Wynik wyszukiwania - "uran" - Wiadomości

ŚGP Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego

W ramach prac poszukiwawczych potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego - poinformowała we wtorek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. W najbliższych miesiącach spółka ma prowadzić prace, by m.in. określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.
24.04.2024

Szczecin. Zanieczyszczenie powietrza tzw. pyłami zawieszonymi trzykrotnie przekroczyły normę

Stacje pomiarowe GIOŚ wskazały w niedzielę o godz. 13, że poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum Szczecina jest trzy razy wyższy niż wynosi norma dobowa.
31.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Awantury o atom. Czy elektrownie jądrowe mogą działać w symbiozie z OZE?

Ostatnio temat atomu coraz częściej trafia do debaty publicznej. Dlaczego tak istotne jest, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała możliwie najszybciej? Czy OZE jest w stanie zmniejszyć koszty energii do czasu jej powstania i działać z atomem w symbiozie?
21.02.2024

Odwiedź Elektrownię Jądrową w Olkiluoto. Ruszyły zapisy na wizytę studyjną

W dniach 20-22 marca odbędzie się wizyta studyjna elektrowni jądrowej w Olkiluoto. Jest to wydarzenie towarzyszące odbywającej się w Gdańsku konferencji Baltic Energy Nuclear Forum 2024. To doskonała okazja by zobaczyć z bliska ten obiekt.
12.02.2024

W Iranie rozpoczęto budowę 4 elektrowni jądrowych

Iran rozpoczął budowę czterech kolejnych elektrowni jądrowych na południu kraju, których łączna moc ma wynieść 5 tys. megawatów - podała w czwartek irańska rządowa agencja IRNA cytowana przez agencję Associated Press.
02.02.2024

Kursy offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom rynku energetycznego, wynikającym z ekspansywnego rozwoju sektora offshore, Szkoła Morska w Gdyni przygotowała szeroką ofertę specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w tej perspektywicznej branży.
10.01.2024

VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

W erze globalnej konkurencji i rosnącej presji związanej z ochroną środowiska, umiejętność prowadzenia biznesu zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego przestaje być jedynie atutem, stając się wręcz niezbędnym elementem dla przedsiębiorstw. Również konsumenci odgrywają kluczową rolę w tym kontekście.
08.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja Reutera.
07.01.2024

PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych podpisał umowę ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - poinformowała we wtorek Grupa PZU. Porozumienie pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń w branży - ocenił ubezpieczyciel.
05.12.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

ESRS: Firmy niegotowe do raportowania informacji niefinansowych

Najnowsze regulacje dotyczące raportowania ESG diametralnie zmienią proces przygotowania i publikowania raportów dotyczących informacji niefinansowych. Do niedawna raportowanie związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i ładem korporacyjnym nie było obligatoryjne. Wraz z nowymi wymogami regulacyjnymi obowiązkowe staje się nie tylko samo ujawnianie, ale też ich niezależna weryfikacja przez wiarygodną stronę trzecią.
26.10.2023

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

PIE: 52 proc. inwestycji banków międzynarodowych w energetykę w latach 2020-2021 trafiło na OZE

Na rozwój odnawialnych źródeł energii przeznaczono 52 proc. inwestycji banków międzynarodowych w energetykę w latach 2020-2021 - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. To 4-krotnie więcej niż inwestycje tych instytucji w paliwa kopalne.
07.09.2023

MAEA: brak postępów w rozmowach z Iranem, który ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie odnotowała postępów w rozmowach z Iranem o jego programie nuklearnym; kraj ten ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc., czyli w stopniu bliskim uranowi bojowemu - podały w poniedziałek agencje AP i Reuters, cytując poufne raporty MAEA.
04.09.2023

Kazachstan. Prezydent zapowiedział referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział w piątek przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej.
01.09.2023

USA. Prezydent Biden objął ochroną ziemie nieopodal Wielkiego Kanionu, zakazał wydobywania uranu

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek w Arizonie powstanie Narodowego Pomnika Baaj Nwaavjo I'tah Kukveni, liczącego 4 tys. km kwadratowych obszaru objętego ochroną. Decyzja oznacza, że na terenach uznawanych przez lokalnych Indian za święte będzie obowiązywał zakaz wydobywania uranu.
09.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Ørsted sprzedaje aktywa przesyłowe Hornsea 2

