Wynik wyszukiwania - "komin" - Wiadomości

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza w 2024 r. z budżetem 15,7 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 15,7 mln zł.
09.01.2024

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączone bloki docelowo zastąpione zostaną nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r.
09.01.2024

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
06.12.2023

Bardzo zła jakość powietrza w wielu regionach Małopolski i w Krakowie

W środę w wielu regionach Małopolski jest bardzo zła jakość powietrza. Do północy w Krakowie i większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
06.12.2023

Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza

Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP).
12.11.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Warszawa: Od października będzie obowiązywał zakaz palenia węglem

Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza - przypomniał stołeczny ratusz.
13.09.2023

Eksperci: na rynku jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań

Na rynku pojawiły się wyprodukowane w Azji pompy ciepła, które nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu - ostrzegają eksperci. NFOŚiGW rozważa zmiany w programie "Czyste Powietrze", aby dotowane pompy spełniały wymagania - poinformował PAP wiceprezes funduszu Paweł Mirowski.
02.09.2023

Małopolskie. Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej

Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.
29.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Grupa Orlen: na terenie budowanych elektrowni w Grudziądzu i Ostrołęce powstały fundamenty pod kluczowe urządzenia

Na terenie budowanych w ramach Grupy Orlen elektrowni gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce wykonane zostały fundamenty pod pierwsze kluczowe urządzenia dla obu obiektów– kotły odzysknicowe. W sumie wykorzystano ponad 3,6 tys. metrów sześc. betonu - podała w piątek Energa.
19.06.2023

Tauron Ciepło w sezonie grzewczym wyprodukował 9,3 mln gigadżuli ciepła

W zakończonym sezonie grzewczym spółka Tauron Ciepło wyprodukowała ok. 9,3 mln gigadżuli ciepła, a sprzedała 11,3 mln GJ. Spółka w środę podsumowała trwający 254 dni sezon grzewczy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, w którym z ciepła sieciowego skorzystało ok. 800 tys. mieszkańców.
14.06.2023

Emisje tlenków azotu spadły w Warszawie i Wrocławiu w czasie pandemii [ANALIZA]

Toksyczne tlenki azotu to składnik smogu związany przede wszystkim z transportem drogowym. Pomiary przeprowadzone przez GIOŚ we Wrocławiu i nowa analiza Clean Cities Campaign dla Warszawy pokazały wyraźny spadek jego stężenia w 2020 r., kiedy w związku z pandemią mobilność Polaków znacznie spadła. Potwierdza to wcześniejsze obserwacje o istotnej roli spalin samochodowych w zanieczyszczeniach powietrza.
06.06.2023

W Elektrociepłowni Bydgoszcz I zostaną wygaszone kotły węglowe

Ruszył ostatni etap budowy nowej inwestycji gazowej w Elektrociepłowni Bydgoszcz I, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE. Wygaszenie kotłów węglowych nastąpi jeszcze w III kwartale 2023 roku.
30.05.2023

Miliardy złotych w dotacjach na OZE czekają

Aż pięć rządowych programów pozwala obecnie na sięgnięcie po dofinansowanie inwestycji w energetykę prosumencką i źródła odnawialne w gospodarstwie domowym lub rolnym. W przewodniku Woltair znajdziecie informacje o źródłach wsparcia, z których można skorzystać w 2023 roku.
17.05.2023

Nawet o 1/4 mniej spalin samochodowych w rok. Jak strefa bezemisyjna w Londynie poprawiła miejskie powietrze

Jesienią 2021 działająca wewnątrz londyńskiej strefy czystego transportu (LEZ) ambitniejsza strefa bezemisyjna (ULEZ) została powiększona ze ścisłego serca miasta na centralne dzielnice. Teraz mieszkają w niej 4 miliony ludzi. Oto jak nowe przepisy wpłynęły na ruch samochodowy i poziom zanieczyszczeń w Londynie.
26.04.2023

Warmia i Mazury walczą o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 21 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie warmińsko-mazurskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
18.04.2023

