Wynik wyszukiwania - "raportowanie " - Wiadomości

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Polenergia angażuje się społecznie i działa na rzecz bioróżnorodności: 330 zrealizowanych projektów

Polenergia opublikowała Skonsolidowany Raport o Zrównoważonym Rozwoju (ESG) oraz Raport Zaangażowania Społecznego i Działań na Rzecz Bioróżnorodności za zeszły rok. Raport ESG spełnia unijne wytyczne, które będą obowiązywały Polenergię dopiero od 2025 roku. Drugi z raportów podsumowuje wydatkowanie 1% skonsolidowanego zysku netto Polenergii na działania z zakresu zaangażowania społecznego i bioróżnorodności. W 2023 roku Grupa zrealizowała w tym obszarze ponad 330 projektów.
16.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Gdański biurowiec Olivia Star z zielonym finansowaniem

Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A. Olivia to pierwszy w Polsce deweloper biurowy, który podał do publicznej wiadomości uzyskanie finansowania tego rodzaju.
12.04.2024

Sektor MŚP wyraźnie podzielony w sprawie ESG – wnioski z badania BGK

Co druga firma z sektora MŚP postrzega regulacje ESG przez pryzmat dodatkowych kosztów dla biznesu. Jednocześnie 7 na 10 badanych firm sprowadza zarządzanie ryzykiem ESG tylko do wymaganych prawem sprawozdań – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
08.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
03.04.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów

Sprzedaż specjalistycznego oprogramowania do monitorowania ESG prawdopodobnie przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - wynika z opublikowanego w czwartek przez Deloitte raportu "Technology Media & Telecommunications Predictions 2024”.
18.01.2024

THINKTANK zrealizował badanie dotyczące podejścia polskich przedsiębiorców do OZE

Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK opublikował dziś badanie dotyczące wyzwań i korzyści wynikających z transformacji energetycznej polskich firm. Wynika z niego, że przedsiębiorcom, aby podjąć decyzję o przejściu na OZE, brakuje skonkretyzowanej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach. Wnioski z badania zostały dziś zaprezentowane przedsiębiorcom zaproszonym na naradę strategiczną, podczas której powołano do życia Instytut Transformacji Energetycznej, którego celem będzie praktycznie wsparcie przedsiębior
11.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Największe firmy zaczynają raportowanie ESG od 2024. Od czego zacząć?

O tym, że raporty ESG należy przygotowywać, dobrze wiedzą już większe firmy notowane na giełdzie. Wiedzą one również, że ESG ma dziś rosnący wpływ na ich reputację i może się przyczynić zarówno do wzrostu zaufania przekładającego się na zyski, jak i istotnie obniżyć rynkowe szanse. W 2021 r. coroczne raporty niefinansowe musiało przygotowywać w Polsce kilkaset firm. Do 2027 r. liczba ta wzrośnie do około 3500 podmiotów. Jednak nie tylko największe firmy powinny obecnie żywotnie interesować się ESG.
09.01.2024

Oszczędne rozwiązania wspierające łagodzenie zmian klimatycznych i nawiązujące do ESG, które pojawiły się w 2023 r.

Przepisy obligujące coraz więcej firm do publikowania raportów niefinansowych za 2024 r. coraz bardziej motywują do podejmowania inwestycji w rozwiązania oszczędzające energię. Może to być oprogramowanie rozwijające BMS, czyli systemy sterowania budynkami czy tzw. strażnicy mocy. Możliwości niewymagających dużych nakładów jest jednak dużo więcej.
08.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Nie ma ESG bez OZE. Jakie zmiany już dziś powinni wdrażać przedsiębiorcy, by nie wypaść z biznesowego obiegu?

Wykorzystywanie OZE do pokrywania energetycznych potrzeb przedsiębiorców nie zawsze zapewni im pełną realizację strategii ESG, jednak bez OZE pełna realizacja strategii ESG nie jest w ogóle możliwa – mówi wiceprezes zarządu Reo.pl Grzegorz Tomasik. Wiele przedsiębiorstw, które dziś korzysta z zielonej energii lub też ją wytwarza, nadal jest daleko od kompleksowego podejścia do ESG i pełnego zrozumienia istoty zmiany, jaka czeka cały biznes.
07.12.2023

