Wynik wyszukiwania - "smog" - Wiadomości

Krakowski Alarm Smogowy: w metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS) przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
29.02.2024

Prezydent Warszawy: zredukowaliśmy liczbę kopciuchów w stolicy o 80 proc.

Udało się znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w stolicy; zredukowaliśmy liczbę kopciuchów o 80 proc. - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że w 2023 r. w Warszawie nie zanotowano znaczących przekroczeń emisji pyłów szkodliwych dla zdrowia.
22.02.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

Prof. E. Czarnobilska: życie w smogu powoduje w późniejszym wieku nowotwory

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa, ale w późniejszym wieku rozwiną choroby nowotworowe – oceniła alergolog prof. Ewa Czarnobilska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
10.01.2024

Prof. S. Mazur: rozmowa o SCT w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach

Rozmowa – poważna i mądra – o Strefie Czystego Transportu w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach, ponieważ wcześniej górę mogą wziąć emocje i może to wypaczyć sens SCT – ocenił politolog Stanisław Mazur, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i rektor tej uczelni.
10.01.2024

Bardzo zła jakość powietrza w województwie śląskim

Wyż atmosferyczny, który przyniósł w nocy z poniedziałku na wtorek mróz i osłabienie wiatru w woj. śląskim poskutkował znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Służby wydały w środę ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego. Najgorzej jest w Zabrzu i okolicach Pszczyny.
10.01.2024

Z powodu smogu w środę bezpłatne przejazdy pociągami w Aglomeracji Krakowskiej

Darmowe przejazdy transportem kolejowym organizowanym przez Województwo Małopolskie zostaną wprowadzone w środę na obszarze Aglomeracji Krakowskiej. Ma to związek z prognozą zapowiadającą przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w Krakowie.
10.01.2024

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza w 2024 r. z budżetem 15,7 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 15,7 mln zł.
09.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
12.11.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

Nowa Ruda na Dolnym Śląsku wciąż stolicą smogu w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat jakość powietrza poprawiła się w Nowej Rudzie, ale to miasto wciąż jest stolicą smogu w Polsce - wynika z raportu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy. Eksperci oceniają, że zmiany są korzystne, ale pieniądze powinny być wydawane w bardziej efektywny sposób.
03.11.2023

Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Prowadzi dolnośląska Nowa Ruda

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
02.11.2023

ALFA BOND KOHLHAUER ma sposób na pyły zawieszone w powietrzu

We wrześniu Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy w sprawie jakości powietrza zaostrzające kilkukrotnie obecne normy. Na naszym rynku pojawiły się jednak systemy, które pomogą samorządom już teraz poradzić sobie z problemem drobnych pyłów.
31.10.2023

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach, chociaż sama liczba kontroli nie zmniejszyła się znacząco – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
24.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Nabór uzupełniający do projektu Stop Smog w GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do naboru uzupełniającego do projektu Stop Smog w GZM. Zwiększono w nim maksymalny poziom kosztów realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nabór w 11 uczestniczących w projekcie gminach Metropolii trwa do końca listopada.
20.09.2023

Małopolskie. Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej

Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.
29.08.2023

NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem". Trafią do nich mierniki jakości powietrza i ekrany edukacyjne – poinformował w czwartek w komunikacie NASK.
24.08.2023

Kraków. Prezydent miasta zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.
23.08.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

Smog podnosi ciśnienie londyńskim nastolatkom

Jak wykazały przeprowadzone w Londynie badania młodzieży w wieku 11-16 lat, długotrwałe narażenie na pył zawieszony PM2,5 wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, zwłaszcza w przypadku dziewcząt - informuje pismo „PLOS One“.
15.02.2023

Czego jeszcze nie wiemy o smogu i strefach czystego transportu?

