Wynik wyszukiwania - "sztokholm" - Wiadomości

Szwecja. Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
13.04.2024

Radykalna aktywistka została ekspertem Agencji Energetycznej w Szwecji; ma dostęp do tajnych danych

Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus".
05.04.2024

Ekoenergetyka z kontraktem na 140 stacji ładowania autobusów dla firmy Nobina – skandynawskiego lidera transportu publicznego

Wiodący europejski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych kontynuuje ekspansję na rynkach skandynawskich.
25.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

Decyzja władz Sztokholmu o wprowadzeniu w centrum miasta strefy bez samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy została wstrzymana przez Komisję Europejską. Powodem jest możliwość naruszenia prawa mieszkańców do swobodnego przemieszczania się.
19.01.2024

Szwecja. Znacznie obniżono normy zawartości biopaliw w benzynie i ropie; zwiększy to emisje CO2, ale tankowanie będzie tańsze

W Szwecji od poniedziałku weszły w życie przepisy znacznie obniżające normy zawartości biopaliw w benzynie i oleju napędowym. Reforma przyczyni się do wzrostu emisji CO2, co wzbudza kontrowersje, ale tankowanie na stacjach paliw już jest tańsze.
01.01.2024

Szwedzka prokuratura oskarżyła 11 osób, w tym "królową śmieci", o nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów

Szwedzka prokuratura oskarżyła w czwartek 11 osób, w tym businesswoman nazywaną "królową śmieci", o nielegalne składowanie ponad 200 ton niebezpiecznych odpadów w 21 lokalizacjach w środkowej Szwecji.
28.12.2023

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

Polscy konsumenci chcą zakazu sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu

Czterech na pięciu polskich konsumentów uważa, że producenci powinni wykorzystywać w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, większość z nich sądzi, że sprzedaż produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinna być zakazana. To wnioski z najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany już 14 listopada, podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative w Sztokholmie.
09.11.2023

Haters gonna hate, a Polska jedzie dalej. Atomowe plany Polski w ślepym ogniu krytyki

We wrześniu Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel w celu budowy elektrowni atomowej. Atomowe plany Polski budzą różne reakcje na arenie międzynarodowej, w tym krytyczne, którym trudno nie zarzucić hipokryzji.
01.11.2023

Nobina zwiększa zieloną flotę o 55 elektrycznych autobusów Solaris

Nobina Stockholm, operator transportu publicznego w Szwecji, zamówił aż 55 niskowejściowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric. Pojazdy zostaną zarejestrowane w klasie II i będą obsługiwać trasy podmiejskie w Sztokholmie. Dostawy zaplanowano na rok 2024.
20.10.2023

Polscy konsumenci domagają się oznaczania produktów pod kątem emisji CO2

Czterech na pięciu Polaków przywiązuje dużą wagę do tego, aby produkty były wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, a większość jest skłonna dostosować swoją konsumpcję, aby zmniejszyć wpływ na klimat. Jednocześnie trzech na pięciu konsumentów chce, aby informacja dotycząca całkowitej emisji CO2 cyklu życia produktów była dostępna. Pokazują to wyniki najnowszego badania konsumenckiego Stena Recycling, które w całości zostanie przedstawione podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative.
19.10.2023

Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025

W finale konkursu Komisji Europejskiej Green Capital Awards Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025 - informują w piątek litewskie media. Wilno pokonało dwóch innych pretendentów, portugalskie miasto Guimaraes i austriacki Graz.
07.10.2023

Konsumenci a produkty z recyklingu: co wynika z nowego badania Stena Recycling?