CSRD wkracza do Polski - co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem, Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive). Głównym celem CSRD jest zwiększenie przepływu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych w całej Unii Europejskiej i wymaga od firm dzielenia się informacjami na temat sposobu monitorowania i zarządzania kwestiami społecznymi i środowiskowymi.
06.12.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: zrównoważony rozwój to podstawa konkurencyjności na rynku

Zasady zrównoważonego rozwoju wpływają na konkurencyjność firmy, a im szybciej zostaną wdrożone, tym większe szanse przedsiębiorstwa na rynku. To główna rada dla polskich właścicieli firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jaką przekazali eksperci podczas 7. spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu.
29.11.2023

Ocena Świadomości Klimatycznej polskich spółek giełdowych. Dynamiczny wzrost liczby liderów

W ciągu ostatniego roku z 21 do 38 wzrosła liczba spółek, które otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie. Wskazują na to wyniki 5 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY oraz Energopomiarem. Jedna z badanych spółek, CCC S.A., osiągnęła maksymalną punktację 10 na 10, co stanowi bezprecedensowe osiągnięcie w historii badania.
28.11.2023

KGHM z tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023

KGHM wyróżniony tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023 w prestiżowym badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek, prowadzonym m.in. przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas. Ranking powstaje na podstawie danych z raportów rocznych przedsiębiorstwa. Uzyskany tytuł oznacza awans spółki do grona Top Emitentów raportujących i komunikujących kwestie klimatyczne i środowiskowe według najwyższych standardów i w najlepszej jakości.
27.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy

ESG, CSRD, BDO, OZE, GOZ… To tylko niektóre z powiązanych z sektorem ochrony środowiska skrótów. Pokazują jedno - rosnące wyzwania środowiskowe wymagają nowych kompetencji. Wobec intensywnych zmian na rynku pracy ogólnopolski portal branżowy Teraz Środowisko oraz ceniona agencja zatrudnienia GRH Polska łączą siły w służbie zielonej transformacji polskiej gospodarki.
15.11.2023

Nowy kurs Akademii PARP: „Zrównoważony rozwój w MŚP”

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa to koncepcja prowadzenia biznesu, w której zaspokajane są ekonomiczne potrzeby organizacji przy zachowaniu uważności na wpływ organizacji na środowisko naturalne i klimat, dobrostan pracowników, społeczności lokalnych i odbiorców końcowych. To podejście, w którym przedsiębiorstwo wnosi w gospodarkę, środowisko i społeczność przynajmniej tyle samo, co czerpie z tych obszarów.
08.11.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
03.11.2023

Czy ESG przyspieszy w Polsce dekarbonizację?

Rytm polskich przedsiębiorstw zaczynają determinować dwie wielkie polityki – zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Ich cele są zbieżne, ale czy w praktyce zbliżający się obowiązek raportowania ESG wpływa na szybsze odejście od węgla?
31.10.2023

ESRS: Firmy niegotowe do raportowania informacji niefinansowych

Najnowsze regulacje dotyczące raportowania ESG diametralnie zmienią proces przygotowania i publikowania raportów dotyczących informacji niefinansowych. Do niedawna raportowanie związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i ładem korporacyjnym nie było obligatoryjne. Wraz z nowymi wymogami regulacyjnymi obowiązkowe staje się nie tylko samo ujawnianie, ale też ich niezależna weryfikacja przez wiarygodną stronę trzecią.
26.10.2023

Drugi raport Wedla „Z przyjemnością dla przyszłości”. Droga ku zrównoważonemu rozwojowi, a na niej pierwszy krok do dekarbonizacji

Wedel dzieli się z interesariuszami swoim podejściem do zrównoważonego rozwoju, przedstawiając dane niefinansowe za rok 2022 r. według standardu GRI. Obliczenie śladu węglowego i podjęcie zobowiązania wdrożenia pomiaru emisji CO2 w organizacji, jako stałego elementu wewnętrznej kontroli, to krok milowy w historii czekoladowej marki w obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny).
23.10.2023

T-Mobile stawia na neutralność klimatyczną i obieg zamknięty

Zrównoważony rozwój to znacznie więcej niż trend w biznesie - przekonuje T-Mobile Polska. W najnowszym, czwartym już raporcie poświęconym temu zagadnieniu firma opisuje swoje aktywności w czterech podstawowych obszarach: ochronie klimatu, wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego, włączeniu cyfrowym i różnorodności.
10.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
17.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
06.08.2023