Ile kilogramów smogu rocznie wdycha mieszkaniec Krakowa? O ile dłużej żylibyśmy, gdyby nasze powietrze spełniałoby normy WHO? Co emituje więcej zanieczyszczeń w stolicy Małopolski: transport czy ogrzewanie domów? Eksperci FPPE przygotowali stronę edukacyjną, która pokazuje, jak dużo (nie) wiemy o smogu w Krakowie i całej Polsce.
23.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

W Rybniku w 2022 r. najlepsze powietrze od kilkunastu lat

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym roku najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku – podał we wtorek magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i jego mieszkańców.
03.01.2023

Od 1 stycznia w Skawinie uchwała antysmogowa; wciąż do wymiany ok. 700 pieców

Od 1 stycznia w gminie Skawina obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje używania niespełniających norm pieców do ogrzewania. Gmina informuje, że do tej pory dofinansowano wymianę prawie 2,5 tys. tzw. kopciuchów, a do wymiany wciąż pozostało ok. 700 takich pieców.
03.01.2023

Poznań. 10 mln zł na program wsparcia wymiany pieców

Do końca lipca mieszkańcy Poznania mogą składać wnioski na wymianę starych pieców w ramach programu Kawka Bis. W tym roku na jego realizację miasto przeznaczyło 10 mln zł.
03.01.2023

Naukowcy alarmują: apogeum świetlnego smogu przed nami – coraz mniej gwiazd widocznych na niebie

Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter pokazują, że w ciągu minionych 25 lat, w związku z rosnącą liczbą punktów świetlnych, zanieczyszczenie to wzrosło aż o 49%! [1]. Sezon jesienno-zimowy w pełni, dni coraz krótsze, sztucznego światła coraz więcej. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłe
21.12.2022

6 mln zł trafi do pomorskich gmin na wymianę kopciuchów

Dziewięć pomorskich gmin podpisało w środę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowy o dofinansowanie w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie". Do gmin trafi ok. 6 mln zł na wymianę tzw. kopciuchów.
08.12.2022

"Rz": Czy nasz kraj polegnie w walce ze smogiem

Naukowcy nie mają wątpliwości co do szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Dla walki o czyste powietrze kryzys energetyczny jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
28.11.2022

Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań

Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele emocji i pytań – zakomunikował Urząd Miasta Krakowa.
27.11.2022

W dziewięciu miastach i trzech powiatach przekroczona roczna norma smogu

Roczna norma smogu, określona na 35 dni w roku z średniodobowym przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, została w tym roku przekroczona w dziewięciu miastach i trzech powiatach woj. śląskiego – wynika z informacji służb środowiskowych.
27.11.2022

Rzeszów otrzyma ponad 987 tys. zł dotacji w ramach programu "Stop smog"

Ponad 987 tys. zł dotacji otrzyma Rzeszów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Stop smog". Rzeszowianie będą mogli m.in. wymienić piece, czy docieplić ściany.
14.11.2022

Prezydent Krakowa zaapelował o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Prezydent Krakowa zaapelował do minister klimatu i środowiska o pilne zmiany w programach proekologicznych – chodzi m.in. o zwiększenie dofinansowania w ramach programu „Stop smog” i poszerzenie zakresu realizowanych przedsięwzięć w programie „Ciepłe mieszkanie”.
14.11.2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 przedsięwzięć programu Stop Smog

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 inwestycji rządowego programu Stop Smog w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie w 11 swoich gminach członkowskich. Metropolia w środę zawarła porozumienie w tej sprawie z NFOŚiGW.
27.10.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

W Ciechanowie dron antysmogowy pomaga w kontroli instalacji grzewczych

Straż Miejska w Ciechanowie po raz pierwszy używa drona antysmogowego do kontroli spalania w instalacjach grzewczych, w tym na terenach, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna. Przelatujący nad kominami dron wykrył już trzy przypadki spalania odpadów. Właścicieli palenisk ukarano grzywnami.
21.10.2022

Czym palą w piecach poznaniacy? W mieście trwają kontrole z użyciem dronów

Aby lepiej edukować i rozumieć zmiany klimatyczne, trzeba podążać za głosem ekspertów i głośno rozmawiać o skutkach jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. Jesteśmy obecni na forum międzynarodowego Kongresu Miasto - Woda - Jakość Życia, który w tym roku odbywa się na Politechnika Wrocławska.
16.10.2022

Olsztyńscy kominiarze: ludzie chcą korzystać z nieużywanych od lat pieców

W związku z niestabilną sytuacją na rynku energetycznym właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach chcą uruchamiać nieczynne od lat kopciuchy, kominki, a nawet kuchnie węglowe. W związku z tym kominiarze mają pełne ręce roboty, na ich wizytę trzeba czekać co najmniej kilka dni.
04.10.2022

