1 czerwca br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia” - poinformował w środę NFOŚiGW. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał, że przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski do 15 września br. W doborze projektów do programu kluczowe będzie spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej.
Fundusz wskazał, że celem naboru jest wyłonienie inwestycji, w których po raz pierwszy zostaną zastosowane innowacyjne technologie wznoszenia budynków plusenergetycznych lub inwestycje w produkcję innowacyjnych wyrobów na potrzeby budownictwa plusenergetycznego.
Cytowany w komunikacie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreśla, że jednym z kluczowych komponentów osiągnięcia celów, jakie stawiamy sobie w „Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” jest upowszechnienie nowoczesnych wzorców i standardów zeroemisyjnych w budownictwie mieszkaniowym. "Chcemy to osiągnąć poprzez ekologiczne inwestycje w domach polskich rodzin. Szukamy innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do oszczędności energetycznej, pozyskiwania prądu z alternatywnych źródeł energii, a co za tym idzie również ograniczenia zjawiska smogu" - dodał.
Jak wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, przyjęte założenia umożliwią przedsiębiorcom sfinansowanie nie tylko procesu badawczo-rozwojowego, ale także kolejnych etapów prac np. uruchomienia linii produkcyjnej innowacyjnych wyrobów budowlanych. "Takie podejście pozwoli przeprowadzić dobry projekt od pomysłu do masowej produkcji" – zaznaczył.
Fundusz informuje, że zgodnie z założeniami programu wnioskujący przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu z możliwością premii innowacyjnej do 20 proc. kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, jednak nie więcej niż 10 mln zł.
"Jeżeli na etapie realizacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację. Celem programu jest wsparcie projektów badawczo-rozwojowych w fazie ich komercjalizacji, dlatego beneficjentom, chcącym powtórzyć wdrożenie, czyli zastosować skalowanie wdrożonej z sukcesem technologii, NFOŚiGW zaoferuje dodatkowe umorzenie do 25 proc. pożyczki pomniejszonej o premię innowacyjną" – zapowiada Lorkowski.
„Nowa Energia” to kompleksowy program z budżetem 2,5 mld zł, służący przyspieszeniu procesu transformacji energetycznej. Zakłada realizację naborów konkursowych w sześciu obszarach: plusenergetyczne budynki, inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu, produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru, stabilne bezemisyjne źródła energii samowystarczalne klastry energetyczne - podano.
NFOŚIGW dodaje, że konkurs na budynki plusenergetyczne to drugi z naborów w programie „Nowa Energia”. Do 31 maja można zgłaszać wnioski w pierwszym, dotyczącym technologii wodorowych, konkursie.
W czerwcu NFOŚiGW rozpocznie nabór wniosków na plusenergetyczne budynki, a w sierpniu w kolejnych tematach: inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu oraz stabilne i bezemisyjne źródła energii, samowystarczalne klastry energetyczne - wskazano w komunikacie.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 28.06.2026 15:05 |
| Cyna | 50300 $ | tona | 0,45% | 28.06.2026 15:05 |
| Cynk | 3459.75 $ | tona | 0,84% | 28.06.2026 15:05 |
| Aluminium | 3163 $ | tona | 1,02% | 28.06.2026 15:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 28.06.2026 15:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 28.06.2026 15:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 28.06.2026 15:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 28.06.2026 15:05 |