Czas na wprowadzanie zrównoważonych opakowań

zk

07.07.2022 07:53 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Odpady, Recykling Czas na wprowadzanie zrównoważonych opakowań

Partnerzy portalu

Czas na wprowadzanie zrównoważonych opakowań - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Popyt na opakowania zrównoważone rośnie; elementy plastikowe sukcesywnie zastępuje się odnawialnymi surowcami ekologicznymi jak tektura, tektura wykonana z traw lub odpadów rolnych. Publiczna dyskusja poświęcona problemowi zanieczyszczenia środowiska plastikiem pokazuje, jak ważne są opakowania zrównoważone, wykonane z odnawialnych, przyjaznych dla środowiska surowców jak karton i tektura. Dlaczego tak ważne są opakowania zrównoważone - analizuje Marcin Szumigaj, R&D Manager Grupy Akomex.

Plastikowe okienka i wkładki są modyfikowane na rzecz zrównoważonych rozwiązań, a w odniesieniu do całości opakowania zaczyna się stosować inne materiały. Coraz większy wpływ zyskuje odpowiedzialny proces produkcji: efektywna energetycznie i ekologiczna produkcja, unikanie, wzgl. redukcja i kompensacja emisji CO2, odpowiedzialne postępowanie z pracownikami i surowcami oraz (certyfikowane) zarządzanie zrównoważonym rozwojem jest już  standardem.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju opakowania musza być wielokrotnego użycia, zdatne do recyclingu albo do kompostowania (wskazane kompostowanie przydomowe). Ze względu na globalną sytuację trend zwolnił i obecnie najważniejsze jest zabezpieczenie produkcji w standardowe rozwiązania. Sytuacja globalna przyspieszyła transformację materiałową w kierunku zminimalizowania użycia surowców kopalnych na rzecz materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych. Wspominana transformacja wspierana jest również przez stronę prawną np.: Francja od 1 stycznia tego roku ustawowo w wewnętrznych przepisach zobowiązała do stosowania opakowań celulozowych do pakowania owoców i warzyw. Ograniczenia rynkowe w dostępie do materiałów ropopochodnych wymuszają nieszablonowe podejście do zmian i rozwoju opakowań gdzie kluczową rolę stanowią wspomniane cechy jak recycling (użycie materiałów o największym wskaźniku recyclingu jak papier). Należy jednak mieć na uwadze, że papier nie jest remedium na wszystko, ponieważ nie da się w 100 % zastąpić tworzyw materiałami wyłącznie celulozowymi ze względu na właściwości barierowe. Dlatego ważne jest wypracowanie kompromisu pomiędzy zużyciem materiałów, aby wypracować rozwiązanie zabezpieczające pakowany produkt w sposób adekwatny do pakowanego produktu}

„Im większe, tym lepsze" – takie podejście jest już passé. Dziś rządzi hasło „tak mało jak tylko możliwe". Jeżeli chodzi o rozwiązania w zakresie opakowań, coraz większe znaczenie ma redukcja objętości transportowej. Nieszablonowe konstrukcje opakowań redukują ilość zużytego materiału. Tam, gdzie nie można lub nie wolno całkowicie zrezygnować z opakowań, liczą się rozwiązania, które przekonają do siebie klienta swoją prostotą. Szczególnie jest to ważne kiedy gwałtownie rosną koszty związane z transportem. Zdecydowanie wzrastają także koszty transportu międzynarodowego. W 2021 roku ceny frachtów wzrosły średnio o ok 10%. Początek 2022 przyniósł kolejne podwyżki w granicach 5%, ale należy spodziewać się kolejnych podwyżek związanych ze wzrostem ceny paliwa i brakiem wykwalifikowanych kierowców. Szacuje się, że w całej Europie brakuje około 400 tysięcy kierowców, a w samej Polsce około 120 tys. więc to na pewno przełoży się na dalszy wzrost cen usług transportowych.

Warto także wrócić i w tym przypadku do celów zrównoważonego rozwoju a przede wszystkim zasad eko-projektowania gdzie najważniejsze są: redukcja wagowa użytego materiału opakowaniowego do absolutnego minimum pozwalającego na wypracowanie odpowiedniej ochrony pakowanego produktu, kompromis surowcowy (kombinacje materiałów pozwalających uzyskać odpowiednią ochronę, redukcja materiałów kopalnych), a także  unikanie uciążliwych połączeń surowców uniemożliwiających recycling. Ważny jest też  optymalny projekt opakowania a przede wszystkim ze względu na starzejącą się populację  łatwy dostęp do zawartości.  Konsumenci wybierają coraz częściej „przyjazne opakowania”, czyli takie, które kojarzą się z małym wpływem na środowisko (naturalnością)., prostotą wykonania i łatwością utylizacji.


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.