Breesea Limited, Soundmark Wind Limited i Sonningmay Wind Limited, spółki joint venture należące do Ørsted (50%) oraz AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances (CAA) (łącznie 50%), ogłosiły w ubiegły piątek, że podpisały umowę sprzedaży swoich aktywów przesyłowych na rzecz Diamond Transmission Partners Hornsea Two Limited ("DTP").
24.07.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Ekstremalna pogoda powoduje coraz większe straty majątkowe [WIDEO]

Wiosną i latem, kiedy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność. Jednak suma ubezpieczenia zawarta w polisie sprzed kilku lat dziś może już nie wystarczyć na pokrycie strat wywołanych wichurą czy gradobiciem, ponieważ inflacja z ostatnich lat przełożyła się na skokowy wzrost cen materiałów i usług budowlanych – zauważa
21.07.2023

Moskwa: będziemy polegać wyłącznie na bezpiecznych dostawcach uranu do elektrowni jądrowych

Będziemy polegać wyłącznie na bezpiecznych dostawcach uranu do elektrowni jądrowych - zapewniła w środę w Radiu Wnet minister klimatu Anna Moskwa.
19.07.2023

BGK podpisał z koreańskimi partnerami zobowiązanie do współpracy ws. infrastruktury i energetyki odnawialnej

Zobowiązanie do strategicznej współpracy i rozwoju możliwości biznesowych ws. m.in. infrastruktury i energetyki odnawialnej zakłada memorandum podpisane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z partnerami z Kolei Południowej - podał BGK. Ma ono też promować inwestycje zagraniczne i wymianę handlową.
14.07.2023

Projekt: Polskie Elektrownie Jądrowe mają mieć podwyższony kapitał własny

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni atomowej, ma mieć podwyższony kapitał własny - wynika z informacji o projekcie uchwały dot. finansowania tej inwestycji. Analizie ma być poddana konieczność stworzenia odpowiedniego mechanizmu wsparcia.
26.05.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zorganizowała we wtorek w Paryżu spotkanie 16 krajów, w tym m.in. Polski, w celu konsolidacji zwolenników energetyki jądrowej. Państwo chce stworzyć w ten sposób „sojusz krajów popierających atom”.
16.05.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
26.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Reaktor MARIA uruchomiony zostanie na przełomie czerwca i lipca

Modernizacja reaktora MARIA potrwa do końca maja, przewidywany termin uruchomienia to przełom czerwca i lipca br. Napromienianie izotopów zostanie wznowione od pierwszego cyklu pracy reaktora - poinformował PAP rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych dr Marek Pawłowski.
22.03.2023

PGE nie zakłada pomocy publicznej w projekcie jądrowym w Pątnowie

PGE nie zakłada dziś konieczności pomocy publicznej dla projektu budowy wraz z ZE PAK i koreańskim KHNP elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
22.03.2023

MAEA: w Libii zniknęły 2,5 tony uranu

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odkryli, że z jednego z miejsc przechowywania materiałów radioaktywnych w Libii zniknęły 2,5 tony uranu - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na poufny raport Agencji.
16.03.2023

Pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w drugiej połowie tego roku

Pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej zamierzamy zawrzeć w drugiej połowie tego roku - powiedział PAP wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Krzysztof Jackowski. Dodał, że umowa na realizację elektrowni jest przewidziana dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli całość finansowania.
12.03.2023

MAEA: Iran deklaruje pomoc w śledztwie w sprawie cząsteczek uranu wzbogaconych niemal do 90 proc.

Iran jest gotów dostarczyć Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) więcej informacji w związku ze śledztwem dotyczącym cząsteczek wzbogaconego do 83,7 proc. uranu, znalezionych w obiektach w tym kraju - oznajmiły Iran i MAEA w sobotę we wspólnym oświadczeniu.
05.03.2023

Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami

Po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus. Dodał, że umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
02.03.2023

Umowa z Westinghouse określi polski udział w budowie elektrowni jądrowej

Umowa z Westinghouse określi m.in., ile polskiego udziału będzie w budowie pierwszej elektrowni jądrowej; określi też łańcuch dostaw - wskazała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
26.02.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
25.02.2023

Rzecznik rządu o umowie ws. elektrowni jądrowej: kolejny element dywersyfikacji źródeł energii w Polsce

Ta umowa wytycza kolejne kierunki realizacji ważnego projektu, który będzie kolejnym elementem dywersyfikacji źródeł energii w Polsce - stwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do umowy na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej.
24.02.2023

