Wynik wyszukiwania - "martwe" - Wiadomości

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

50 tysięcy ochotników zebrało 1000 ton śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie spr
09.04.2024

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Sprzątaj śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne.
27.02.2024

Rumuński Gałacz inwestuje w 40 nowych e-busów

Przedstawiciele władz miasta Gałacz (Galați) zdecydowali o kolejnych inwestycjach w ekologiczny transport publiczny. Solaris tym razem dostarczy do Rumunii 40 autobusów bateryjnych. 20 Urbino 9 LE electric i 20 Urbino 12 electric zostaną przekazane do klienta na początku przyszłego roku.
16.02.2024

RDOŚ w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
15.02.2024

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Proces inwestycyjny w elektrownie wiatrowe na lądzie można skrócić z 7 do nawet poniżej 5 lat, konieczny jest pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązania legislacyjne nie działają przez brak procedur i rozporządzeń. To główne wnioski ekspertów, którzy uczestniczyli w konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Pol
01.02.2024

Kolejny niemiecki dystrykt stawia na wodorowe Solarisy

Solaris oraz operator transportu publicznego Lokale Nahverkehrsgesellschaft mbH Krein Gross-Gerau (LNVG), nawiązali współpracę, podpisując kontrakt na dostawę 23 autobusów wodorowych Urbino hydrogen. Oferta obejmuje 15 standardowych modeli Urbino 12 hydrogen oraz 8 przegubowych Urbino 18 hydrogen. Pojazdy 12-metrowe zostaną dostarczone do listopada 2024 roku, a 18-metrowe do połowy 2025 roku.
31.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Solaris Urbino 12 electric na testach w Gdańsku

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Od czwartku autobus kursuje na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach - poinformowała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
29.12.2023

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Rzeki gwałtownie się ocieplają i tracą tlen, co zagraża żyjącym w nich organizmom

Rzeki ocieplają się i tracą tlen szybciej niż oceany. Powyżej niepokojącego progu wzrosła temperatura w 87 proc. przebadanych rzek, a do utraty tlenu doszło w 70 proc. z nich - podaje „Nature Climate Change”.
28.09.2023

Badania pokazują jak lasy i zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi

Wciąż dla wielu badaczy "kąpiele leśne” są pewną "nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW; tymczasem na świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka.
22.09.2023

W Saksonii-Anhalt wyłowiono 6 ton martwych ryb

W jeziorze Parchauer See (Saksonia-Anhalt) doszło do masowego wymierania ryb. Powodem jest brak tlenu. Według lokalnego stowarzyszenia wędkarskiego z jeziora wyłowiono już 6 ton martwych ryb. Pod koniec ubiegłego tygodnia szef stowarzyszenia, Norman Becker, oszacował ilość śniętych ryb na 4 tony. Wędkarze znaleźli również martwe kaczki - informuje portal stacji MDR.
21.09.2023

Nietypowy zakwit planktonu przyczynia się do śmierci morskich zwerząt w Tajlandii

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
20.09.2023

Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, w Morzu Czarnym zginęło ponad 900 delfinów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
31.08.2023

Zielone ciepło dla Gdańska

Do końca 2028 roku w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku zakończy się kolejny etap jej modernizacji w kierunku zeroemisyjnego wytwarzania ciepła dla gdańskiego systemu ciepłowniczego. Już wkrótce elektrociepłownia wzbogaci się o akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW.
29.08.2023

Wiceprezes PGE Energia Ciepła: gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem

W gdańskiej elektrociepłowni zostaną zainstalowane akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW. Dzięki inwestycji gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem - zapewnił w poniedziałek wiceprezes spółki PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek.
28.08.2023

Bez lasów będziemy w lesie! – Fundacja WWF Polska apeluje do Lasów Państwowych

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal 1/4 obszaru Polski.
28.08.2023

Martwe muchy można wykorzystać do produkcji biodegradowalnego plastiku

Polimer znajdujący się w gatunku much z rodziny lwinkowatych to obiecujące źródło do stworzenia biodegradowalnego plastiku. Odkrycie zostało zaprezentowane na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego - powiadomił brytyjski dziennik "The Guardian".
16.08.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

10 wodorowych Solarisów trafiło do Górnej Bawarii

Firma Solaris dostarczyła 10 autobusów wodorowych do dwóch niemieckich klientów z regionu Górnej Bawarii. 5 pojazdów Urbino 12 hydrogen zostało dostarczonych do przewoźnika Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 do Martin Geldhauser GmbH & Co. KG.
02.08.2023