Spór o wyniki konsultacji społecznych ws. uchwały antysmogowej

Małopolskie samorządy w przytłaczającej większości popierają wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych - podał w czwartek urząd marszałkowski województwa. Z kolei aktywiści społeczni wskazują, że ok. 75 proc. opinii zebranych w ramach konsultacji sprzeciwia się zmianom w uchwale antysmogowej.
23.09.2022

Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

Kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych przeprowadzą przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim.
09.09.2022

Śląskie: 82 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze wartych 1,2 mld zł

Mieszkańcy województwa śląskiego złożyli 82 tys. wniosków o dofinansowanie na 1,2 mld zł w ramach programu Czyste Powietrze - poinformował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek.
07.09.2022

Rodzice dla Klimatu apelują: musimy odejść od spalania węgla, by chronić zdrowie naszych dzieci

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce prowadzi do około 50 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku. Ta liczba to jednak tylko wierzchołek góry lodowej tego problemu. To, o czym mniej się mówi, to tysiące przypadków rozwoju astmy, alergii czy nowotworów, a także rozległy wpływ na zdrowie psychiczne - m.in. depresja, niższe IQ, problemy z koncentracją, co szczególnie zagraża rozwijającym się organizmom - czyli dzieciom. O tym z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba ustanowionego przez ONZ przypominają r
07.09.2022

Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.
06.09.2022

Konsultacje społeczne ws. uchwały antysmogowej wydłużone o jeden dzień

O jeden dzień, czyli do środy 24 sierpnia zostały wydłużone konsultacje społeczne ws. uchwały antysmogowej dla Małopolski - poinformowała PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Magdalena Opyd. Dotychczas mieszkańcy zgłosili ok. 1760 opinii.
23.08.2022

NFOŚiGW podpisał z kolejnymi miastami porozumienia w programie „Stop Smog”

NFOŚiGW podpisał z kolejnymi miastami porozumienia w programie „Stop Smog” na współfinansowanie wymiany tzw. kopciuchów, termomodernizację domów jednorodzinnych osób posiadających niskie dochody.
11.08.2022

Smog pod lupą naukowców z AGH

Jakie czynniki meteorologiczne decydują o napływie i zatrzymaniu smogu w Krakowie? Jak wpływa na to rzeźba terenu? Czy zanieczyszczenia w sezonie grzewczym pochodzą w głównej mierze z Krakowa czy spoza miasta? To kluczowe pytania jakie postawili sobie naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odpowiedzi przynoszą ich badania przeprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Wyniki zostały opublikowane w jednym z najczęściej cytowanych czasopism na świecie Scientific Reports.
11.08.2022

Kraków nie chce zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
11.08.2022

Ruszyły konsultacje społeczne projektu zmian uchwały antysmogowej

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały zarządu województwa małopolskiego, zakładający przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów – poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski.
01.08.2022

NFOŚiGW wspiera walkę ze smogiem i inwestuje w elektryczne autobusy i termomodernizację

Jakość powietrza oraz komfort życia mieszkańców, kuracjuszy i turystów w Jeleniej Górze poprawi się znacznie dzięki dwóm umowom, które tamtejszy samorząd podpisał (11 lipca br.) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ich mocy miasto otrzyma ponad 62,8 mln zł wsparcia na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i niezbędnej infrastruktury ładowania oraz niemal 8,7 mln zł dofinansowania na przeprowadzenie modernizacji energetycznej czterech samorządowych budynków na terenie Uzdrowiska Cieplice.
19.07.2022

Likwidacja kopciuchów przynosi efekty - jakość powietrza uległa poprawie

– Koniec problemu smogu w Polsce jest możliwy. Nasz raport „Oddychaj Polsko!” wykazał, że przez ostatnie osiem lat jakość powietrza w Polsce, wbrew powszechnej opinii, się poprawiła – mówi Marcin Gnat z Airly, firmy, która monitoruje jakość powietrza.
03.05.2022

