Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Strona główna Transport, Elektromobilność Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Partnerzy portalu

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fredrik Hermansson, CEO Greencarrier Liner Agency Sweden, i Göran Söderdahl, Global Senior Commercial Manager Wallenius Marine.

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.

Lakeway Link została powołana do życia przez międzynarodowe spółki logistyczne i transportowe Wallenius i Greencarrier. Statki pływające w barwach nowych linii mają ograniczyć ciężki ruch drogowy poprzez transport morski. Co więcej, linie korzystać będą ze statków zupełne nowego standardu Mälarmax, zaprojektowanych i zbudowanych z myślą o możliwości wejścia na płytkie jezioro Melar (szw. Mälaren), nad którym położony jest m.in. Sztokholm.

Lakeway Link będzie pływać między Gdynią i Gdańskiem do i z Södertälje i Västerås przez jezioro Melar. Regularne połączenia z wypłynięciami z Polski i Szwecji dwa razy w tygodniu mają ruszyć pod koniec roku.
logo

– Lakeway Link otworzy drogę wodną między ważnymi punktami logistycznymi w Europie, do których wcześniej nie można było skutecznie dotrzeć drogą morską. Jest to pozytywne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, ponieważ zmniejsza emisje, jednocześnie przyczyniając się do bardziej wydajnego przepływu i zmniejszenia ruchu ciężkiego na drogach – mówi Fredrik Hermansson, dyrektor generalny Greencarrier Liner Agency Sweden.

Lakeway Link ma być także odpowiedzią na brak kierowców. Linie mają oferować transport samych przyczep.

– Lakeway Link wzmocni rozwój szwedzkiej żeglugi. Będziemy projektować i budować nowe statki w oparciu o najnowszą technologię, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej logistyki zarówno na Morzu Bałtyckim, jak i na śródlądowych drogach wodnych, gdzie jezioro Melar odgrywa główną rolę. Statki będą przeznaczone do obsługi różnych rodzajów ładunków, a także misji społecznie korzystnych, takich jak ratownictwo morskie – mówi Göran Söderdahl, Global Senior Commercial Manager w Wallenius Marine.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.