Schneider Electric prezentuje pierwszy w branży darmowy kalkulator, który pozwala oszacować pełny ślad środowiskowy centrów danych

Narzędzie o nazwie Lifecycle CO2e TradeOff Tool od Schneider Electric pomaga obliczyć całkowity ślad węglowy (zakres 1, 2 i 3) dla wszystkich emisji w całym łańcuchu wartości, w tym emisji pośrednich.
27.06.2023

Ekovoltis na PSEW 2023: zielona przyszłość przed OZE pod warunkiem poprawy opłacalności dla wytwórców [WIDEO]

„Do 2040 roku w Europie znacznie ograniczymy w miksie energetycznym udział węgla oraz gazu, w efekcie rynek energii ze źródeł odnawialnych siłą rzeczy musi się intensywnie rozwijać” - ocenił Piotr Ostaszewski, prezes spółki Ekovoltis, w trakcie dorocznej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Sztab kryzysowy uzgodnił pilne natlenianie wody w Kanale Gliwickim

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego w dniu 11 czerwca uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, co mogło być powodem śnięcia ryb - poinformowało w niedzielę ministerstwo klimatu i środowiska.
12.06.2023

Grupa Orlen ogłosiła politykę klimatyczną - celem osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Naszym celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. - przypomina m.in. dokument Polityka klimatyczna Grupy Orlen, który w czwartek opublikował koncern. Wskazano w nim, że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.
02.06.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
19.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

ESG: umowy PPA kluczowe dla zielonego łańcucha dostaw

Umowy PPA zazielenią łańcuchy dostaw. Dla firm energia z OZE może oznaczać lepsze perspektywy na międzynarodowych rynkach.
30.04.2023

Pakt na rzecz neutralności klimatycznej centrów danych: Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
21.04.2023

Envirly rozpoczyna współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju

Envirly, polski start-up zajmujący się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie redukcji śladu węglowego, rozpoczął współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii w ramach szkolenia „Raportowanie ESG. Warsztaty obliczania śladu węglowego organizacji”. Uczestnicy warsztatów zyskują dostęp do cyfrowego narzędzia wspierającego wyliczenie śladu węglowego organizacji oraz na własnym przykładzie mogą się przekonać o korzyściach wynikających z automatyzacji procesu pozyskiwania danych w organizac
18.04.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind.
15.03.2023

Quebec kończy z importem amerykańskich ścieków miejskich

Prowincja Quebec wstrzymała import z USA tzw. biosolidów, czyli organicznych odpadów stałych z miejskich ścieków, używanych przez farmerów jako nawóz. Powodem są szkodliwe zanieczyszczenia chemiczne.
04.03.2023

PGE planuje wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję [WIDEO]

W ramach transformacji energetycznej PGE zrealizuje w najbliższych latach potężne, wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję, ale – aby ułatwić pozyskiwanie finansowania na te inwestycje – musi w większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania instytucji, które będą je współfinansować. – Musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom związanym z realizacją ścieżki dekarbonizacji oraz wplataniem elementów ESG w strategię biznesową – zaznacza Filip Osadczuk, pełnomocnik zarządu ds. ESG oraz dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i
31.01.2023

Obowiązek raportowania niefinansowego dosięgnie każdego przedsiębiorcę

Przyjęta przez Parlament Europejski Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialność biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Zielona transformacja firm może zostać wsparta nowymi programami dotacyjnymi, takimi jak np. europejski FENG, FEnIKS czy funkcjonującą już od kilku lat ulgą B+R dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Synergia wszystkich dostępnych instru
10.01.2023

KPMG: 63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje raporty dot. zrównoważonego rozwoju

63 proc. największych firm w Polsceprzygotowuje specjalne raporty poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju (ESG), a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia te kwestie w swoich raportach rocznych – wskazała firma doradcza KPMG w Polsce.
10.01.2023

Firmy w Polsce niegotowe na obowiązek raportowania ESG

Coraz większa liczba firm raportuje swoją aktywność w zakresie zrównoważonego rozwoju. 63% największych firm w Polsce przygotowuje osobny, dedykowany tematyce ESG raport, a 17% przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Badanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość w dobie nowych przepisów”. Zakres raportowanych informacji wskazuje jednak, że firmy mają jeszcze wiele do zrobienia, aby zaraportować przynajmniej minimum wymagane przez wchodzącą w najbliższ
10.01.2023