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen. Jednocześnie, jeden na pięciu konsumentów jest skłonny zapłacić więcej za produkt pochodzący z materiałów z recyklingu lub nadający się do recyklingu. Wynika to z najnowszego badania The Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany podczas Circular Initiative w Sztokholmie już 14 listopada.
03.10.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Maciej Babczyński objął stanowisko dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2

Z początkiem września 2023 roku Maciej Babczyński objął funkcję dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2. Jest w niej odpowiedzialny za działania na płaszczyźnie regulacyjnej, współpracę z administracją rządową, samorządową oraz z sektorem prywatnym.
04.09.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
17.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza [WIDEO]

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

Szwedzi chcą zainwestować kilkaset milionów euro w produkcję pomp ciepła we Wrocławiu

Kilkaset milionów euro chce zainwestować we Wrocławiu w rozwój fabryki produkującej pompy ciepła dla domów firma Aira, należąca do szwedzkiego holdingu Vargas. Fabryka ma ruszyć od nowego roku w wygaszanych zakładach Volvo Buses. Docelowo zatrudnienie może tam znaleźć kilkaset osób.
27.06.2023

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny już pływa w Sztokholmie [WIDEO]

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

Badanie: czy ciężarówki też powinny być elektryczne

W przeszłości elektryzowanie pojazdów ciężarowych, które przewożą ładunki na duże odległości, uważano za nieopłacalne. Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji wykazali, że pojazdy ciężarowe mogą być jednak tańsze w zasilaniu energią elektryczną niż olejem napędowym.
05.06.2023

Z RIG po zieloną współpracę do Sztokholmu

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy zaprasza przedsiębiorców z branży IT do udziału w Wydarzeniu gospodarczym w Sztokholmie w dniach 5-8.06.2023 r.
30.05.2023

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
05.05.2023

Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować niewydolność sieci energetycznych w miastach

Zapotrzebowanie na energię w miastach podczas upałów rośnie szybciej, niż przewidywali urbaniści. Może to doprowadzić nawet do przerw w dostawach prądu wtedy, gdy energia będzie najbardziej potrzebna – ostrzegają naukowcy na łamach pisma „Nature energy”.
04.05.2023

Awaria linii energetycznej łączącej zachodnie wybrzeża Finlandii ze wschodnim wybrzeżem Szwecji

W środę po południu doszło do awarii kabla energetycznego, łączącego zachodnie wybrzeże Finlandii ze wschodnim wybrzeżem Szwecji; linia obecnie nie przesyła prądu - przekazał fiński operator sieci energetycznej Fingrid.
20.04.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną

Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko państwu szwedzkiemu. Powodowie oskarżają władze o niedostateczną politykę klimatyczną.
21.03.2023

Adamczyk: realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości państw

Realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości gospodarek poszczególnych państw - zaznaczył w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Narzucanie przez UE zbyt ambitnych celów klimatycznych może powodować zwiększenie wykluczenia komunikacyjnego - dodał.
14.03.2023

W Strasburgu o celach klimatycznych w transporcie samochodowym

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odbędzie 13 marca spotkania z ministrami ds. transportu Czech, Niemiec i Włoch, a także – w formule zdalnej - Węgier, Rumunii i Słowacji. Tematem będą europejskie cele klimatyczne w zakresie transportu samochodowego. W polskiej delegacji uczestniczy także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkania odbędą się w Strasburgu, w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
13.03.2023

MI: Cele klimatyczne w transporcie: ambitnie, ale rozsądnie

W Sztokholmie trwa dwudniowy szczyt Rady Unii Europejskiej ds. Transportu i Energii. Polskę reprezentuje m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedstawiciele krajów UE, EOG i Szwajcarii dyskutują nad tym, jak realizować ambitne cele klimatyczne w sposób, który nie zakłóci rozwoju gospodarczego.
28.02.2023

Saamowie i aktywiści klimatyczni przeciw farmom wiatrowym

Grupa Saamów, rdzennej ludności Skandynawii, oraz aktywiści klimatyczni, w tym Szwedka Greta Thunberg, zablokowali wejście do norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii w Oslo. Protestujący domagają się likwidacji największej w Norwegii farmy wiatrowej, utrudniającej wypas reniferów.
28.02.2023

Minister Anna Moskwa na nieformalnym wspólnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu

Kwestie dotyczące rynku energii, w tym zapasów gazu oraz transportu, to główne tematy rozmów ministrów podczas nieformalnego posiedzenia ministrów UE ds. energii i transportu. W obradach, które odbyły się 27-28 lutego 2023 r. w Sztokholmie, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.02.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Morawiecki o windfall tax: opowiadamy się za takim rozwiązaniem

Opowiadamy się za wprowadzeniem podatków od nadzwyczajnych zysków dla wielkich koncernów międzynarodowych, już pewne mechanizmy zostały wdrożone - przychody z takich opłat trafią do firm i obywateli, by obniżać koszty energii - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
14.02.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Ikea "urządzi" jednen z największych szwedzkich projektów offshore

Deweloper OX2 i Ingka Group otrzymały pozwolenie na realizację projektu offshore o mocy 1,7 GW - Galatea-Galene, zlokalizowanego w rejonie Kattegattu. Projekt czeka już tylko na zatwierdzenie ostatecznego pozwolenia przez centralne organy rządowe w Sztokholmie.
30.01.2023

Kryzys napędza AgTech i na nowo kształtuje strategie inwestorów

Z roku na rok rośnie skala i znaczenie inwestycji w startupy, które stawiają na zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
26.01.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023

Już teraz można rejestrować swój udział w Polskim Kongresie Klimatycznym, który odbędzie się 16 i 17 marca 2023 r. w Warszawie, wraz z wieczorną galą Liderzy Transformacji Energetycznej. Podczas kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatycznych dla regionu Europy Środkowej i Północnej.
23.01.2023

Trucizna z papieru toaletowego i „wieczne” chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty rynku mocy - wynika ze wstępnych wyników aukcji na rok dostaw 2027, podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
21.12.2022

W stolicy 232 ładowarki do aut elektrycznych, to mało na tle UE

W Warszawie są 232 ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych. Z tą liczbą stacji do ładowania aut stolica Polski znajduje się w ogonie UE.
16.12.2022

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 
14.12.2022

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 
12.12.2022

Algi ogrzewają 2500 mieszkań w Gustavsberg w Szwecji

Nadmiar ciepła z upraw alg firmy AstaReal jest obecnie wykorzystywany do ogrzewania około 2500 mieszkań w Gustavsberg, miejscowości zlokalizowanej pod Sztokholmem.
30.10.2022

Firmy połączone z ekosystemem rozwijają się szybciej. Polska wśród największych

Obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw oraz niestabilność geopolityczna i gospodarcza nie spowalnia tempa inwestycji w infrastrukturę cyfrową, wynika z nowego raportu GXI.
27.10.2022

Parlament Europejski za ograniczeniem szkodliwych chemikaliów w odpadach

Aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym, deputowani Parlamentu Europejskiego uzgodnili we wtorek, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne.
04.10.2022

Prokuratura zamknęła obszar, gdzie doszło do wycieków z Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie w poniedziałek zamknęła w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych obszar, na którym doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
04.10.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
01.10.2022

Brytyjska Partia Pracy obiecuje stworzenie publicznej spółki energetycznej Great British Energy

W ciągu roku po przejęciu władzy rząd Partii Pracy stworzy Great British Energy - publiczną spółkę energetyczną, która będzie dostarczać energię z odnawialnych źródeł - zapowiedział we wtorek lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer na konferencji laburzystów w Liverpoolu.
29.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie statki pasażerskie cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze.
12.09.2022

Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.
05.08.2022

Przewróciła się turbina wiatrowa na nowej farmie w Szwecji. Trwa dochodzenie

Niemiecki deweloper RWE prowadzi dochodzenie w sprawie upadku jednej z turbin na terenie oddanej niedawno do użytku farmy wiatrowej Nysäter o mocy 475 MW w środkowej Szwecji.
21.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Atlas Copco: Wynajmujemy powietrze, energię i innowacje

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Ziębą, menadżerem regionalnym w Atlas Copco Specialty Rental. Firma to wiodący dostawca sprzętu na wynajem i specjalistycznych usług w zakresie sprężonego powietrza, energii elektrycznej, pary i azotu. Firma działa także w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
06.07.2022