Ekspert: kosić trawę, ale rzadziej

Kosić rzadziej - to najprostsza odpowiedź na pytanie, czy miejskie trawniki powinno się kosić, czy też nie. Za koszeniem przemawiają nieobiektywne względy estetyczne, za niekoszeniem - wszystko inne - mówi w rozmowie z PAP prof. Stanisław Czachorowski z UWM.
31.07.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
25.06.2023

Podziemne grzyby pochłaniają jedną trzecią CO2 emitowanego z paliw kopalnych

Rośliny przekazują do współpracujących z nimi podziemnych grzybów około jednej trzeciej dwutlenku węgla, generowanego rocznie przez spalanie paliw kopalnych. Te ekosystemy są jednak zagrożone.
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
14.06.2023

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.
04.06.2023

Trwają konsultacje w sprawie wyłączenia jednostki wojskowej z obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska konsultuje z gminami z powiatu hajnowskiego propozycję wyłączenia terenu wojskowej bazy logistycznej w Nieznanym Borze - skład Hajnówka i obszaru 50 metrów wokół tej bazy z terenu obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. W sumie z tego obszaru ma być wyłączonych ponad 240 ha.
06.05.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
04.04.2023

Eksperci: Wypalanie traw to "barbarzyński proceder" - niszczy środowisko i zatruwa powietrze

Wypalanie traw to "barbarzyński proceder": przyczynia się do obniżenia rolniczej oraz ekologicznej wartości gruntów, wpływa niekorzystnie na bioróżnorodność i skład botaniczny łąk. Jest też dodatkowym źródłem emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, np. dioksyn, wpływając na stan powietrza w skali lokalnej - mówią w rozmowie z PAP eksperci z SGGW i Uniwersytetu Śląskiego.
30.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen postępuje

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen przy Rafinerii Gdańskiej postępuje. Na tę chwilę wykonaliśmy ponad 10 tys. m kw. platform roboczych i ponad 6 tys. m kw. dróg technologicznych – przekazała we wtorek spółka NDI, lider konsorcjum będącego wykonawcą budowy.
14.03.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł, na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
24.02.2023

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie płodu

Każde dodatkowe 10 µg/m3 cząstek stałych PM 2,5 w powietrzu może zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka o ponad 10 proc. - wskazuje nowe badanie. Zanieczyszczone powietrze może szkodzić niemal od momentu poczęcia.
21.02.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł m.in. w OZE

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy bioodpadów, olejów, paliw

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Rosja. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono 1700 martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.
04.12.2022

WEY Coffee 01 – hybrydowy SUV firmy GWM – zdobywa pochwały

14 listopada firma GWM zorganizowała jazdy próbne modelu WEY Coffee 01 dla dziennikarzy w Europie, prezentując nową falę możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne pojazdy elektryczne z Chin.
22.11.2022

Nowa Zelandia. Zmarło 477 wyrzuconych na brzeg waleni

477 waleni z gatunku grindwali zmarło w ostatnich dniach na dwóch plażach Nowej Zelandii - poinformowało nowozelandzkie ministerstwo środowiska, cytowane w środę przez agencję AP.
12.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
13.09.2022

Stabilizuje się sytuacja na Kanale Gliwickim, odłowiono tam 6 ton śniętych ryb

Blisko 6 ton śniętych ryb odłowiono w ostatnich dniach w wodach Kanału Gliwickiego, przy czym w ciągu minionej doby tylko ich "nieznaczną ilość"; sytuacja stabilizuje się – poinformowały w piątek Wody Polskie.
09.09.2022

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono około pół tony śniętych ryb

Około pół tony śniętych ryb wyłowiono w niedzielę z Kanału Gliwickiego - podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich, śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.
05.09.2022

Zespół ds. Odry: coraz więcej wskazuje, że do zatrucia doprowadziły złote algi; ruszyły prace nad odbudową ekosystemu

Eksperci z zespołu ds. Odry przekazali, że coraz więcej wskazuje, iż przyczyną śnięcia ryb w Odrze była ichtiotoksyna z tzw. złotych alg. Wyniki badań toksyn przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim. Rozpoczęto prace nad odtworzeniem odrzańskich ekosystemów.
01.09.2022

Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Wyniki śniętych ryb z Odry

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

Czy NIK przeprowadzi kontrolę działań instytucji odpowiedzialnych za monitoring Odry?