Ciepło dostarczane z Elektrowni Turów do Bogatyni ograniczy zanieczyszczenia powietrza

120 gospodarstw domowych w Bogatyni zostanie podłączone od sieci ciepłowniczej połączonej z infrastrukturą ciepłowniczą Elektrowni Turów. Przełoży się to na redukcję smogu i zjawiska niskiej emisji powstającego w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach – podała w piątek PGE GiEK.
21.03.2022

Organizacje społeczne i Nowa Lewica krytykują władze stolicy za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza

Organizacje społeczne i Nowa Lewica skrytykowały prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zażądały m.in. szybszej likwidacji kopciuchów, sprawniejszego przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej, wprowadzenia w centrum ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz wyłączenie z ruchu starszych samochodów.
14.02.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

2 miliony dzieci rocznie zapada na astmę z powodu zanieczyszczeń związany z ruchem ulicznym

Prawie 2 miliony nowych przypadków astmy dziecięcej każdego roku spowodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza związanym z ruchem drogowym - wynika z badania, opublikowanego na początku stycznia w „The Lancet Planetary Health”.
13.01.2022

Targi elektroniki CES 2022: najnowsze urządzenia Coway do oczyszczania powietrza zapewniają europejskim gospodarstwom domowym większy komfort życia

Coway Co. „The Best Life Solution Company”, zaprezentowała w tym tygodniu podczas targów CES 2022 najnowsze, innowacyjne urządzenia prozdrowotne dla domu. Wyprodukowane przez spółkę materace, oczyszczacze wody i powietrza oraz bidety uznano za jedne z najciekawszych produktów zaprezentowanych podczas targów.
12.01.2022

Dzieci wracają do szkół – sprawdź jakość powietrza w okolicy

Pamiątkowo, Gliwice i Sucha Beskidzka – w tych miejscach szkoły odnotowują dziś (stan na godz. 9.30) największe zanieczyszczenie powietrza i zagrożenia smogiem. Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Sprawdź, jakim powietrzem oddycha dziś, w pierwszym dniu nauki stacjonarnej, Twoje dziecko! Więcej informacji na esa.nask.pl
10.01.2022

Oczyszczacze powietrza w przedszkolach to kolejna inicjatywa w ramach programu walki ze smogiem

46 oczyszczaczy powietrza zamontowano w 23 jarocińskich przedszkolach; to kolejna inicjatywa samorządu miasta – informuje biuro prasowe na stronie jarocińskiego magistratu.
08.01.2022

Oceniono jakość powietrza w w Krakowie w pierwszej połowie sezonu grzewczego

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie cztery dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.
07.01.2022

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.
01.01.2022

Po Nowym Roku pierwsze kontrole realizacji uchwały antysmogowej

W Rybniku, gdzie w kończącym się roku przez 68 dni przekroczone były dobowe normy zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, po Nowym Roku rozpoczną się kontrole realizacji regionalnej uchwały antysmogowej. Nakazuje ona wymianę kotłów węglowych użytkowanych dłużej niż 10 lat.
31.12.2021

Alarm smogowy w południowej części Śląska

Złą i bardzo złą jakość powietrza odnotowują od niedzieli stacje pomiarowe jakości powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. W części regionu w poniedziałek może zostać osiągnięty poziom alarmowy – w powiatach: raciborskim, cieszyńskim i żywieckim.
27.12.2021

Alarm smogowy, bardzo wysokie przekroczenie norm w Zabrzu

Bardzo złą jakość powietrza odnotowują od niedzieli do wtorku stacje pomiarowe jakości powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Poziom alarmowy stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu znacznie przekroczony został w poniedziałek w Zabrzu.
14.12.2021

W Olsztynie dron zbada dym z kominów

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego olsztyńscy strażnicy miejscy otrzymają wkrótce drona, który będzie badał dym z kominów. Pozwoli to na wykrywanie osób palących śmieciami - poinformował olsztyński ratusz.
11.12.2021

