NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem" - ZielonaGospodarka.pl
24.08.2023 12:17
Strona główna Klimat, Edukacja NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

Partnerzy portalu

NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem". Trafią do nich mierniki jakości powietrza i ekrany edukacyjne – poinformował w czwartek w komunikacie NASK.

Organizatorem konkursu "Mierzymy się ze smogiem" jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Konkurs odbywa się w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

NASK tworzy sieć szkół i przedszkoli zaangażowanych w walkę o czyste powietrze. W zajęciach edukacyjno-informacyjnych ESA wzięło udział ponad 350 tys. uczniów z ponad 1700 szkół.

W konkursie "Mierzymy się ze smogiem" mogły wziąć udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, jeśli były zainteresowane prowadzeniem edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza. Ich zadaniem było przygotowanie przez uczniów i nauczycieli hasła angażującego do walki o jakość powietrza – poinformował NASK.

"Co roku sezon smogowy przynosi alarmujące doniesienia na temat stanu powietrza w naszym kraju. Dzięki zamontowanym w szkołach urządzeniom kolejne miejscowości na mapie Polski mają szansę na poprawę jakości powietrza" – przekazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zaznaczył, że sam miernik nie zmieni poziomu zanieczyszczeń, ale świadomość tego, czym oddychamy jest ważnym impulsem do zmian.

"Cieszy nas bardzo, że sieć ESA z roku na rok się powiększa, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poważny i wymagający naszej pilnej reakcji jest problem smogu. Polacy mogą się również przekonać, jak cyfrowe rozwiązania wspierają nas w codziennym życiu i jak ważny jest bieżący dostęp do aktualnych informacji – powiedział Cieszyński.

NASK przekazał, że w projekcie uczestniczy ponad 1700 szkół i przedszkoli. W ramach konkursu do projektu dołączyły kolejne, a te które już w nim uczestniczą, rozbudowały zestawy urządzeń o ekrany wewnętrzne do prezentacji bieżącego stanu powietrza i treści edukacyjnych na temat smogu.

"Największe szanse na zdobycie urządzeń miały szkoły z małych miejscowości, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. I to do nich trafią przede wszystkim mierniki jakości powietrza" – poinformował zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Dominik Kopera.

Dodał, że mierniki i tablice do wyświetlania wyników pomiarów instalowane są na zewnątrz budynku, przy głównych szlakach komunikacyjnych, dzięki czemu każdy może zobaczyć, jaki jest aktualny stan powietrza.

Wszyscy uczestnicy projektu ESA otrzymają dostęp do cyfrowych materiałów na platformie e-learningowej eduESA. Dla nauczycieli dostępne są liczne kursy, filmy instruktażowe, prezentacje, a także nagrania webinarów prowadzonych przez ekspertów. Z kolei na uczniów czekają interaktywne e-lekcje, a nawet gry – przekazał NASK.

"Zależy nam na tym, by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, dlatego wzięliśmy pod uwagę uczniów w różnym wieku i ich zróżnicowane potrzeby. Materiały przygotowane dla siebie znajdą również uczniowie szkół specjalnych" – poinformowała kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej Barbara Leśniczak.

Wyniki, jak również wszystkie informacje o konkursie dostępne są na stronie ESA w zakładce "Rekrutacja".

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ joz/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.