O przeprowadzenie doraźnej kontroli działań instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad Odrą, w tym Wód Polskich i instytucji administracji rządowej - zaapelowali posłowie KO Robert Kropiwnicki i Tomasz Kostuś. Według nich wkrótce może dojść do chowania lub niszczenia dokumentów dotyczących sprawy.
26.08.2022

Na północy Czech kilka tysięcy śniętych ryb w rzece i potoku

W rzece Mohelka i w potoku Jerzmanickim koło Hodkovic nad Mohelką w kraju (województwie) libereckim na północy Czech w ubiegłym tygodniu zginęło kilka tysięcy ryb - poinformowały lokalne media. Przyczyna nie jest jeszcze znana, prawdopodobnie było to jednorazowe zanieczyszczenie wód.
25.08.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała minister rodziny i polityki Społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
24.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała we wtorek dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Warunki tlenowe w Odrze ulegają poprawie

Warunki tlenowe w Odrze właściwie w każdym miejscu, w każdym punkcie ulegają poprawie - przekazał podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Dodał, że sytuacja w rzece znacząco poprawiła się także na południu województwa.
23.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
23.08.2022

PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich

Badania kolejnych próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują na niebezpieczne przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb - poinformował PAP w poniedziałek dyrektor PIWet-PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
23.08.2022

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór; po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby; po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory - oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
22.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: obserwujemy pogorszenie sytuacji; wydobyto ok. 16 ton śniętych ryb z Odry

Obserwujemy znowu pogorszenie sytuacji, zwłaszcza w okolicach Szczecina i w granicach administracyjnych Szczecina. Z szacunkowych informacji wynika, że ok. 16 ton śniętych ryb zostało wydobytych z Odry w Szczecinie - przekazał w niedzielę na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
22.08.2022

Hydrobiolog: makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie

Nie tylko ryby, ale i makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie - mówi dr hab. Stanisław Czachorowski z UWM. Gdyby wskutek toksyn w Odrze zabrakło organizmów filtrujących: np. małży, to zdolność do samooczyszczania rzeki spadnie - dodaje.
20.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb

Wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb. Są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. Co z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
19.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Złote algi źródłem toksyn w Odrze

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

W ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.
17.08.2022

Wyniki badań wody w stawach i zbiornikach wodnych we Wrocławiu nie wykazały obecności rtęci

Wyniki badań wody pobranej z wrocławskich stawów parkowych i zbiorników wodnych nie wykazały obecności rtęci – poinformował w niedzielę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Badania prowadzą wspólnie MPWiK i Politechnika Wrocławska.
14.08.2022

Ekspert ws. skażenia Odry: Skala zatrucia środowiska sięga o wiele dalej

Ryby jako wrażliwe organizmy mogą służyć jako wskaźniki skażenia, bioindykatory, gdyż na podobne zjawiska reagują jako pierwsze. Skala zatrucia środowiska sięga jednak o wiele dalej - uważa ekspert ZOO Wrocław Jakub Kordas.
11.08.2022

Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Elektryczne autobusy w przyszłym roku wyjadą na ulice Gdańska

18 elektrycznych autobusów w przyszłym roku zasili gdańską flotę. We wtorek przedstawiciele miasta i firmy MAN podpisali umowę na dostawę 10 autobusów standardowych i 8 przegubowych. Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł.
02.08.2022

Naukowcy z AGH chcą wykorzystać dane satelitarne do ostrzegania przed zapadliskami

Monitorowanie zapadlisk (ang. sinkholes) to wyzwanie nie tylko dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności, ale też klimatologów. Te formujące się w trudno dostępnych rejonach arktycznych wyzwalają bowiem do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych. Uczeni z AGH chcą wykorzystać satelitarną interferometrię radarową (InSAR), żeby ostrzegać przed powstawaniem zjawiska, zanim stworzy bezpośrednie zagrożenie.
03.07.2022

Chery wyposaży swoje „nowe modele energetyczne” w technologię ADAS, aby wejść na rynek europejski

Według doniesień, Chery wkrótce wejdzie na rynek europejski i zaoferuje tamtejszym konsumentom nowe pojazdy elektryczne OMODA z udoskonaloną funkcją ADAS.
30.06.2022