Po pandemii trzykrotnie wzrosła liczba przepięć elektrycznych. Dla właścicieli mieszkań często są kosztowne w skutkach

Wyładowania atmosferyczne podczas burzy, przełączenia w obwodzie czy zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, którego skutkiem może się okazać całkowite zniszczenie podłączonych do niej urządzeń, takich jak komputer, sprzęt audio czy smartfon, który był akurat podłączony do ładowania. Po pandemii, podczas której w domach pojawiło się więcej elektroniki do zdalnej pracy i nauki, liczba takich szkód wzrosła aż trzykrotnie – wynika z danych Compensy. Ubezpieczyciel przypomina, że ochrona przed skutkami przepięcia p
23.02.2023

Ostateczny kontrakt na budowę elektrowni jądrowej w 2026 r.

Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowej Tomasz Stępień ocenia, że ostateczna umowa na budowę pierwszej elektrowni jądrowej powinna zostać podpisana w 2026 r.
22.02.2023

PEJ podpisały z Westinghouse umowę na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Najstarsza fińska elektrownia jądrowa będzie działać o 20 lat dłużej - do 2050 r.

Rząd Finlandii przedłużył do 2050 r. pozwolenie na działanie elektrowni jądrowej Loviisa nad Zatoką Fińską, zbudowanej na przełomie lat 70. i 80. Pierwotnie koncesja na użytkowanie dwóch reaktorów siłowni, opracowanych według technologii radzieckiej, była przewidziana do 2027 i 2030 r.
16.02.2023

Voltalia i Photosol zawierają umowy PPA z Leroy Merlin

Leroy Merlin podpisał umowy PPA z dwoma francuskimi deweloperami OZE Voltalia i Photosol.
15.02.2023

Sasin: projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko

Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak poinformował w czwartek, inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy, a jej kosztorys powinien zostać stworzony w kilka miesięcy.
02.02.2023

Prezes PGE: projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie przebiega zgodnie z harmonogramem

Prace nad budową elektrowni jądrowej, której wspólnikiem będzie Polska Grupa Energetyczna, przebiegają zgodnie z harmonogramem i dynamicznie - poinformował w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
02.02.2023

Hiszpańska państwowa spółka będzie produkowała paliwo jądrowe dla elektrowni atomowych radzieckiej technologii

Państwowa spółka handlowa Industrias Avanzadas S.A. (ENUSA) podejmie produkcję paliwa jądrowego dla reaktorów technologii radzieckiej VVER - 440 we współpracy z koncernem Westinghouse Electric Sweden AB - poinformowała ENUSA w oświadczeniu na stronie internetowej.
31.01.2023

Energia jądrowa poprawi bilans energetyczny w Polsce, ale nie rozwiąże problemu

W ciągu 10 lat będziemy musieli w Polsce odstawić 15 GW z bloków energetycznych węglowych. Energia jądrowa może pomóc, ale nie rozwiąże problemu – powiedział w czwartek dr hab. Andrzej Kulczycki podczas debaty "Kryzys energetyczny a ekologia".
12.01.2023

MFW Polenergii i Equinor szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Econergy otrzymuje 50 mln euro na rozwój PV w Polsce

150 mln euro kredytu zostanie przeznaczone na realizację projektów w Polsce i Rumunii.
11.01.2023

USA: śmiertelne ofiary śnieżycy, pomoc nie dociera

Liczba ofiar śmiertelnych zimowej burzy wzrosła do 37 w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Ratownicy nie byli w stanie pomóc wszystkim zagrożonym, na ratunek próbowali przyjść zwykli ludzie.
29.12.2022

Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.
28.12.2022

Zysk energetyczny z eksperymentu nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi

Zysk energetyczny ogłoszony po amerykańskim eksperymencie nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi. Ewentualne elektrownie będą mogły komercyjnie działać dopiero za kilka dekad - twierdzi Dariusz Aksamit, fizyk z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i popularyzator nauki.
19.12.2022

KE zaproponuje sankcje na sektor górniczy Rosji

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał we wtorek "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.
07.12.2022

Antarktydzie składowiskiem plastiku - syntetyczne włókna są wszędzie

W wodzie, powietrzu, osadach i lodzie Antarktydy można znaleźć pochodzące z ubrań, sztuczne włókna. Krystalicznie czysty niegdyś kontynent staje się składowiskiem mikroplastiku - ostrzegają specjaliści.
29.11.2022