Polski Alarm Smogowy: Nowy Targ z największym zanieczyszczeniem powietrza

Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.
10.12.2021

Wraz z sezonem grzewczym powrócił smog

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym.
03.12.2021

Z powodu smogu ograniczenia w sposobie ogrzewania domów

W środę w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.
17.11.2021

Polski Alarm Smogowy ustawi „oddychające płuca” w 40 miastach

Polski Alarm Smogowy rozpoczął kolejną edycję akcji „Zobacz czym oddychasz”, podczas której pięć mobilnych instalacji w formie oddychających płuc pojawi się w sezonie grzewczym w 40 miastach. Akcja ma pokazać lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają.
15.11.2021

Eksperci: zanieczyszczenie powietrza nie znika w okresie letnim

Problem zanieczyszczenia powietrza występuje nie tylko zimą. Na złą jakość powietrza latem wpływają przede wszystkim spaliny emitowane przez samochody – przypominają inicjatorzy kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”.
25.07.2021

Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego: walka ze smogiem w Warszawie kończy się na deklaracjach

Warszawa w okresie rządów prezydenta Trzaskowskiego ogłosiła bardzo wiele mocnych deklaracji. Jak na razie tylko na tym się kończy – powiedział w rozmowie z PAP Bartosz Piłat, ekspert ds. polityki transportowej Polskiego Alarmu Smogowego.
18.06.2021

Innowacyjne narzędzie monitorujące stan powietrza w Europie, obejmuje m.in. 43 polskie miasta

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła nowe narzędzie online, pokazujące stan powietrza w ponad 300 miastach w Europie w ciągu 2 lat. W rankingu ujęto 43 polskie miasta; jakość powietrza w żadnym z nich nie klasyfikuje się jako "dobra". Najczystsze Suwałki i Słupsk są w grupie "umiarkowane".
17.06.2021

Od lipca kolejne zmiany w "Czystym powietrzu"

Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze", m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji – informuje PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że na początku lipca wystartuje też ścieżka bankowa w programie.
16.06.2021

Rozwój fotowoltaiki pomaga w walce ze smogiem

Wprowadzając zmiany, nie można wylać dziecka z kąpielą. Proponuję utrzymanie systemu opustów dla osób inwestujących jednocześnie w fotowoltaikę i pompy ciepła – deklaruje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” w środowej "Rzeczpospolitej".
16.06.2021

Rusza Akademia Alarmów Smogowych

Warsztaty, kampanie społeczne i happeningi, a także prowadzenie poradni antysmogowej i prawnej planuje Polski Alarm Smogowy w ramach uruchamianej Akademii Alarmów Smogowych.
10.06.2021

36 polskich miast znajduje się na liście WHO 50 najbardziej zanieczyszczonych w UE

W ubiegłym roku WHO umieściła 36 polskich miast na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych w UE, a według szwajcarskiej firmy IQAir śląskie Orzesze znalazło się na szczycie rankingu miast z najbardziej przekroczonymi normami pyłów PM2,5. Lockdown i ograniczenie mobilności nie zmieniły wiele w tej kwestii.
07.06.2021

Somg jak w Los Angeles - polskie miasto najbardziej zanieczyszczonym w Europie

Ponad 90 proc. globalnej populacji oddycha powietrzem z niebezpiecznie wysokimi poziomami zanieczyszczeń. Najgorsza sytuacja panuje w Chinach, w Europie niechlubne miano najbardziej zanieczyszczonego miasta uzyskało 20-tysięczne śląskie Orzesze. Problem dotyczy jednak nie tylko Śląska, z zanieczyszczonym powietrzem walczy większość polskich miast. Tymczasem z powodu smogu co roku umiera ok. 45 tys. osób. Samo wdrożenie odpowiednich programów ochronnych nie wystarczy. Konieczne są czujniki, które zapewniają wiarygodne odczyty.
30.04.2021

Samorządy woj. śląskiego spróbują ujednolicić zasady wdrażania uchwały antysmogowej

Wspólne zasady wykonywania obowiązków gmin, wynikających z tzw. uchwały antysmogowej woj. śląskiego, ma wypracować specjalny zespół powołany przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP) Efekty prac zespołu mają zostać upowszechnione w skali regionu.
22.04.2021

Rząd zmienia programy antysmogowe

Wciąż 2,7 mln domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą urządzeń, które nie spełniają wymogów uchwał antysmogowych – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Sytuację mają poprawić rządowe programy – Czyste Powietrze skierowane do właścicieli domów oraz Stop Smog dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa.
02.04.2021