[WIDEO] Najszybszy na świecie elektryczny "latający" prom sprawi, że dojazd do pracy w Sztokholmie będzie szybszy niż samochodem czy metrem

Najszybsza na świecie jednostka elektryczna będzie wkrótce pływała po archipelagu wokół Sztokholmu, starając się uatrakcyjnić transport publiczny drogą wodną.
30.06.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Bumax. Małe śruby o wielkim znaczeniu dla offshore

Choć koszt niewielkich śrubek lub innych elementów złącznych w porównaniu do innych komponentów np. turbiny wiatrowej jest znikomy, to ich rola w całym projekcie jest olbrzymia. Jeśli podczas eksploatacji zawiedzie pojedyncza śruba, konsekwencje mogą być fatalne. Dlatego lepiej rozejrzeć się za takimi, które dają większą pewność.
15.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Polenergia Partnerem MANIFESTU #OnlyOneEarth

Grupa Polenergia deklaruje wsparcie dla działań prowadzonych przez ONZ i współtworzące ją agendy. Powodzenie tych działań wymaga wielkiego zaangażowania wielu interesariuszy, ale też nas samych, ponieważ jesteśmy prawdopodobnie w kluczowym momencie rozwoju społecznego i ekonomicznego na Ziemi.
08.06.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o działaniach na rzecz klimatu

Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
02.06.2022

Ikea powiększa portfel OZE w Polsce i inwestuje 190 mln euro w farmy wiatrowe i fotowoltaikę

Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA, powiększa swoje portfolio energii odnawialnej. Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wynosi 190 mln euro.
01.06.2022

Mieszkańcy miast wracają do hulajnóg elektrycznych

Dane wewnętrzne Dott, wiodącego europejskiego operatora mikromobilności, potwierdzają, że sezon e-hulajnóg rozpoczął się na dobre! W pierwszym kwartale 2022 r. liczba przejazdów w Polsce wzrosła o 140%, porównując pierwszy tydzień stycznia z ostatnim marca.
04.05.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

Szwedzki prokurator: nic nie wskazuje, by za lotami dronów nad elektrowniami stały obce mocarstwa

Na razie nic nie wskazuje na to, aby za lotami dronów nad elektrowniami jądrowymi w Szwecji stały obce mocarstwa - oświadczył w piątek prokurator Hans Ihrman. W połowie stycznia nad trzema zakładami zaobserwowano niezidentyfikowane obiekty latające.
05.02.2022

OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

Siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW powstanie na terenie gminy Kraśnik. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym regionie. Firma OX2 jest obecna w gminie już od dawna. Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat. OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.
01.02.2022

Szwedzki rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu.
28.01.2022

"Dagens Nyheter": Szwecja kupuje paliwo jądrowe od Rosji

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupuje paliwo jądrowe od rosyjskiego Rosatomu. W ten sposób wspiera gospodarkę Rosji mimo napiętej sytuacji politycznej i rosyjskich działań militarnych w sąsiedztwie Szwecji - pisze we wtorek "Dagens Nyheter".
25.01.2022

Szwedzkie służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w poniedziałek dochodzenie policji w sprawie lotów dronów nad trzema elektrowniami jądrowymi. Według mediów niewielki wojskowy obiekt latający pojawił się także nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.
18.01.2022

Turecki przewoźnik rozpocznie loty przy użyciu paliwa, które redukuje emisje o 87 proc.

Turecki przewoźnik Turkish Airlines rozpocznie loty na linii Stambuł-Sztokholm przy użyciu nowego, specjalnego paliwa SAF, które redukuje szkodliwe emisje o 87 proc. - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
31.12.2021

Polskie miasta coraz bardziej zielone

Cztery polskie metropolie awansowały do finałowej szesnastki w konkursie „Zielona Stolica Europy 2023”. Choć ostatecznym zwycięzcą okazał się Tallin, to żaden inny kraj w UE nie mógł pochwalić się w tym roku równie liczną reprezentacją. Międzynarodowy projekt badawczy ESPON przeanalizował zielone projekty realizowane przez finalistów poprzednich edycji wydarzenia, proponując działania ułatwiające miastom osiąganie wspólnych celów klimatycznych.
30.09.2021