Elektrownia jądrowa w Loviisa wciąż zależna od uranu z Rosji

Fiński koncern państwowy Fortum nadal sprowadza z Rosji paliwo jądrowe do produkcji energii. Zastąpienie rosyjskiego uranu, używanego w elektrowni jądrowej w Loviisa, jest jednak problematyczne; to pierwsza siłownia tego typu w Finlandii, zbudowana ponad 40 lat temu według radzieckiej technologii – pisze w poniedziałek krajowa agencja STT.
07.11.2022

Budowa przez Rosję elektrowni jądrowej w Maroku stanęła pod znakiem zapytania

Maroko dąży do zbudowania cywilnej infrastruktury jądrowej, jednak do tego potrzebuje międzynarodowego poparcia politycznego - pisze hiszpański "El Confidencial". Budową elektrowni jądrowej w Maroku "w celach pokojowych" od dawna zainteresowany jest rosyjski koncern państwowy Atomstroyexport.
18.10.2022

Kanclerz Scholz: wszystkie elektrownie jądrowe będą pracować do 15 kwietnia 2023

W poniedziałek wieczorem kanclerz Olaf Scholz zadecydował, że wszystkie trzy elektrownie jądrowe będą działać do 15 kwietnia 2023 roku. Według pierwotnych planów Niemcy miały zrezygnować z energetyki atomowej do końca tego roku. „Postanowienie kanclerza to szok dla Zielonych” – komentuje „Bild”.
18.10.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
03.10.2022

Polsko-kanadyjskie forum biznesowe przemysłu jądrowego

W dniach 20-22 września br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP, wspólnie z Ambasadą Kanady w Warszawie oraz kanadyjską izbą przemysłu jądrowego OCNI (Organisation of Canadian Nuclear Industries) zorganizowało forum biznesowe przemysłu jądrowego, którego głównym celem było nawiązanie i pogłębienie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z obu krajach w obszarze energetyki jądrowej.
28.09.2022

Wprowadzono możliwość przenoszenia certyfikatów zrównoważonej produkcji soi uprawianej w Stanach Zjednoczonych

Decyzja USSEC ułatwi klientom weryfikację tego czy soja pochodzi ze zrównoważonej produkcji.
28.09.2022

Energetyczna układanka

Zrozumienie obecnej sytuacji oraz ocena perspektyw zarówno krajowego, jak i światowego sektora energetycznego, wymaga zwrócenia uwagi na bardzo zróżnicowane czynniki rynkowe. Obecnie głównym problemem stają się ceny energii oraz dostępność surowców energetycznych – węgla i gazu - zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm.
26.09.2022

Analitycy: ceny uranu wciąż na wysokim poziomie

Mimo że ceny uranu spadły w porównaniu z kwietniem br., to ich wartość nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – dwukrotnie wyższym niż dwa lata temu - zwracają uwagę analitycy PIE. Dodają, że większość zapotrzebowania służy ok. 445 reaktorom jądrowym w 32 krajach.
23.09.2022

European Energy przyłącza do polskiej sieci farmy wiatrowe o mocy 44,7 MW

European Energy sfinalizowała budowę elektrowni wiatrowych z grupy projektów Pomerania w północno-zachodniej Polsce, która składa się z pięciu projektów wiatrowych o łącznej mocy 44,7 MW. Po przyłączeniu tej grupy projektów do sieci, firma dysponuje w Polsce całkowitą mocą wiatrową 59,7 MW. Budowa 18-turbinowej elektrowni wiatrowej rozpoczęła się w 2019 roku, gdzie całkowita wartość inwestycji wyniosła 73,15 mln euro.
02.09.2022

Belgijska państwowa spółka zrzucała do rzeki wodę zanieczyszczoną uranem i kobaltem

Państwowa firma, zarządzająca składowiskiem odpadów w Kruibeke na południowy zachód od Antwerpii, zrzucała do rzeki Skaldy wodę, zawierającą pięć razy więcej uranu i nawet 11 razy więcej kobaltu niż jest to dozwolone. Do wyników analiz składu wody zleconych przez prokuraturę dotarł flamandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny VRT.
02.09.2022

Zasilany energią słoneczną Zephyr Airbus rozbił się po 64-dniowym locie

Zasilana energią słoneczną bezzałogowa jednostka firmy Airbus, Zephyr S, która była w powietrzu przez ponad dwa miesiące, rozbiła się 19 sierpnia w Arizonie – poinformowało Simple Flying.
28.08.2022