NFOŚiGW: "Stop smog" - we wtorek rusza nowy nabór dla gmin

We wtorek rusza nowy nabór w programie "Stop smog". Ze wstępnych rozmów wynika, że ok. 30 samorządów jest zainteresowanych złożeniem wniosków w ramach drugiego rozdania - mówi wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dotąd w programie znalazło się 7 gmin, a przekazane wsparcie wyniosło ok. 37 mln zł.
30.03.2021

NFOŚiGW: antysmogowy "trójpak" może trafić do ok. 2 tys. gmin

Dodatkowe pieniądze na punkty konsultacyjne oraz za wypełnienie wniosku, a także premie dla najaktywniejszych samorządów, mogą trafić do ok. 2 tys. gmin - poinformował wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. W tym roku na antysmogowy "trójpak" dla gmin trafi ponad 100 mln zł.
26.03.2021

Prace nad nową ustawą o elektromobilności na finiszu

To, jakie efekty przyniesie wprowadzenie w miastach stref czystego transportu, do których nie będą mogły wjeżdżać auta najbardziej zanieczyszczające powietrze, pokazał przykład wiosennego lockdownu.
01.03.2021

Zła jakość powietrza. Służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór w kilku miastach.

W Warszawie, Krakowie, Legnicy, Katowicach, Łodzi czy Zgierzu występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
26.02.2021

W wyniku zanieczyszczenia powietrza co roku przedwcześnie umiera 50 tys. osób

Wpływ zmian klimatu i zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi powinien zostać uwzględniony w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025. To główny postulat HEAL Polska, organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne, i Koalicji Klimatycznej sformułowany w ramach konsultacji społecznych. – Badania dowiodły, że mieszkańcy terenów zdegradowanych środowiskowo mają wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 i śmierci w wyniku tej choroby – mówi Weronika Michalak z HEAL Polska.
18.02.2021

FREE NOW dołącza do inicjatywy klimatycznej The Climate Pledge

FREE NOW, wiodąca europejska platforma mobilności, robi kolejny krok w kierunku osiągnięcia Net-Zero i podpisuje The Climate Pledge, zobowiązanie zainicjowane przez firmę Amazon i Global Optimism.
17.02.2021

Duży smog = zakaz korzystania z kominka?

We wtorek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.
16.02.2021

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.
22.01.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

Walka ze smogiem może być kołem zamachowym polskiej gospodarki

Rządowy program "Czyste powietrze" może nie tylko uwolnić polskie gminy od smogu, ale też być w najbliższych latach kołem zamachowym dla polskiej gospodarki po pandemii - pisze środowa "Rzeczpospolita".
13.01.2021

Mieszkańcy Polski gotowi działać na rzecz jakości powietrza

65% mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. 88% badanych słyszało o rządowym programie „Czyste powietrze”. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
08.01.2021

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata, yeti, yetibox, yetisense, monitoring jakości powietrza, zanieczyszczenia powietrza, monitoring hałasu, monitoring hałasu przemysłowego, systemy gis, mapy akustyczne, pomiary dronem, UAV, Mapy 3D z Drona, Dane satelitarne, Pomiary atmosferyczne, Data Science, Big Data, modele numeryczne, systemy informatyczne dla Portów, systemy informatyczne, analiza danych, pomiary dla Portów, ortofotomapy, obróbka danych satelitarnych, obróbka danych GIS, systemy geoprzestrzenne, rozwiązania IoT dla Portów, rozwiązania IoT dla Przemysłu, Monitoring IoT, Ochrona środowiska, monitoring środowiska, Ochrona środowiska w przemyśle, Badania środowiska, Obserwacja Ziemi, GIS, kontrola jakości powietrza, dron do badania smogu, dron przemysłowy, mapa smogowa , mapa smogowa z drona, mapa zanieczyszczeń z drona, mapa zanieczyszczeń powietrza dron, smog, Badanie smogu, monitoring smogu, inspekcje gazów, inspekcje przemysłowe dronem, dron smog, monitorowanie smogu, monitoring gazów niebezpiecznych

Dziękujemy za wysłane grafiki.