Związkowcy z grup energetycznych powołali komitet protestacyjno-strajkowy

AK

11.05.2021 20:39 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Związkowcy z grup energetycznych powołali komitet protestacyjno-strajkowy

Partnerzy portalu

Związkowcy z grup energetycznych powołali komitet protestacyjno-strajkowy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Związki zawodowe działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych grup kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energa powołały we wtorek Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Chcą m.in. gwarancji pracowniczych w procesie transformacji energetyki.

Decyzję o powołaniu komitetu związkowcy m.in. z Solidarności, Sierpnia 80, Solidarności 80, Kontry i licznych związków branżowych działających w poszczególnych spółkach, podjęli podczas wtorkowego spotkania we Wrocławiu. To odpowiedź na przygotowany w resorcie aktywów państwowych plan wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Komitet ma być wspólną reprezentacją związków zawodowych z grup energetycznych, a jego celem będzie – jak napisano w decyzji powołującej komitet – „prowadzenie działań związanych z odpowiednią ścieżką dojścia krajowej transformacji energetycznej”.

Związkowcy domagają się m.in. gwarancji powstania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, będącego zabezpieczeniem dla pracowników sektora energetyczno-górniczego, okołoenergetycznego i ciepłowniczego.

Strona społeczna opowiada się także za działaniami służącymi „budowaniu suwerenności energetycznej kraju opartej na krajowych zasobach”, co - zdaniem związkowców – wiąże się z „rozwojem i doinwestowaniem krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne”.

Związki chcą również wprowadzenia odpowiednich zapisów, gwarantujących inwestycje w technologie umożliwiające rozbudowę krajowej energetyki w dotychczasowych lokalizacjach. Postulują wprowadzenie na szerszą skalę układów poligeneracyjnych, wpisujących się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, z energetycznym wykorzystaniem odpadów.

Wśród związkowych postulatów jest także wdrożenie technologii redukujących emisję dwutlenku węgla z istniejących jednostek energetycznych i ciepłowniczych. Strona społeczna proponuje ponadto wsparcie dla rozwoju przemysłu karbochemicznego jako gwaranta stabilności miejsc pracy, w oparciu o polskie zasoby surowcowe.

„Powyższe ustalenia powinny być ustanowione i zagwarantowane przed powstaniem i wydzieleniem spółek opartych na aktywach węglowych do nowo powstających podmiotów” – czytamy we wtorkowej decyzji o powołaniu komitetu protestacyjno-strajkowego.

W połowie kwietnia resort aktywów złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładającego, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 bloków węglowych.

Projekt budzi sprzeciw związkowców, którzy m.in. obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują. Chodzi zarówno o aktywa przeniesione do NABE, jak i pozostałe, które – jak przypuszczają przedstawicie strony społecznej, choć zaprzecza temu MAP i zarządy energetycznych spółek – mogłyby zostać skonsolidowane.

W poniedziałek szef MAP, wicepremier Jacek Sasin ocenił na Twitterze, że rynek pozytywnie przyjął informacje dotyczące działań w ramach transformacji energetyki.

"Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęliśmy dobre decyzje. Potwierdzają to dane" - napisał Sasin. "W ostatnim czasie wzrost notowań Grupy PGE, Tauron PE, Grupy Enea jest wyższy niż spółek WIG20, czy Stoxx Europe 600 Utilities" – dodał na Twitterze szef MAP.

W końcu kwietnia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zadeklarował, że strona społeczna grup energetycznych zostanie włączona w konsultacje dotyczące projektu wydzielenia aktywów węglowych do odrębnego podmiotu.

„Jeśli strona społeczna będzie miała tutaj wątpliwości, będziemy je brali pod uwagę i z całą pewnością przed przyjęciem tego programu przez Radę Ministrów on będzie poprzedzony możliwością zgłaszania uwag, ale także spotkaniami, podczas których będziemy mogli otwarcie porozmawiać o wszystkich wadach i zaletach tego rozwiązania” – mówił 22 kwietnia w Katowicach wiceminister Soboń, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Na środę związkowcy z grupy Tauron planują kolejny protest przed katowicką siedzibą spółki. Tego dnia ma odbyć się kolejne spotkanie zarządu Taurona z działającą w Grupie Radą Społeczną.Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.