Nowe elektrobusy ruszają w trasę

Oficjalnie rozpoczynamy nowy rozdział w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej – na trasy wyjeżdżają nowe elektrobusy Mercedes-Benz eCitaro. Dzięki nowoczesnym, elektrycznym pojazdom zeroemisyjny transport publiczny dotrze tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe, w tym na Oksywie, Witomino czy do Muzeum Emigracji. Łącznie to 16 standardowych autobusów i 8 przegubowców.
09.06.2022

10 autobusów wodorowych Solarisa pojedzie do Górnej Bawarii

Łącznie 10 autobusów napędzanych wodorem zostanie dostarczonych w przyszłym roku do dwóch niemieckich klientów z regionu Górnej Bawarii. 5 Urbino 12 hydrogen zostało zamówionych przez przewoźnika Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 przez Martin Geldhauser GmbH & Co. KG.
20.04.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
14.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
06.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

Kolejne wycinki polskich lasów

Na Podkarpaciu leśnicy w tym roku planują pozyskać 2,1 mln m sześc. drewna. Jak powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej.
06.01.2022

Brazylia. W pożarach największych na świecie rozlewisk zginęło w br. 17 mln zwierząt

Według raportu brazylijskiej filii WWF (World Wide Fund), w ciągu 2020 r. w pożarach Pantanalu - największych na świecie rozlewisk - zginęło 17 mln kręgowców, głównie węży. W ciągu jednego roku miało dojść do 22 tys. pożarów.
18.12.2021

Elektrobusy od Mercedesa coraz bliżej Gdyni

Już wkrótce do Gdyni trafią nowoczesne i ekologiczne elektrobusy Mercesed-Benz eCitaro. Obecnie na trwa montaż dodatkowego wyposażenia wewnątrz pojazdów, które obfituje w innowacyjne rozwiązania. Autobusy posiadać będą m.in. antywirusową klimatyzację czy zeroemisyjne ogrzewanie, pozbawione agregatu spalinowego.
13.12.2021

Badanie: Do oceanów w wyniku pandemii trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.
06.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
04.10.2021

Zieloni: "wnyki Błaszczaka" na granicy są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

"Wnyki Błaszczaka" na granicy polsko-białoruskiej są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - przekonywali w czwartek politycy Zielonych. Poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie - ich zdaniem niebezpiecznego - ogrodzenia z drutu na granicy. Również do prokuratury ma trafić zawiadomienie w tej sprawie.
03.09.2021

Girona. Spór o martwe ropuchy

Hiszpańscy ekolodzy opublikowali nagranie, na którym widać 25 martwych ropuch, zabitych w gminie koło Girony w wyniku porażenia prądem przez umieszczone nisko przez hodowcę bydła taśmy pod napięciem. Gospodarz musi teraz zapłacić grzywnę, a sprawa wywołała wiele kontrowersji – poinformował "ABC".
21.08.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
15.06.2021

Gdańska flota coraz bardziej przyjazna środowisku. GAiT ogłasza przetarg na dostawę trzech elektrycznych minibusów

Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłaszają przetarg na dostawę trzech fabrycznie nowych autobusów miejskich typu mini zasilanych energią elektryczną. Nowe elektryczne pojazdy przeznaczone będą do obsługi komunikacyjnej obszarów Starego i Głównego Miasta.
07.06.2021

Sri Lanka. "The Guardian": katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

Sri Lanka stoi w obliczu najgorszej katastrofy ekologicznej w swojej historii po tym, jak na przewożącym chemikalia kontenerowcu X-Press Pearl wybuchł pożar. Okoliczne plaże pokryte są mikrodrobinami plastiku, morze na brzeg wyrzuca martwe zwierzęta - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
31.05.2021

Powstał największy dom dla owadów na świecie, a zbudowali go... deweloperzy

To jedyny taki dom dla owadów w Polsce i największy na świecie. Składa się ze stu pięćdziesięciu elementów, każdy z nich wysoki na półtora metra i szeroki na metr. Konstrukcja stworzona przez przedsiębiorców z Polskiego Związku Firm Deweloperskich już zachwyciła mieszkańców, a teraz mierzy się z Guinnessem.
26.05.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

Niemcy: nigdy nie obumarło tak wiele drzew w lasach i tak szybko jak w 2020 roku

Z raportu rządu federalnego na temat stanu lasów wynika, że nigdy wcześniej w Niemczech nie obumarło tak wiele drzew w tak szybkim tempie, jak w roku 2020. Lasy w RFN są w najgorszym stanie od czasu rozpoczęcia badań w 1984 roku.
22.03.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.