27 potencjalnych lokalizacji pod elektrownie jądrowe w Polsce

W Polsce wskazanych zostało 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, w tym zalecane, rezerwowa i inne. Zgodnie z deklaracjami rządu i spółek, w tym energetycznych, plany budowy energetyki jądrowej w Polsce obejmują ok. 30 lokalizacji.
08.04.2023

Mazowsze będzie mieć nowy system ostrzeżeń ws. jakości powietrza [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zlecił przygotowanie systemu, który zautomatyzuje system ostrzegania o przekroczeniu norm jakości powietrza lub ryzyku takiego przekroczenia. Komunikaty w tej sprawie dziś są publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego czy poszczególnych urzędów. Ze względu na to, że ich publikowanie wiąże się z określonymi obowiązkami, regulowanymi w prawie, potrzebny jest sprawny system informacyjny oparty na rzetelnych danych. Syste
27.03.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

Ruszyła budowa bloku gazowego na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach

Rozpoczęły się prace przy budowie układu kogeneracyjnego nowego bloku gazowego elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach. Inwestycja ma zostać przekazana do eksploatacji w IV kwartale 2023 r.
16.03.2023

100 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń

Spółka JSW Koks pozyskała 100 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Ta kluczowa dla spółki wielomilionowa inwestycja ma zakończyć się w 2024 r.
02.03.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

Pomorze rozbudowuje wspólny system ciepłowniczy. Podłączenie do niego kolejnego miasta ma skutkować niższymi rachunkami za ogrzewanie

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. Dzięki tej zmianie zmniejszy się w Redzie emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą płacić za ciepło mniej niż dotychczas. Jak informują przedstawiciele PGE EC, Elektrociepłownia Gdyńska jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom
21.02.2023

PGG chce rozszerzyć dostawy niskoemisyjnego paliwa na kolejne gminy - m.in. uzdrowiska

Polska Grupa Górnicza, która ponad rok temu rozpoczęła pilotażową produkcję paliwa węglowego o obniżonej emisyjności, chce rozszerzyć jego dostawy na kolejne gminy, np. uzdrowiska. Badania potwierdziły, że emisja zanieczyszczeń z tego paliwa jest mniejsza nawet o połowę – wynika z danych PGG.
16.02.2023

Rośnie liczba nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczych. Poprawi to jakość powietrza w polskich miastach

W ubiegłym roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. Spółka podkreśla, że to najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi, które bezpośrednio przyczyniają się do tzw. niskiej emisji i smogu. Dlatego też PGE Energia Ciepła od wielu lat promuje ciepło systemowe i jego efektywne wykorzys
10.02.2023

Wrocław: ponad 16 tys. kontroli dymu z kominów

Od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy we Wrocławiu przy pomocy drona wykonali ponad 16 tys. kontroli dymu z kominów. Sprawdzili też osobiście ponad 1,5 tys. palenisk w piecach. Nałożyli w sumie 17 mandatów za spalanie odpadów.
08.02.2023

Najwyższy rachunek za węgiel - zapłacimy zdrowiem - nawet 422 mld złotych

Trwanie przy energetyce opartej na węglu może oznaczać dodatkowe 34 tys. zgonów oraz tysiące nowych przypadków chorób i utraconych dni pracy do 2049 roku. Ale możliwe jest uniknięcie takich skutków i zaoszczędzenie nawet 273 mld zł, jeśli Polska zdecyduje się na wygaszenie produkcji energii z węgla do 2030 r. Nowy raport organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) pt. “Szkodliwy węgiel. Jak rezygnacja ze spalania węgla poprawi stan zdrowia publicznego w Polsce?” to pierwsza tego typu publikacja analizująca korzyści zdrowot
31.01.2023

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.
30.01.2023

Lasy – do pieca czy do ochrony?

O wpływie produkcji energii z biomasy leśnej na gospodarkę i środowisko Polski w świetle toczących się negocjacji na temat zmian europejskiej dyrektywy OZE dyskutowano 26 stycznia 2023 roku w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Spraw Obywatelskich.
28.01.2023

Czego jeszcze nie wiemy o smogu i strefach czystego transportu?