Zmiany klimatu napełniają kieszeń ubezpieczycieli

Wzrost szkód katastroficznych, który był wyraźny już w ubiegłym roku, w tym okazał się jeszcze wyższy. Burze, gradobicia, powodzie i lokalne podtopienia, wichury, trąby powietrzne czy pożary wywołane suszą spowodowały, że w I półroczu liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom w ramach polis majątkowych i komunikacyjnych wzrosła o kilkadziesiąt procent.
09.08.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe związane z globalnym ociepleniem powodują coraz więcej strat

Koszty wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi są coraz wyższe. Już w I półroczu ub.r. burze, gradobicia, wichury, podtopienia i ulewy spowodowały, że liczba szkód katastroficznych wzrosła aż o 41 proc. r/r. W pierwszej połowie tego roku ten wzrost sięga już ok. 80 proc. Z prognoz PIU wynika, że Polska będzie coraz bardziej narażona na negatywne efekty zmian klimatu i ekspozycji na ryzyko, ale z drugiej strony ubezpieczyciele są na ten scenariusz coraz lepiej przygotowani.
01.08.2022

European Energy uzyskało finansowanie dla projektu wiatrowego w Polsce

European Energy zapewniło finansowanie kolejnego polskiego projektu w swoim portfolio - Farmy Wiatrowej Liskowo zlokalizowanej w północno-zachodniej części Polski. Całkowita wartość projektu wynosi 53 mln euro przy 38,8 MW mocy zainstalowanej. Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dla farmy wiatrowej planowane jest obecnie na pierwszą połowę 2023 roku.
28.07.2022

Minister energii Korei: rząd w Seulu oferuje aktywne wsparcie w finansowaniu polskiego atomu

Rząd Korei Południowej zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej - przekazał polskim dziennikarzom minister handlu, przemysłu i energii Republiki Korei Lee Chang-Yang.
05.07.2022

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Szkoła Morska w Gdyni od pewnego czasu prowadzi kursy powiązane z operacjami przy użyciu statków typu jack-up. Z uwagi na ekstremalne warunki pracy tych jednostek, w kursie uczestniczyli wytypowani pracownicy administracji morskiej wydającej pozwolenia wykonywania czynności i kontrolującej ich egzekwowanie na polskich wodach terytorialnych.
30.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

KHNP skłonny wnieść bezpośredni wkład finansowy do polskiego projektu jądrowego

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest skłonny wnieść bezpośredni wkład finansowy do polskiego projektu jądrowego - poinformował PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim. Reszta wkładu partnera strategicznego pochodziłaby z agencji kredytów eksportowych.
23.05.2022

WUG: zinwentaryzowano blisko 4000 dawnych podziemnych wyrobisk

W minionych dziewięciu latach w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim zinwentaryzowano prawie 4000 dawnych podziemnych wyrobisk mających połączenie z powierzchnią. Trwa kolejny etap inwentaryzacji obejmujący docelowo dalsze kilka tysięcy takich miejsc – szacuje nadzór górniczy.
17.05.2022

Do zmian klimatu przyczyniają się także... sale operacyjne

Sale operacyjne są potężnym źródłem gazów cieplarnianych generowanych przez branżę medyczną; produkują nawet do sześciu razy więcej dwutlenku węgla niż pozostałe dziedziny opieki zdrowotnej - przekonują naukowcy z University of Michigan Medical School (USA).
12.05.2022

Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2

Ørsted podpisał umowę zbycia 50 proc. udziałów morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1,3 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii, na rzecz konsorcjum składającego się z AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances.
29.03.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Iran: mamy prawo do kontynuacji badań atomowych

Ali Szamchani, sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, oświadczył w sobotę na Twitterze, że jego kraj "ma prawo kontynuować badania dotyczące energii atomowej i żadne porozumienia międzynarodowe nie powinny tego prawa ograniczać".
05.02.2022

Francja: energetyka jądrowa uzależniona od importu uranu z czterech krajów

Od początku XXI wieku uran używany we francuskich elektrowniach jądrowych jest w całości importowany, a następnie wzbogacany we Francji, która pozostaje uzależniona od dostaw tego surowca z czterech krajów: Kazachstanu, Australii, Nigru i Uzbekistanu – pisze we wtorek dziennik „Le Monde”.
26.01.2022

Brukselski think-tank: transformacja energetyczna odbędzie się kosztem wyczerpania surowców