Sztokholmski Norvik Port uruchamia największy portowy system ogniw słonecznych w Szwecji

Sztokholmski Norvik Port, najnowszy duży port w Szwecji, zainstalował nowy system ogniw słonecznych „większy niż w jakimkolwiek innym szwedzkim porcie”, w ramach wysiłków na rzecz osiągnięcia długoterminowych celów środowiskowych.
30.09.2021

Kraków nie zyskał tytułu „Zielonej Stolicy Europy 2023”

Kraków, który znalazł się w finale konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, nie zajął pierwszego miejsca. Zwycięzcą okazał się Tallinn. Komisja Europejska ogłosiła wyniki w Lahti, do wiadomości publicznej podał je krakowski magistrat.
11.09.2021

Wyzwania w projektowaniu największej na świecie instalacji do testowania energii fal

Szwedzki producent energii z fal CorPower Ocean rzucił więcej światła na wyzwania, którym udało się sprostać podczas budowy największego na świecie urządzenia do testowania energii z fal, które zostało ukończone na początku tego lata.
30.08.2021

Zeabuz – autonomicznym minibusem po wodzie. A może „Made in Poland”?

Zeabuz (zeroemisyjny wodny autobus) to kolejny krok Norwegów we wdrażaniu w życie programu zeroemisyjności w transporcie wodnym w aglomeracjach nadmorskich.
12.07.2021

Kraków w finale konkursu o o tytuł "Zielonej Stolicy Europy 2023"

Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023” - poinformował we wtorek krakowski magistrat.
07.07.2021

Reforma energetyczna Ukrainy zależy od stanu relacji z Federacją Rosyjską

Dla Ukrainy kwestie energetyczne są szczególnie istotną determinantą funkcjonowania gospodarki, która w zasadniczy sposób wyznacza poziom życia społeczeństwa oraz jej pozycję polityczną. Kraj ten pozostaje bowiem nie tylko jednym z największych w Europie producentów węglowodorów i energii, ale także strategicznym podmiotem w zakresie jej tranzytu. Atuty te tracą jednak dużą część swojej wartości wobec gospodarczych i politycznych następstw długoletniej przynależności państwowej Ukrainy do ZSRR.
04.05.2021

OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych w Polsce o mocy 63 MW

OX2 AB („OX2”) i DIF Capital Partners („DIF”) mają przyjemność poinformować, że DIF zainwestuje poprzez fundusz DIF Infrastructure Fund VI w dwa projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 63MW w województwach podlaskim i łódzkim. Projekty są gotowe do wejścia w fazę realizacji, co oznacza, że DIF inwestuje również w ich budowę.
19.03.2021

Szwedzki rząd przyznał eko-bonusy firmom żeglugowym

Szwedzki rząd nagrodził cztery firmy żeglugowe specjalnym bonusem środowiskowym za innowacyjne i zrównoważone inwestycje.
04.03.2021

Szwedzi pośpieszyli się z wyłączeniem reaktorów jądrowych. Przez mrozy brakuje energii

W Szwecji, gdzie w ostatnim czasie wyłączono przedwcześnie dwa reaktory jądrowe, z powodu srogiej zimy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na energię. Kraj musi ratować się uruchomieniem elektrowni na olej opałowy oraz importem "brudnej energii" m.in. z Polski.
07.02.2021

Gospodarka Obiegu Zamkniętego: czego Polska może nauczyć się od innych krajów?

Rozwój Gospodarki o Obiegu Zamkniętym jest jednym z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, jak również kluczowym elementem na drodze do redukcji emisji CO2. W swojej opinii, opublikowanej 8 stycznia 2021, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła opracowanie przez Ministra Rozwoju Mapy Drogowej Transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Czy to oznacza jednak, że przed nami już prosta droga do spełnienia wytycznych UE i redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku?
26.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.