Ile kilogramów smogu rocznie wdycha mieszkaniec Krakowa? O ile dłużej żylibyśmy, gdyby nasze powietrze spełniałoby normy WHO? Co emituje więcej zanieczyszczeń w stolicy Małopolski: transport czy ogrzewanie domów? Eksperci FPPE przygotowali stronę edukacyjną, która pokazuje, jak dużo (nie) wiemy o smogu w Krakowie i całej Polsce.
23.01.2023

Ogólnopolska Noc Biologów pod znakiem wody

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Święta to duży wydatek, również energetyczny. Czy da się oszczędnie przygotować święta?

Ozdobiona światełkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. A często oświetlamy nie tylko choinkę, ale także balkon czy ogród. Ozdoby świąteczne świecące dzień i noc powodują bardzo duże zużycie energii elektrycznej, podobnie jak przygotowywanie świątecznych potraw. Piekarnik czy zmywarka mogą się stać w tym czasie pożeraczami prądu, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd. W jaki sposób efektywnie korzystać z energii w trakcie Bożego Narodzenia?
22.12.2022

Naukowcy alarmują: apogeum świetlnego smogu przed nami – coraz mniej gwiazd widocznych na niebie

Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter pokazują, że w ciągu minionych 25 lat, w związku z rosnącą liczbą punktów świetlnych, zanieczyszczenie to wzrosło aż o 49%! [1]. Sezon jesienno-zimowy w pełni, dni coraz krótsze, sztucznego światła coraz więcej. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłe
21.12.2022

W Poznaniu trwają kontrole powietrza przy użyciu drona

W Poznaniu trwają kontrole jakości powietrza przy wykorzystaniu drona. Podpięte pod niego specjalistyczne urządzenie wykrywa miejsca, gdzie w piecach spalane są niedozwolone paliwa, a tym samym zatruwane jest środowisko. Kontrole prowadzone są we współpracy ze strażą miejską.
29.11.2022

Seatech Engineering: jesteśmy gotowi projektować statki dla polskiego offshore wind [WYWIAD]

Polska część Bałtyku weszła w czynną fazę realizacji zagospodarowania jej pod morskie farmy wiatrowe. Aktualnie złożonych jest ponad 137 wniosków. Realizacja związana z pierwszym etapem budowy farm wiatrowych jest na wysokim poziomie zaawansowania – organizowane są przetargi, spotkania z dostawcami, składanie łańcuchów dostaw. W tym momencie należy zadać kluczowe pytanie, kto i w jaki sposób dostarczy elementy do budowy tych farm, ile i jakie jednostki będą niezbędne do tego procesu, który przyczyni się do zielonej transformacji
29.11.2022

Ile prądu zużywają urządzenia dogrzewające i jak z nich racjonalnie korzystać?

Wraz z pierwszymi mrozami rośnie zainteresowanie Polaków urządzeniami dogrzewającymi. Jeśli nie mamy kominka i ze względów bezpieczeństwa nie chcemy korzystać np. z przenośnego grzejnika gazowego, pozostają nam urządzenia pobierające energię elektryczną. Które z nich wybrać, by dodatkowe ciepło nie odbiło się negatywnie na wysokości rachunków za energię elektryczną?
25.11.2022

GIOŚ kontroluje na bieżąco jakość powietrza w Polsce

W Polsce jest 285 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Wyniki ich pomiarów można sprawdzić na stronie internetowej lub w specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce".
14.11.2022

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE!

Do 4 listopada trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie dolnośląskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
03.11.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

Innowacyjny system chroni ptaki przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
22.10.2022

W Ciechanowie dron antysmogowy pomaga w kontroli instalacji grzewczych

Straż Miejska w Ciechanowie po raz pierwszy używa drona antysmogowego do kontroli spalania w instalacjach grzewczych, w tym na terenach, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna. Przelatujący nad kominami dron wykrył już trzy przypadki spalania odpadów. Właścicieli palenisk ukarano grzywnami.
21.10.2022