P&G: Nowe Technologie w służbie zrównoważonego rozwoju

Nowe technologie wkroczyły niemalże do wszystkich obszarów działalności biznesowych, są obecne na każdym etapie łańcucha dostaw. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystywane są także w obszarze zrównoważonego rozwoju. Zaawansowane systemy informatyczne pozwalają między innymi na redukcję CO2: przejście z wysokoemisyjnych data centers do zeroemisyjnych rozwiązań chmurowych przekłada się na mniejszy ślad węglowy oraz poprawia elastyczność i zwinność działań firmy.
20.12.2022

Badanie CCA: spośród 152 notowanych spółek, 21 z tytułem "Spółka Świadoma Klimatycznie"

Zdecydowanie, trzykrotnie wzrosła liczba spółek świadomych klimatycznie w Polsce. Grono liderów powiększyło się z 7 w roku 2021 do 21 firm, które 2022 roku otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w 4 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY. I choć ze świadomością klimatyczną w organizacjach jest lepiej, to wciąż daleko nam do odpowiedzialności w zarządzaniu tak ważnym dla
20.10.2022

CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa

Temat raportowania niefinansowego i zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej zauważalny, rosnące zainteresowanie tymi tematami związane jest z wejściem w życie nowych przepisów unijnych. Wiele firm dopiero przygotowuje się do zaimplementowania działań zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach biznesowych. O tym, czy firmy są gotowe na ESG oraz jak raportowanie wpłynie na udział firm w projektach społecznych, rozmawiali eksperci podczas spotkania „CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa.”
14.10.2022

Lepiej późno niż wcale - czy polski biznes angażuje się w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym?

Świat biznesu ma bezpośredni lub pośredni wpływ na ponad 70% emisji gazów cieplarnianych , dlatego też powinien być zaangażowany w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Według najnowszych badań 70% firm deklaruje, że najpóźniej do 2030 roku wprowadzi cele klimatyczne, jednak wśród polskich firm grupa ta stanowi jedynie 59%.
28.09.2022

Średnie firmy też chcą eko-transformacji

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duże, międzynarodowe korporacje prowadzą działania z obszaru CSR. Ale idee związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu obecnie są coraz popularniejsze także w mniejszych przedsiębiorstwach. One także przeprowadzają eko-transformacje.
19.09.2022

Teledetekcja nowym zastosowaniem dronowego pilotażu GZM

Po odsunięciu na przyszłość – z powodu awarii - eksperymentalnego transportu medycznego wykonywanego ponad miastem dronem w trybie automatycznym, koordynatorzy projektu dronowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skoncentrowali się na zastosowaniu urządzeń w teledetekcji.
31.08.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Od 2025 roku największe firmy będą musiały raportować swój wpływ na środowisko czy lokalne społeczności

Działalność CSR i ESG to wciąż słabo znane zagadnienie dla wielu firm. Nawet jeśli przedsiębiorstwa realizują inicjatywy z tego obszaru, bywają one niepoparte strategią, a czasem nakierowane wyłącznie na budowanie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców.
01.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Kierunek: Energetyka 3D

Już 22 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” eksperci branży energetycznej spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Polska ma szansę na pełną dekarbonizację do 2050 r. dzięki digitalizacji i dekarbonizacji energetyki? Bazę do dyskusji stanowić będą merytoryczne i technologiczne wystąpienia Partnerów wydarzenia.
03.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

Za dwa lata firmy czekają nowe wymogi w zakresie raportowania m.in. danych o swojej emisyjności. Te, które się nie przygotują, nie mają szans na pozyskanie inwestora

– Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD od 2024 roku prawie 4 tys. unijnych firm będzie musiało szczegółowo raportować kwestie zrównoważonego rozwoju. To będzie rewolucja i już teraz trzeba przygotowywać się do tej zmiany – mówi Weronika Achramowicz z kancelarii Baker McKenzie. Jak podkreśla, firmy, które nie przyłożą do tego odpowiedniej wagi, muszą się liczyć z trudnościami w znalezieniu inwestorów i pozyskaniu kapitału.
09.05.2022

Czy kryzys zastopuje zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości?

