Rzeszów otrzyma ponad 987 tys. zł dotacji w ramach programu "Stop smog"

zk

14.11.2022 18:21 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Rzeszów otrzyma ponad 987 tys. zł dotacji w ramach programu "Stop smog"

Partnerzy portalu

Rzeszów otrzyma ponad 987 tys. zł dotacji w ramach programu "Stop smog" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Ponad 987 tys. zł dotacji otrzyma Rzeszów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Stop smog". Rzeszowianie będą mogli m.in. wymienić piece, czy docieplić ściany.

W poniedziałek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zostało podpisane porozumienie na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach programu "Stop Smog" z Gminą Miasta Rzeszów.

Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak zauważyła, że jest to kolejny program, który miasto będzie realizować, aby poprawić jakość powietrza.

"Mieszkańcy, którzy do niego przystąpią, skorzystają także obniżając w ten sposób swoje rachunki za energię. Domy, które im zmodernizujemy, będą bardziej efektywne energetycznie. Oznacza to, że będzie w nich cieplej, a koszty ogrzewania spadną" – mówiła Kaźmierczak.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że bardzo się cieszy, że Rzeszów przystąpił do programu "Stop smog".

"Wszyscy wiemy, jak bardzo ważne jest to, aby oddychać czystym powietrzem, jak bardzo ważne jest to, żebyśmy przyczynili się do jakości powietrza także w naszym mieście" – zaznaczyła Leniart.

Zwróciła uwagę, że przystąpienie Rzeszowa do programu "Stop smog" umożliwi mieszkańcom m.in. wymianę pieców tzw. kopciuchów.

Dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi 1,4 mln zł, ale nie może ono przekroczyć 69 proc. kosztów przeznaczonych na realizację programu. Dlatego miasto otrzyma ponad 987 tys. zł.

"Może nie jest to największa kwota, ale niewątpliwie jest to zachęta i pierwszy krok do tego, aby program ten był intensywnie realizowany także w Rzeszowie. Będzie to być może wskazanie też dla innych samorządów z terenu naszego województwa, które zdecydują się także do tego programu włączyć" – zaznaczyła wojewoda.

Zastępca prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski zauważył, że są to kolejne środki finansowe, obok tych z programu "Czyste powietrze", przeznaczane na poprawę jakości powietrza.

"Tutaj (w Rzeszowie) będą zrealizowane inwestycje, te najcenniejsze, bo tak naprawdę dedykowane osobom najuboższym, osobom, które mają najniższe dochody i które, jeśli nie uzyskają wysokiego wsparcia dotacyjnego to nigdy takiej inwestycji nie przeprowadzą" – zwrócił uwagę Mirowski.

Dodał, że dzięki takim samorządom jak Rzeszów, Fundusz może dotrzeć do takich osób i dofinansować im koszty, do stu proc., związane z wymianą kopciucha, ale i koszty związane z dociepleniem domów, co – jak podkreślił – jest bardzo ważne szczególnie dzisiaj, gdy ceny nośników energii są tak wysokie.

Przekazał też, że w ramach programu "Stop smog" w kraju zostały podpisane porozumienia z 30 samorządami.

"Ponad 2 tys. 700 kopciuchów będzie wymienionych dzięki środkom z Funduszu Termomodernizacji i Remontów" - wskazał.

Program "Stop smog" wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jest on realizowany przez gminy, jednak stroną porozumienia w imieniu gmin może być także powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny.

Celem programu jest graniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym w szczególności tych, których członkami są osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Program "Stop smog" ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. Ze wstępnych szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w ramach programu zmodernizowanych zostanie ponad 20 budynków.

Zakres prac, jakie będą w nich prowadzone zależy od wyników audytu, który musi być przeprowadzony dla każdej nieruchomości. Jego celem będzie określenie, jakich inwestycji wymaga dom, aby poprawić jego efektywność energetyczną w zakresie wymaganym w porozumieniu.

Obok wymiany źródła ciepła będą to na przykład docieplenie ścian, wymiana stolarki, czy montaż dodatkowych urządzeń, jak np. pompa ciepła i panele fotowoltaiczne do jej zasilania.

Modernizacja będzie mogła objąć także urządzenia lub systemy grzewcze, podgrzewające wodę użytkową w tych budynkach. W każdym przypadku końcowy koszt wszystkich zadań będzie musiał zamknąć się maksymalną kwotą 53 tys. zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokryje 69 proc. kosztów, a resztę Urząd Miasta Rzeszowa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31425,00 $ tona 3,71% 26 sty
 Cynk 3487,00 $ tona 1,40% 26 sty
 Aluminium 2597,00 $ tona -0,31% 26 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.