Czym palą w piecach poznaniacy? W mieście trwają kontrole z użyciem dronów

Aby lepiej edukować i rozumieć zmiany klimatyczne, trzeba podążać za głosem ekspertów i głośno rozmawiać o skutkach jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. Jesteśmy obecni na forum międzynarodowego Kongresu Miasto - Woda - Jakość Życia, który w tym roku odbywa się na Politechnika Wrocławska.
16.10.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Olsztyńscy kominiarze: ludzie chcą korzystać z nieużywanych od lat pieców

W związku z niestabilną sytuacją na rynku energetycznym właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach chcą uruchamiać nieczynne od lat kopciuchy, kominki, a nawet kuchnie węglowe. W związku z tym kominiarze mają pełne ręce roboty, na ich wizytę trzeba czekać co najmniej kilka dni.
04.10.2022

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.
02.10.2022

W Szczecinie dodatkowe środki na ogrzewanie; ruszył nabór wniosków

W Szczecińskim Centrum Świadczeń można składać wnioski o wsparcie na pokrycie kosztów zakupu opału. Dofinansowanie jest skierowane do osób, które ogrzewają domy i mieszkania innymi paliwami niż węgiel.
27.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

SES Hydrogen i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie ogrzewnictwa wodorowego

SES Hydrogen S.A. i Śremskie TBS Sp. z o.o. nawiązały współpracę w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego na potrzeby ogrzewania nowych mieszkań w gminie Śrem.
08.09.2022

Resort klimatu analizuje sygnały o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla

Resort klimatu analizuje sygnały z samorządów o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że na podstawie tej oceny będzie rozważana stosowna nowelizacja.
31.08.2022

Rok z pompą ciepła NETSU

NETSU to producent pomp ciepła, który z przytupem zadebiutował w 2020 na rynku OZE. Dziesiątki klientów zaufało marce, która wyróżnia się nie tylko świetnej jakości urządzeniami, ale również wparciem merytorycznym i technicznym. Jak pompa ciepła NETSU sprawdza się w rzeczywistości? Czy faktycznie jest w stanie ogrzać dom i wpłynąć na domowy budżet? Spotkaliśmy się z jednym z pierwszych klientów NETSU, który od ponad roku użytkuje urządzenie NETSU Fehu Split S-NET-123PH.
29.08.2022

Rządowe wsparcie dla wszystkich źródeł ciepła

Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
24.08.2022

1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do urzędu marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy (PAS). Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.
23.08.2022

Projekt ws. dopłat do innych niż węgiel źródeł ciepła - opublikowany

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Projekt przewiduje też ograniczenie podwyżek cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
11.08.2022

Kraków nie chce zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
11.08.2022

Zmiany klimatu napełniają kieszeń ubezpieczycieli

Wzrost szkód katastroficznych, który był wyraźny już w ubiegłym roku, w tym okazał się jeszcze wyższy. Burze, gradobicia, powodzie i lokalne podtopienia, wichury, trąby powietrzne czy pożary wywołane suszą spowodowały, że w I półroczu liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom w ramach polis majątkowych i komunikacyjnych wzrosła o kilkadziesiąt procent.
09.08.2022

Prosty i tani materiał sprawnie wychwytuje CO2

Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować nie tylko w przemyśle, ale i w układach wydechowych samochodów, a może nawet na budynkach i meblach.
09.08.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: będzie rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. "Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego" – powiedziała minister podczas konferencji prasowej
07.08.2022

Komisje senackie za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom

Komisje senackie opowiedziały się mi.in.za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom, niezależnie od tego czy będą do odzyskania, czy też nie.
05.08.2022

Ciepła w szpitalach nie zabraknie

Myślę, że możemy być spokojni. Ciepła na pewno w szpitalach nie zabraknie - zapewnił w środę wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.
04.08.2022

Ruszyły konsultacje społeczne projektu zmian uchwały antysmogowej

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały zarządu województwa małopolskiego, zakładający przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów – poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski.
01.08.2022

7,3 mln złożonych deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Właściciele domów i zarządcy budynków złożyli 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zebrano dane z ponad 60 proc. podmiotów zobowiązanych do tego - dodał.
21.07.2022

Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie

KGHM ma swoją pasiekę! – trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.
01.07.2022

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot TAURONA. Ważny etap inwestycji w Katowicach

