawie Morawa prowadzi 10 Harcerska Drużyna Żeglarska im. gen. Mariusza Zaruskiego. Nowa stanica żeglarska ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Aby harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Dlatego stary obiekt zostanie rozebrany. Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje i znajdą się w nim: hangar na łodzie, szkutnia, żaglownia, magazyn oraz cztery sale spotkań dla harcerzy i zuchów. Obiekt pomieści także wielofunkcyjną salę z zapleczem kuchennym, toalety i natryski.

Teren przy południowym brzegu stawu będzie na nowo zagospodarowany. Nabrzeże zostanie przystosowane do wodowania jednostek pływających, powstaną tutaj m.in. keja i pomost dla żeglarzy, przebieralnia i natryski plażowe. Cały obiekt będzie przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Nowa aranżacja terenu obejmie także uporządkowanie zieleni, wykonanie alejek dla pieszych i montaż nowego oświetlenia. Prace w terenie mają się rozpocząć w połowie bieżącego roku, a zakończyć - w drugim kwartale 2022 r.

Plany obejmują także połączenie wodne między stawami Morawa i Borki, drogi rowerowe, kąpieliska wraz z zapleczem, 500-metrową promenada, monitoring i pomosty wędkarskie.

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienic i Burowca tworzą urokliwy, zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Przy stawie Borki powstaną m.in. plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy, toalety, natryski, boisko do siatkówki i krąg grillowy. Zainstalowany zostanie tam także monitoring i nowe oświetlenie. Borki zostaną połączone z Morawą kanałem, co zwiększy możliwości w zakresie rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża, boisko do siatkówki, toalety i natryski. Wzdłuż wschodniego brzegu stanie drewniana promenada spacerowa. Z kolei trzy stawy Hubertus będą miały bardziej "dziki" charakter, choć zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Pojawią się tam pomosty wędkarskie oraz ścieżka edukacyjna.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.