Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa w Rydze rozpoczęła działalność

zk

23.06.2022 13:55 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa w Rydze rozpoczęła działalność

Partnerzy portalu

 Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa w Rydze rozpoczęła działalność - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Anna Trzeciakowska, prezes zarządu ORLEN Neptun I, wzięła udział w inauguracji Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z siedzibą w Rydze. Izba zrzesza firmy, instytucje i osoby zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Łotwą. Wśród członków-założycieli Izby jest spółka córka ORLEN Lietuva – ORLEN Latvija, jeden z najważniejszych dostawców paliw i asfaltów na rynku łotewskim, planujący również inwestycje z zakresu zielonej energii.

- Dostrzegamy ogromny potencjał do współpracy w zakresie projektów offshorewind, które są ważnym elementem, tak istotnej dla Europy, transformacji energetycznej. Rozwijanie takich projektów jak morska energetyka wiatrowa to ważny krok w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Izba będzie istotną platformą do wymiany doświadczenia i wiedzy, aby polskie i łotewskie firmy mogły skutecznie rozwijać swoje zaangażowanie gospodarcze w naszych krajach - powiedziała Anna Trzeciakowska, prezes zarządu ORLEN Neptun I.

Celem powstającego podmiotu jest pomoc firmom w lepszym zrozumieniu specyfiki obu rynków, w rozwiązywaniu ich problemów oraz wsparcie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w tych krajach. Ta pomoc to m.in. ułatwianie kontaktów z potencjalnymi partnerami, dostawcami i klientami.

W 2021 r. Łotwa importowała z Polski produkty za łączną kwotę 1,9 mld EUR (9,1 proc. ogółu importu), zaś eksport łotewski do Polski miał wartość 701,9 mln EUR (4,0 proc. całości eksportu). Zmiany geopolityczne stwarzają szansę do znacznego zwiększenia wymiany handlowej i intensyfikacji współpracy gospodarczej.

Otwarcie Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej objęły honorowym patronatem Ambasada RP w Rydze i Ambasada Republiki Łotwy w Warszawie. Jednym z członków-założycieli jest należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Latvija. To największy sprzedawca paliw na Łotwie, dostarczający produkty rafineryjne na rynek od niemal dwudziestu lat. ORLEN Latvija zaspokaja ok. 70 proc. zapotrzebowania Łotwy na paliwa i asfalty, zaopatruje prawie wszystkie największe sieci stacji benzynowych oraz prowadzi sprzedaż z terminali w Olaine, Valmiera, Lacupe i Rezekne. Spółka wspiera ORLEN Neptun I (centrum kompetencji morskiej energetyki wiatrowej w ramach Grupy ORLEN) w przygotowaniach do nowych inwestycji na terenie Łotwy w zakresie energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru.

Otwarciu Izby towarzyszyła zorganizowana 20 czerwca konferencja na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na rynku łotewskim, z udziałem przedstawicieli polskiej i łotewskiej administracji oraz przedsiębiorców z obu krajów. W konferencji wzięli udział m.in.: minister gospodarki Łotwy Ilse Indriksone, polski wiceminister klimatu i środowiska Adam Guiborgué-Czetwertyński. Grupę ORLEN reprezentowali Józef Węgrecki – Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Prezes Zarządu ORLEN Neptun I, Michał Rudnicki – Prezes Zarządu ORLEN Lietuva oraz Grzegorz Jóźwiak – Dyrektor Biura Wdrażania Paliw alternatywnych w PKN ORLEN.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.