TAURON zakończył już roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie TAURON pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
30.06.2022

Z końcem czerwca upływa termin składania deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania budynków

Do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw - przypomina serwis Prawo.pl. Zobowiązanie to dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych czy pawilonów handlowo-usługowych.
21.06.2022

Zielona chemia szansą na alternatywne pochłanianie CO2

Technologie pochłaniania dwutlenku węgla wciąż są modyfikowane, a naukowcy z całego świata pracują nad ich ulepszaniem bądź nad wprowadzaniem nowych pomysłów. Wiele stosowanych obecnie absorbentów CO2, choć spełnia swoją główną funkcję pochłaniacza dwutlenku węgla, posiada różnego rodzaju wady, a część z nich jest, jednocześnie, szkodliwa dla środowiska naturalnego.
25.05.2022

Tona fusów po kawie warta 4 tyś. euro. Start-up EcoBean pracuje nad uruchomieniem kawowej BioRafinerii.

Fusy po kawie mogą być cennym surowcem. Powstają z nich ekologiczne opakowania, brykiet do kominka, a nawet ubrania
25.05.2022

Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem w Warszawie i w obwarzanku. Już jutro głosowanie nad uchwałą antysmogową

Z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Mazowsza przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że ponad 2/3 z nich jest za zakazem palenia węglem w Warszawie, a większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty. Już jutro na posiedzeniu Sejmiku, rozstrzygną się losy kluczowej dla jakość powietrza uchwały antysmogowej.
25.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin - zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
23.03.2022

Zanieczyszczone powietrze powiązane z depresją nastolatków

Obecny w powietrzu ozon, który powstaje m.in. ze spalin zwiększa ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Problemy widać już nawet przy stężeniach nieprzekraczających norm.
16.03.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

Resort klimatu: wyższy dodatek osłonowy przy złożonym wniosku do CEEB

Mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem mogą starać się o wyższy dodatek osłonowy; niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) - informuje PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
26.01.2022

Nowa część programu „Czyste Powietrze” – wsparcie nawet do 69 tys. zł

Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas wizyty w Bieruniu na Śląsku, ogłosiła, że nowe zasady w „Czystym Powietrzu” zaczną obowiązyw
24.01.2022

Nadzór budowlany: właściciele domów i budynków złożyli ponad milion deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji - informuje PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
24.01.2022

W 2022 roku PGG zwiększy produkcję tzw. ekogroszków do 1 mln ton

Polska Grupa Górnicza (PGG), która w 2021 r. sprzedała blisko 700 tys. tzw. ekogroszków do indywidualnego ogrzewania domów, w tym roku planuje zwiększenie sprzedaży tego rodzaju węgla do ok. 1 mln ton. Wzrośnie udział paliwa o znacznie obniżonej emisyjności – podała PGG.
22.01.2022

Oczyszczacze powietrza w przedszkolach to kolejna inicjatywa w ramach programu walki ze smogiem

46 oczyszczaczy powietrza zamontowano w 23 jarocińskich przedszkolach; to kolejna inicjatywa samorządu miasta – informuje biuro prasowe na stronie jarocińskiego magistratu.
08.01.2022

Rybnik korzysta z dronów PAS, by sprawdzić przestrzeganie uchwały antysmogowej

Samorząd Rybnika od początku br. sprawdza dymy nad kominami prywatnych domów za pomocą dronów, korzystając z oferty Polskiego Alarmu Smogowego. W woj. śląskim uchwała antysmogowa zakazała z początkiem 2022 r. używania pieców na paliwa stałe wyprodukowanych przed 2012 r.
06.01.2022

Minister Moskwa: ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło otrzymać dodatek osłonowy

Ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło złożyć wnioski o dodatek osłonowy i otrzymać wsparcie - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wnioski o dodatek można składać do 31 stycznia 2022 r. w najbliższej gminie.
04.01.2022

Ustawa o dodatku osłonowym wchodzi w życie

We wtorek wchodzi w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.
04.01.2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.
03.01.2022

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2021

Fundusz ekologiczny pożyczy JSW Koks 70 mln zł na modernizację baterii w Koksowni Przyjaźń