Wysokie raty kredytów wynikające głównie z rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, ale także wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę i zaburzone łańcuchy dostaw to najczęściej wymieniane problemy rynku nieruchomości. Problemy przekładające się na dynamiczny wzrost cen, gdzie z dnia na dzień ustalana jest cena. Co to oznacza dla ambitnie nakreślonych celów klimatycznych?
05.05.2022

Raportowanie ESG w praktyce – PFR uruchamia nowy kurs online [WIDEO]

Nowy kurs online „Raportowanie ESG w praktyce” jest już dostępny na platformie www.kursy.pfr.pl. Przybliża on obecne standardy raportowania ESG oraz wskazuje dobre praktyki firm, które już wdrożyły raportowanie niefinansowe. Program powstał na bazie doświadczeń oraz wiedzy merytorycznej ekspertów, zajmujących się tematyką ESG.
02.05.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

ESMA: brak poważnych nieprawidłowości na rynku uprawnień do emisji CO2

Europejski urząd nadzoru finansowego ESMA nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynkowego obrotu uprawnieniami do emisji CO2 i instrumentami pochodnymi w systemie EU-ETS. Urząd w poniedziałek opublikował raport z badania tego rynku.
28.03.2022

Wyznaczone cele redukcji emisji - co dalej?

Osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji oznacza opracowanie zrównoważonej i łatwej w nawigacji mapy do osiągnięcia sukcesu. Prawdziwe pytanie brzmi jednak: od czego zacząć?
03.01.2022

Powstał polski hub zrzeszający firmy działające w sposób odpowiedzialny dla środowiska

Rośnie liczba firm, które swoją działalność skupiają wokół pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Z kolei pracownicy, coraz bardziej świadomi zagrożenia środowiska oraz wpływu złych nawyków na zdrowie, chcą żyć zdrowo i odpowiedzialnie.
28.12.2021

Schneider Electric wprowadza ekologiczne opakowania. To kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Firma Schneider Electric, zajmująca pierwsze miejsce w indeksie Corporate Knights 100 Global 2021 – „100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie”, zdecydowała o rezygnacji z białych opakowań, generujących zanieczyszczenia chemiczne oraz większe zużycie energii w procesie produkcji. Tym samym, zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, firma jeszcze mocniej stawia na ochronę środowiska. Najpóźniej na początku 2022 r. Schneider Electric będzie używać jedynie ekologicznych, brązowych opakowań tekturowych.
27.12.2021

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

100% energii odnawialnej w procesach budowlanych do końca 2024 roku - strategia ESG Robyg

Robyg– jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce – ogłosił strategię ESG i zrównoważonego rozwoju. W dokumencie zawarte zostały 3 główne obszary zainteresowań – Robyg dla Planety, Robyg dla Ludzi i Robyg dla Odpowiedzialnego Biznesu.
30.11.2021

Schneider Electric apeluje o zwiększenie wysiłków w działaniach na rzecz dekarbonizacji i osiągnięcia zerowej emisji CO2

Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r. Firma apeluje o przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia o połowę emisji CO2 jeszcze w tej dekadzie, do czego może przyczynić się wykorzystanie ekologicznej energii elektrycznej i automatyzacji nowej generacji.
15.10.2021

Tauron i Microsoft będą współpracować w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej

Tauron i Microsoft podpisały w środę porozumienie, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej – przekazała polska spółka.
30.09.2021

Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko raportują takie kwestie

Raportowanie czynników ESG, czyli działań spółek związanych ze środowiskiem i kwestiami społecznymi, zyskało w ostatnim czasie na znaczeniu. To efekt coraz większej presji klientów, oczekiwań inwestorów i sektora finansowego, a także zmian legislacyjnych. Firmy, które nie przyłożą do raportowania pozafinansowego odpowiedniej wagi, muszą się liczyć m.in. z utrudnionym i droższym dostępem do kapitału. Polskie spółki notowane na GPW mają jednak problemy, ponieważ do tej pory brakowało w tym zakresie jednolitych standardów. Dlatego w
10.06.2021

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu
18.01.2021

Indeksy giełdowe coraz bardziej „zielone”

"W tym roku zamierzamy podjąć kolejne kroki w stronę uzieleniania indeksów giełdowych, czyli uwzględniania w ich wyznaczaniu czynników ESG oraz celów dotyczących dekarbonizacji" – powiedziała wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.
13.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.