Wynik wyszukiwania - "pgw" - Wiadomości

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu eksperci z kraju i ze świata, dyskutowali na temat zmian klimatycznych i wyzwań z wodą pitną. Właśnie te zagadnienia były tematem debaty „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”. Eksperci są zgodni: sytuacja jest trudna i wymaga natychmiastowych działań.
19.09.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
09.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Wody Polskie skontrolowały ponad 26 000 wylotów do rzek

Wody Polskie przeprowadziły weryfikację formalno-prawną 26 864 wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całej Polsce. Większość ze skontrolowanych wylotów jest jednak legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą szereg postępowań w stosunku do zidentyfikowanych wylotów, w których nie udało ustalić się właściciela lub nieposiadających aktualnych pozwoleń wodnoprawnych czy pozwoleń na budowę.
28.03.2023

Stałe badania Odry i pozostałych wód w Polsce

Prawie 50 tysięcy badań Odry wykonał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od lipca 2022 roku. Po sytuacji związanej ze śnięciem ryb GIOŚ wdrożył stały monitoring interwencyjny oraz podjął szereg decyzji i procedur dotyczących postępowania w związku z wykryciem w rzece złotej algi. Powołano specjalny zespół w inspektoracie, ujednolicono wspólne działania wojewódzkich inspekcji wraz z innymi służbami oraz organami państwowymi. Monitoringiem objęto wszystkie najważniejsze rzeki i zbiorniki wodne w Polsce. Skontrolowano prawie 300 p
17.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka"

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka".
04.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Wody Polskie rezygnują z wykonawcy przy budowie Polderu Żelazna

PGW Wody Polskie odstąpiły od umowy z wykonawcą budowy i przebudowy wałów Polderu Żelazna - wynika z środowego komunikatu Wód Polskich. Inwestycja nie jest zagrożona, ma zapewnione finansowanie, podjęto przygotowania do wyboru nowego wykonawcy - poinformowano.
06.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Wody Polskie nie zgodziły się na podwyżkę opłat za wodę i ścieki w mieście

Wody Polskie odrzuciły wniosek MPWiK w Lublinie o zgodę na podwyżkę opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Spółka wnioskuje o wzrost 30-40 proc., na który Wody Polskie nie wyrażają zgody - powiedział PAP rzecznik RZGW-PGW Wody Polskie w Lublinie Jarosław Kowalczyk.
13.09.2022

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono w Kanale Gliwickim

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono od niedzieli w Kanale Gliwickim między śluzami Sławięcice i Rudziniec – podały w poniedziałek Wody Polskie. Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że stwierdzono tam "duże występowanie alg".
05.09.2022

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych niedoborami wody. Poziom retencji musi wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie

W całej Polsce jest obecnie ok. 100 zbiorników retencyjnych, a poziom tej retencji wynosi 6,5 proc. Dla porównania w Hiszpanii to aż 45 proc. przy 1,9 tys. zbiorników. Jak podają PGW Wody Polskie, aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. To wymaga jednak nie tylko rozwiązań prawnych i środków finansowych w ramach dedykowanych programów wspierania retencji, ale również edukacji, budowania szerokiej świadomości społeczeństwa odnośnie do z
02.09.2022

Wiceminister infrastruktury: specustawa dot. Odry ułatwi procesy inwestycyjne

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie miała na celu przede wszystkim usprawnienie procedur inwestycyjnych zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększenie stanu zasobów wody w rzece - mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.08.2022

PZW ratuje ryby z Odry

Za trzy dni minie miesiąc od momentu kiedy członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego zaalarmowali instytucje Państwowe, że mamy do czynienia z falą niepokojących śnięć ryb w rzece Odrze. Bez wahania członkowie PZW, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz społecznicy ruszyli do walki z jak się wkrótce okazało – potężną katastrofą ekologiczną.
24.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Hotel Arłamów zapewnia, że realizuje wszystkie zalecenia WIOŚ

Nasza oczyszczalnia od początku była poddawana stałym, rutynowym kontrolom organów nadzorczych – poinformował w komunikacie Hotel Arłamów. Podmiot zapewnił też, że zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
17.08.2022

Czy hotel Arłamów truje ściekami?

Badania potwierdziły, że parametry odprowadzania ścieków Hotelu Arłamów najprawdopodobniej nie odpowiadają tym, które są określone w pozwoleniu wodnoprawnym. Wyniki badań próbek z potoku będą znane w ciągu najbliższych kilku dni - informują Wody Polskie.
16.08.2022

Martwa Odra! Kto wyjaśni przyczyny katastrofy ekologicznej?