Przejście na gospodarkę bezemisyjną rozwiązuje jeden problem, tworząc drugi, równie poważny - informuje w czwartek brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowoduje ekspresowe wyczerpanie złóż niektórych surowców naturalnych, a co za tym idzie, wzrost ich cen - ostrzega.
07.01.2022

Coraz więcej zagrożeń rolnictwa spowodowanych zmianami klimatu

W rolnictwie coraz większe ryzyko stwarzają zmiany klimatu i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susze, gradobicia, wichury, powodzie i deszcze nawalne. Jednym z podstawowych zagrożeń dla rolniczego mienia są też pożary, których liczba sukcesywnie rośnie. Budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa, rolnik musi ubezpieczać obowiązkowo, ale pozostałe mienie, np. maszyny i sprzęt, zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody czy zgromadzone zapasy, może objąć dobrowolną polisą.
22.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
16.11.2021

Indie. Nowe Delhi zamyka szkoły i planuje lockdown w związku z zanieczyszczeniem powietrza

Nowe Delhi w celu ochrony swoich mieszkańców przed chmurą zanieczyszczonego powietrza zarządza zamknięcie szkół na okres tygodnia - przekazały w sobotę tamtejsze władze. W związku z fatalnym stanem powietrza w stolicy rozważa się też wprowadzenie lockdownu - dodano.
13.11.2021

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.
18.10.2021

Protest aktywistów Greenpeace'u przeciw eksportowi odpadów radioaktywnych

Aktywiści Greenpeace'u protestowali we wtorek przed siedzibą francuskiego koncernu energetycznego Orano w pobliżu Paryża przeciwko eksportowi do Rosji odpadów radioaktywnych, w tym zużytego uranu - przekazała na Twitterze ta organizacja obrońców środowiska.
13.10.2021

Naukowcy proponują nowy sposób uzyskania paliwa - z napromieniowanych odpadów

Organiczne odpady, powstające przy produkcji biodiesla, można przekształcić w odnawialny dodatek do benzyny, wykorzystując promieniowanie odpadów radioaktywnych. O takim rozwiązaniu informują naukowcy w piśmie “Communications Chemistry”.
26.09.2021

Zanieczyszczenie powietrza bardziej szkodliwe niż wcześniej sądzono

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe, bardziej rygorystyczne od poprzednich rekomendacje dotyczące jakości powietrza. Eksperci WHO przekonują, że gdyby wszędzie na świecie udało się obniżyć poziom skażenia poniżej określonych progów bezpieczeństwa, to dzięki temu można by uratować od przedwczesnej śmierci miliony osób w skali roku. Sprawdź, o jakie poziomy zanieczyszczeń chodzi.
24.09.2021

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.
23.09.2021

Czy globalne ocieplenie wpływa na zasięgi samochodów elektrycznych?

Czy EV lubią gorące lata czy mroźne zimy – w jakich miastach mają największy zasięg? Jak bardzo temperatura otoczenia i klimat wpływa na wydajność baterii?
17.09.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
30.07.2021

Premier: Polski Ład zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z różnorodności polskiego rolnictwa

Polski Ład dla rolnictwa zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w woj. podlaskim. Zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem, które pozwolą "odetchnąć" rolnikom od klęsk żywiołowych.
23.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.
24.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

USA: Ścieki z Florydy zagrożeniem dla zatoki Tampa

Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. W sobotę ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.
04.04.2021

Iran łamie umowę nuklearną i wzbogaca uran

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 5 proc. w swojej podziemnej fabryce w Natanz za pomocą zaawansowanych wirówek IR-4 - napisała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w raporcie. To kolejne pogwałcenie umowy nuklearnej z 2015 roku.
17.03.2021

Swiss Re: chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych

Do 2030 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych w krajach OECD - poinformowało we wtorek jedno z największych na świecie towarzystw reasekuracyjnych Swiss Re.
16.03.2021

Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia"

Ze statku towarowego na Oceanie Spokojnym wypadł 52-letni mężczyzna. W wodzie spędził 14 godzin. Przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia" - poinformowały nowozelandzkie media, powołując się na syna mężczyzny.
25.02.2021

Czy sztuczne Słońce zasili Ziemię?

Jądrowa fuzja - według jej zwolenników - ma zapewnić mieszkańcom Ziemi dostęp do taniej, czystej energii. Kolejne kraje coraz intensywniej działają na tym polu i ogłaszają sukcesy w eksperymentach. Czy fuzja to same zalety?
08.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.