Ziobro: oczekujemy od premiera starań o zawieszenie aktualnej polityki unijnej ws. emisji CO2

zk

10.12.2021 12:54 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Ziobro: oczekujemy od premiera starań o zawieszenie aktualnej polityki unijnej ws. emisji CO2

Partnerzy portalu

Ziobro: oczekujemy od premiera starań o zawieszenie aktualnej polityki unijnej ws. emisji CO2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Wprowadzenie drakońskich ograniczeń w produkcji CO2 uderza w gospodarkę unijną, a zwłaszcza w Polskę; oczekujemy od premiera, by podjąć ten temat i zmierzać do zawieszenia aktualnego kształtu polityki unijnej - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szef MS w rozmowie w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" był pytany o oczekiwania Solidarnej Polski wobec premiera, który udaje się 16 grudnia na posiedzenie Rady Europejskiej. Ziobro krytycznie ocenił unijny system ograniczeń emisji CO2.

Minister podkreślił, że oczekuje aby "zmienić docelowo ten system, aby nie miał tak radykalnych konsekwencji zwłaszcza dla polskiej gospodarki".

Jak dodał, premier powinien "dążyć do zawieszenia tej sytuacji, bo uderza to w podstawowe interesy Europejczyków, a przede wszystkim Polaków". "Nie możemy inwestować w taką nieracjonalną politykę, która uderza w bezpieczeństwo Polski i Europy. Dlatego domagamy się od pana premiera i oczekujemy jak cały klub PiS, by podjąć ten temat i zmierzać do zawieszenia aktualnego kształtu polityki unijnej, która całkowicie wymknęła się spod kontroli, jest nieracjonalna, wzmacnia Putina" - mówił Ziobro.

"Wprowadzenie drakońskich ograniczeń w produkcji CO2 uderza w gospodarkę unijną i krajów europejskich. Najbardziej uderza w Polskę, bo polska gospodarka w największym stopniu oparta jest na węglu" - powiedział minister sprawiedliwości.

Według niego UE popada w szaleństwo i skrajności w tej sprawie. "Można realizować program ograniczeń CO2. Ale jeżeli to się dzieje kosztem Polaków i kosztem naszej gospodarki, jeżeli cena tak zwanych uprawnień CO2 bije rekordy (...) to oznacza, że później będziemy za to płacić, dlatego, że są fanaberie UE" - mówił Ziobro.

Jego zdaniem deficyt uprawnień CO2 będzie kosztował Polaków na przestrzeni siedmiu lat 170 mld zł. "To jest dużo więcej niż Unia Europejska chce nam rzekomo dać w ramach tak zwanego Funduszu Covidowego, Funduszu Odbudowy. To najlepiej dowodzi, że jeżeli będziemy się z tym zgadzać to Polska gospodarka zostanie dobita" - dodał polityk.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) działa od 2005 r. Określa on bezwzględny limit lub "pułap" całkowitej ilości niektórych gazów cieplarnianych, które mogą być emitowane każdego roku przez podmioty objęte systemem.

W czwartek Sejm przyjął uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.