Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy

Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy - ZielonaGospodarka.pl
15.11.2023 11:24
Strona główna Klimat, Edukacja Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy

Partnerzy portalu

Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP MediaRoom

ESG, CSRD, BDO, OZE, GOZ… To tylko niektóre z powiązanych z sektorem ochrony środowiska skrótów. Pokazują jedno - rosnące wyzwania środowiskowe wymagają nowych kompetencji. Wobec intensywnych zmian na rynku pracy ogólnopolski portal branżowy Teraz Środowisko oraz ceniona agencja zatrudnienia GRH Polska łączą siły w służbie zielonej transformacji polskiej gospodarki.

Zarówno firmy, jak i administracja potrzebują dziś umiejętności, by zostawiać jak najmniejszy ślad surowcowy, węglowy, wodny i ogółem środowiskowy oraz działać w jak najbardziej zrównoważony sposób. „W sektorze ochrony środowiska, w szczególności w branżach: wod-kan, gospodarowania odpadami i energetyce, jest wiele wyzwań, wynikających chociażby z megatrendów, takich jak raportowanie zrównoważonego rozwoju ESG. Sukces w każdej z dziedzin zależy od konkretnych umiejętności” - zaznacza Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko.

Czym są zielone miejsca pracy?

Zielona transformacja rynku pracy ma wiele twarzy. Międzynarodowa Organizacja Pracy wskazuje, że zielone miejsca pracy to te, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia stanu środowiska niezależnie od tego, czy występują w tradycyjnych czy w nowych sektorach. Są to stanowiska, które wpływają na zwiększanie efektywności energetycznej i surowcowej, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, minimalizację wytwarzania odpadów i zanieczyszczeń, ochronę i odtwarzanie ekosystemów oraz wspieranie adaptacji do skutków zmian klimatu.

Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan w raporcie pt. „Zielone kompetencje i miejsca pracy”, sama tylko transformacja energetyczna w Polsce ma doprowadzić do powstania ok. 300 tys. nowych miejsc pracy. Największy potencjał mają tu sektory związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE), energetyką jądrową, elektromobilnością, ale również infrastrukturą sieciową, cyfryzacją i termomodernizacją budynków. Branż podlegających zmianie jest jednak znacznie więcej.

W odpowiedzi na te wyzwania jesienią 2023 r. zawiązała się unikatowa współpraca. Teraz Środowisko oraz GRH Polska połączyły siły, aby zaoferować nową usługę na polskim rynku pracy.

„Partnerzy biznesowi Teraz Środowisko, zainteresowani poszerzeniem kadry, mogą liczyć zarówno na pomoc w komunikacji, jak i przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego, skończywszy na zatrudnieniu poszukiwanego pracownika” - mówi Łukasz Ożóg, prezes GRH Polska.

To pierwsza tego typu kooperacja branżowej redakcji i agencji pośrednictwa pracy w Polsce. Ambicją jest nie tylko transformacja na rynku pracy, lecz także - w szerszej i długofalowej perspektywie - transformacja polskiej gospodarki na rzecz klimatu i środowiska.

Źródło informacji: teraz-srodowisko.pl

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.