70 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zasili modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wartą kilkaset milionów zł inwestycję realizuje spółka JSW Koks, do której należy dąbrowska koksownia.
14.12.2021

W Olsztynie dron zbada dym z kominów

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego olsztyńscy strażnicy miejscy otrzymają wkrótce drona, który będzie badał dym z kominów. Pozwoli to na wykrywanie osób palących śmieciami - poinformował olsztyński ratusz.
11.12.2021

Chróstny: coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych

Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki - stwierdził w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Na rynku jest coraz więcej kotłów wysokiej jakości - dodał.
03.12.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Polska ma szansę na neutralność klimatyczną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowym raporcie wzywa rządy i decydentów do pilnego działania w sprawie kryzysu klimatycznego i zdrowotnego. Polska ma ogromny problem ze smogiem, za który odpowiadają nie tylko przydomowe kominy i rury wydechowe samochodów, lecz także elektrownie spalające węgiel. Nadzieję na zmianę sytuacji dają środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
22.11.2021

Z powodu smogu ograniczenia w sposobie ogrzewania domów

W środę w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.
17.11.2021

Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.
09.11.2021

Centrum wspinaczkowe w dawnej kopalni Rozbark już gotowe

Kompleks ścian wspinaczkowych w zabudowaniach dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu zostanie w sobotę udostępniony zainteresowanym. W budynku urządzono ok. 3 tys. m kw. ścian o wszystkich stopniach trudności. Inwestycja w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest warta ok. 25 mln zł.
06.11.2021

PSP: od 1 października 189 interwencji w związku z emisją tlenku węgla; zmarły dwie osoby

Od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla; wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
02.11.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Samorządy woj. śląskiego ujednoliciły zasady wdrażania uchwały antysmogowej

Wspólne zasady wykonywania obowiązków gmin, wynikających z tzw. uchwały antysmogowej woj. śląskiego wypracował zespół powołany przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Chodzi m.in. o sposób egzekwowania obowiązku wymiany starych kotłów, w tym np. kryteria zawieszania sankcji.
13.10.2021

Transformacja cyfrowa w budownictwie: oszczędność czasu, kosztów i droga do czystszego powietrza

Jedna procedura budowlana generuje aż 22,5 ton papieru – mówi Dorota Cabańska z GUNB. Serwis e-Budownictwo, którego nowa wersja została uruchomiona 1 października 2021 r., umożliwi inwestorom m.in. wypełnienie i złożenie w formie elektronicznej 23 wniosków związanych z procesem budowlanym, przesłanie projektu budowlanego w formie cyfrowej, prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, a nawet zamówienie wizyty kominiarza.
08.10.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

MRPIT: Minister Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Będzie je można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dzisiaj Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
02.07.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

Rozpoczęto modernizację Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdyńskiej elektrociepłowni

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), która przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 proc. - poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Energia Ciepła.
10.06.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

36 MWh ciepła z cukrowni w Środzie Wlkp. i Gostyniu

W minionym sezonie grzewczym w kotłowniach cukrowni firmy Pfeifer & Langen Polska S.A. w Środzie Wielkopolskiej i Gostyniu wyprodukowano łącznie 36 MWh ciepła. Zakłady ogrzewały około 3 tys. mieszkań – podała spółka.
23.05.2021

Dron sprawdzi, czym mieszkańcy Skawiny palą w piecu

Nowo zakupiony dron, będzie od przyszłego sezonu grzewczego w Skawinie kontrolował czy mieszkańcy nie palą śmieci w piecach. Przez cały rok urządzenie ma też być pomocne w sytuacjach kryzysowych, np. podczas powodzi czy pożarów.
20.05.2021

PKN Orlen wspiera Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"

Trzy młode sokoły wędrowne, które w kwietniu wykluły się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, zostały w poniedziałek zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały imiona Nero, Petra i Lusia. Dodatkowo jedna z młodych dostała nadajnik satelitarny, który pozwoli m.in. śledzić jej wędrówki.
18.05.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
18.05.2021

Budowa kotłowni w elektrociepłowni w Gorzowie elementem wygaszania bloku węglowego

W gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła powstanie kotłownia szczytowo-rezerwowa o mocy maksymalnej 100 MWt. To kolejny krok, który pozwoli na całkowite wycofanie węgla z użycia w zakładzie – poinformowała w poniedziałek Agnieszka Dietrich z PGE Energia Ciepła.
17.05.2021

Know how dla zainteresowanych fotowoltaiką od Grupy Tauron

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, gdzie montować panele, jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody, jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć - to częste pytania osób zainteresowanych fotowoltaiką. Poradnik z odpowiedziami przygotowała Grupa Tauron.
06.05.2021

Władze Torunia i PGE podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju

Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Ma ona zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.
28.04.2021

Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko?

Wśród ekologicznych źródeł energii często wymienia się biomasę, w szczególności leśną. Obecnie trwa dyskusja na temat tego, czy jej spalanie faktycznie jest korzystne dla środowiska i klimatu. Amerykanie czekają na oficjalne stanowisko administracji prezydenta Joe Bidena, a w Europie publikowane są pierwsze dokumenty wskazujące, że biomasa drzewna nie należy do zrównoważonych źródeł energii.
23.04.2021

Samorządy woj. śląskiego spróbują ujednolicić zasady wdrażania uchwały antysmogowej

Wspólne zasady wykonywania obowiązków gmin, wynikających z tzw. uchwały antysmogowej woj. śląskiego, ma wypracować specjalny zespół powołany przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP) Efekty prac zespołu mają zostać upowszechnione w skali regionu.
22.04.2021

Etna a Fargadalsfjall: Dlaczego jedne wulkany wybuchają gwałtownie, a inne - nie?

To, czy erupcja wulkanu jest gwałtowna z dużą emisją pyłów czy spokojna, zależy m.in. od składu stopu (upłynnionych skał) tworzącego potem lawę. Zależy również od dodatkowych czynników np. od tego, czy ten stop na swojej drodze zetknie się z wodą - mówi geolog prof. Ewa Słaby.
27.03.2021

Zanieczyszczenie powietrza pyłami silniejsze przy inwersji temperatury

Niemal 190 proc. średnich wartości pomiarów wynosi stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w zimowe, mroźne, wyżowe i bezchmurne noce, gdy dochodzi do inwersji temperatury w atmosferze – wynika z analiz meteorologów z Uniwersytetu Śląskiego.
14.03.2021

Poncyliusz (KO): straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść ponad 3 mld zł

Straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść nawet ponad 3 mld zł; te kwoty będą przerzucone na każdego konsumenta energii elektrycznej w Polsce - mówił poseł KO Paweł Poncyliusz. Jego zdaniem sprawa budowy Ostrołęki C powinna zakończyć się odpowiedzialnością polityczną i karną.
12.03.2021

Para puszczyków chciała zamieszkać w kominku (foto)

Para puszczyków, poszukując miejsca na założenie gniazda, wybrała sobie przewód kominowy w jednym z domów w Radomiu. Zdziwiony gospodarz najpierw znalazł w kominku w salonie samca, a na drugi dzień zawitała tam samica puszczyka - poinformował w piątek Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.
26.02.2021

Zła jakość powietrza. Służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór w kilku miastach.

W Warszawie, Krakowie, Legnicy, Katowicach, Łodzi czy Zgierzu występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
26.02.2021

GIOŚ informuje o złej jakość powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
23.02.2021

Duży smog = zakaz korzystania z kominka?

We wtorek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.
16.02.2021

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.
22.01.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r.

Właściciele domów od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają - poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.
01.01.2021

Co roku w święta wycina się miliony drzewek. Rozwiązaniem wypożyczalnie choinek

Większość Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Co roku w ramach świątecznej tradycji wycina się w naszym kraju kilka milionów drzewek, bo zdecydowana większość społeczeństwa woli choinki żywe. Każde ścięte drzewko to jednak mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla w atmosferze. Rozwiązaniem może być wypożyczenie świątecznego drzewka, które po Bożym Narodzeniu trafi z powrotem do szkółki.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.