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Najgorętszy sierpień od dekad - pogłębi suszę w Polsce

Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować.
03.08.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Ceny prądu a magazyn energii - czyli jak zaoszczędziliśmy przy wzroście cen

Jak w Grupie technologicznej Ase radzimy sobie ze wzrostem cen energii elektrycznej i paliwa? Robimy krok do przodu i inwestujemy w magazyn energii i własne moce wytwórcze.
10.06.2022

Sejm znowelizował ustawę Prawo wodne

Sejm w czwartek znowelizował ustawę Prawo wodne, które ma wdrożyć dyrektywę unijną dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i zamknąć postępowanie wobec Polski z powodu niewdrożenia na czas regulacji dyrektywy.
09.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
15.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i PGW Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego podpisali w piątek porozumienie o współpracy.
09.04.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowy podcast o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju, czyli trendach które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu, w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i paliwo przyszłości.
16.12.2021

Tarnobrzeg i okolice będą lepiej chronione przed powodziami. Koszt: 20 mln zł

Zakończyła się rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Trześniówki. Zadanie o wartości ponad 20 mln zł obejmowało rozbudowę i zabezpieczenie przed filtracją prawostronnego wału na długości 7,6 km. Dzięki realizacji projektu blisko 4,5 tys. mieszkańców gminy Gorzyce i Tarnobrzega zyskało skuteczniejszą ochronę przeciwpowodziową.
15.12.2021

STOP zanieczyszczaniu rzek

„Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Wodami Polskimi i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek. Apelujemy do właścicieli urządzeń – jest to ostatni moment, by zalegalizować wyloty” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.12.2021

Polskie miasta zagrożone powodziami i suszami

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland.
25.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Menlo Electric ogłasza przetarg na moduły o mocy 250 MW; „dystrybucja fotowoltaiki coraz bardziej przypomina trading surowcami”

Dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego Menlo Electric ogłosił przetarg na moduły o mocy 250 MW z dostawami w 2022 roku. Przetarg obejmuje szeroką gamę produktów, w tym moduły w czarnej ramie, bifacial i full black. Moduły będą oferowane instalatorom B2C i B2B w całej Europie Środkowej.
31.10.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii

Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i nadal rośnie w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europ
15.10.2021

Samorządy o nowej mobilności

Trwa Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, którego miastem patronackim jest Gdynia. To największe branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności, podczas którego odbywają się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku. Nie brakuje również debat. W panelu prezydenckim „Koalicja miast na rzecz czystego transportu” udział wzięła wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

„Chroń morze”. Konferencja w Szczecinie na finał konsultacji programu ochrony Bałtyku

Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Chroń morze” zorganizowana 5 października w Szczecinie kończy 3-miesięczne konsultacje społeczne aktualizacji Programu ochrony wód morskich (aPOWM). Projekt dokumentu, który zakłada blisko 60 działań na rzecz ochrony Bałtyku, uzupełniony o zgłoszone wnioski i uwagi, finalnie zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
06.10.2021

Wody Polskie: WSA potwierdził słuszność postępowań ws. cen opłat wody i ścieków w Łodzi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi od decyzji prezesa PGW Wody Polskie. Zdaniem szefa PGW WP Przemysława Dacy w ten sposób WSA potwierdził słuszność postępowań ws. cen opłat wody i ścieków w Łodzi.
01.10.2021

Rusza program „Agroenergia” - finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania
29.09.2021

Drugie życie asfaltów

„Asfalty do recyklingu” to realizowany przez LOTOS Asfalt i Politechnikę Warszawską projekt mający na celu wykorzystanie do nowej warstwy nawierzchni aż 30 proc. materiału z rozbiórki i remontów dróg. O postępach prac przedstawiciele obu podmiotów rozmawiali w pierwszej połowie września w siedzibie uczelni. Zakończenie tego projektu badawczo-rozwojowego zaplanowano na 2023 rok.
27.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

W Katowicach od piątku Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

W Katowicach rozpoczną się w piątek Metropolitalne Dni Energii. Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem wydarzenia poświęconego czystej energii. Na placu przed katowickim Spodkiem odbędą się pokazy, warsztaty i konkursy.
24.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.
23.09.2021

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
08.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

Wody Polskie kwestionują oświadczenie MPWiK o utrzymaniu taryfy za wodę i ścieki

Wody Polskie zakwestionowały oświadczenie MPWiK z dnia 30 sierpnia informujące o utrzymaniu dotychczasowej taryfy za wodę i ścieki na lata 2021-2024. "Kwestia zatwierdzenia wskazanych taryf stanowi nadal przedmiot postępowania. Procedura jest w toku, a Prezes Wód Polskich wkrótce wyda decyzję w tej sprawie" - napisało PGW Wody Polskie w informacji przesłanej do PAP.
03.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Nowatorska instalacja UcoPure w Lotosie

Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu.
24.08.2021

GPW: Towarowa Giełda energii powołała Radę Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą eksperci z branży rolno- spożywczej. Rada ma m.in. doradzać TGE w zakresie rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego – poinformowała GPW w poniedziałkowej informacji prasowej.
24.08.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

Atlas Copco - zielone urządzenia na wynajem, czyste powietrze i tania eksploatacja

Kiedy firma Atlas Copco wprowadziła na rynek swoją pierwszą elektryczną sprężarkę przewoźną, holenderskie przedsiębiorstwo Arentis, które zajmuje się wynajmem sprzętu przemysłowego, nie wahało się wprowadzić jej do swojej floty. Firma Arentis oraz jej klient wyjaśniają, w jaki sposób elektryfikacja floty sprężarek przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ograniczenia kosztów operacyjnych.
16.08.2021

Zorganizuj Dzień Zrównoważonej Energii w ramach UE - EUSEW

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii lub EUSEW odbędzie się w formacie cyfrowym w dniach od 25 do 29 października, a rejestracja zostanie otwarta we wrześniu. Imprezy odbędą się w całej Europie, a wyróżniające się innowacyjne projekty zostaną nagrodzone w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
16.08.2021

Zrównoważone energetycznie budynki możliwością na zagrożenie blackoutem

W połowie lipca Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały o pobiciu w Polsce kolejnego rekordu zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie letnim. I nie ma się co łudzić – trend w zakresie wzrostu konsumpcji energii będzie się powiększał. Od nas i naszych wyborów zależy jednak, w jakim tempie i z jakim skutkiem dla środowiska. W każdym obszarze naszej działalności możemy bowiem postawić na oszczędność.
13.08.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Wody Polskie nie godzą się na proponowane przez miasto podwyżki za wodę i ścieki

Nie godzimy się na tak wysokie wzrosty cen za wodę i ścieki dla mieszkańców Łodzi - poinformował w poniedziałek prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Jego zdaniem miasto chce podnieść opłaty za wodę o 40 proc., a za ścieki o 23 proc. Według magistratu podwyżki mają wynieść ok. 10 proc.
10.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
30.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Pierwsze wyniki kontroli po gwałtownym spuszczeniu wody z jazu na rzece Głomi

Po wizji lokalnej Wody Polskie zdementowały w czwartek, by tysiące ryb padło w wyniku zbyt szybkiego spuszczenia wody z jazu na rzece Głomi w Krajence (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). Sprawę ewentualnego wyrządzenia zniszczeń w przyrodzie bada policja.
09.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.
24.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Nowoczesny kosz Seabin pojawił się w gdyńskiej marinie

Tuż przed wakacjami gdyńska marina zyskała nowoczesny kosz morski Seabin, który ma za zadanie zbierać pływające w wodzie śmieci. Oznacza to setki kilogramów mniej zanieczyszczeń w Bałtyku. To czwarte tego typu urządzenie w kraju.
22.06.2021

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie. W razie konieczności można odsalać ją z Bałtyku

– Morza i oceany zajmują ok. 70 proc. powierzchni Ziemi i to jest nasz ogromny zapas wody na przyszłość – przypomina przy okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów Oleg Stasiewicz, prezes Aquaphor Poland.
08.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Duńczycy dzięki Fundacji A.P. Moller będą mieli nowoczesny, pełnomorski statek badawczy

Darowizna w wysokości 50 mln DKK przekazana przez Fundacjię A.P. Moller, stała się kamieniem milowym w realizacji projektu budowy nowego oceanicznego statku badawczego w Danii.
26.04.2021

Bezpieczeństwo zasobów wody na świecie zależy od działań na rzecz zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na obieg i zasoby wody na świecie, dlatego niezbędne są wszelkie działania, które mają na celu ich powstrzymanie – zgodzili się uczestnicy debaty „Let’s panic now! Chrońmy wodę dla przyszłych pokoleń”. Dyskusja ekspertów odbyła się 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jej organizatorem była firma Xylem Water Solutions Polska.
23.04.2021

Czy Wody Polskie zgodzą się na podwyżki za wodę i ścieki?

94 proc. wniosków taryfowych złożonych do RZGW przez samorządy zakłada podwyżki cen za wodę i ścieki - przekazał prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Dodał, że wiele z nich jest nieuzasadnionych. W jego ocenie to niedopuszczalne, szczególnie w dobie pandemii, bo zużycie wody znacznie wzrasta.
24.03.2021

Czajce grozi kolejna awaria?

Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.