Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie - w Gdańsku o klimacie na zakończenie międzynarodowego szczytu

ew

25.01.2021 09:19 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Klimat, ekologia Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie - w Gdańsku o klimacie na zakończenie międzynarodowego szczytu

Partnerzy portalu

Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie - w Gdańsku o klimacie na zakończenie międzynarodowego szczytu - ZielonaGospodarka.pl
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Na zakończenie Międzynarodowego Szczytu Adaptacji do Zmian Klimatu, który odbędzie się online 25 i 26 stycznia, gdańska Akademia Klimatyczna zaprasza do dyskusji o klimacie z udziałem gości z Polski. W spotkaniu online głos zabiorą m.in. Barbara Rajkowska - kierowniczka projektu Klimada 2.0 oraz Tomasz Michniewicz - dziennikarz i podróżnik.

Akademia Klimatyczna to oddolna inicjatywa Izabeli Ratajczak-Juszko, gdańszczanki, ekspertki do spraw klimatu z kilkunastoletnim doświadczeniem w koordynowaniu i wdrażaniu inicjatyw polityki klimatycznej. Celem Akademii jest edukacja na temat zmian klimatycznych, której (zdaniem jej założycielki) w Polsce bardzo brakuje.

Najnowsze wydarzenie Akademii, która wystartowała w sierpniu ubiegłego roku to dyskusja online pt. “Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie”, która odbędzie się we wtorek, 26 stycznia, o godz. 18 w formie otwartego wydarzenia.

Dlaczego teraz?

Na początku przyszłego tygodnia (25 i 26 stycznia, poniedziałek i wtorek) odbywa się Międzynarodowy Szczyt Adaptacji do Zmian Klimatu online (Climate Adaptation Summit, CAS 2021), którego gospodarzem jest Holandia. Wystąpią na nim m.in.: kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Bangladeszu Sheikh Hasina, czy sekretarz generalny ONZ António Guterres i Ban Ki-moon przewodniczący Światowej Komisji Adaptacji do Zmian Klimatu (Global Commission on Adaptation). W CAS udział wezmą nie tylko przedstawiciele rządów, czy światowych instytucji, obecni będą także także naukowcy, przedstawiciele świata biznesu czy organizacji społecznych.

Akademia Klimatyczna wraz partnerami: Hevelianum, Uniwersytetem Gdańskim, Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Gdańskimi Wodami będą jedynymi przedstawicielami naszego kraju na CAS 2021.

- Językiem urzędowym Szczytu jest język angielski, a my o zmianach klimatycznych mówić będziemy po polsku, do “naszych ludzi” - podkreśla Izabela Ratajczak-Juszko. - Chcemy tłumaczyć specjalistyczny język na zwykłe rozmowy, tak by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, by mógł odnieść temat adaptacji do zmian klimatu do swojego otoczenia, ale także by zrozumiał, jak w innych częściach naszej planety przebiegają zmiany klimatyczne.

Jednym z wiodących tematów CAS jest dyskusja o zwiększeniu współpracy międzynarodowej na rzecz pomocy Afryce w adaptacji do zmian klimatu.

W dyskusji Akademii Klimatycznej wątek afrykański poruszy Tomasz Michniewicz, znany podróżnik i aktywista, który opowie o Zimbabwe.

- To kraj gdzie wciąż obowiązuje całkowite embargo na pomoc humanitarną, systematycznie nawiedzany przez susze, pożary i  głód. W 2008 roku ponad 4 tys. osób zmarło tu w trakcie epidemii cholery, mało kto o tym wie - przypomina Izabela Ratajczak-Juszko. - Opowieść o nieszczęściach Zimbabwe powodować może gęsią skórkę, ale pokazuje, jak istotna dla działań w kierunku adaptacji do zmian klimatu jest rola rządu (w Zimbabwe dyktator Robert Mugabe rządził przez siedem kadencji) i jak ważne jest, by robić to, co nadal robimy, by się nie wycofywać z działań na rzecz adaptacji.

W dyskusji udział wezmą :

- Małgorzata Hajto: Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Ocen Środowiskowych
- prof. Maciej Nyka: Uniwersytet Gdański. Wydział Prawa, zajmuje się narzędziami prawnymi w dziedzinie prawa ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatycznych
- Tomasz Michniewicz: dziennikarz, autor książek, fotograf, podróżnik
- Barbara Rajkowska: Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, kierowniczka projektu Klimada 2.0
- Ryszard Gajewski: prezes spółki Gdańskie Wody,

Prowadząca Izabela Ratajczak Juszko zapyta swoich gości m.in., kto lub co pozostaje w tyle na świecie w kwestii adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku; jakimi narzędziami dysponujemy, a jakich wciąż nam brak, by sprostać wyzwaniom klimatycznym?

Dyskusję technicznie wspomagać będzie Sylwia Łysawka z Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Wydarzenie śledzić będzie można na Fb Akademii Klimatycznej, we wtorek, 26 stycznia, początek o godz. 18.

Akademia i jej partnerzy są także organizatorami jednego z wydarzeń towarzyszących CAS -  „Kino dla Klimatu”, podczas którego obejrzeć będzie można cztery filmy.

W pierwszym naukowcy i ekspert IPCC z Uniwersytetu Gdańskiego opisują wpływ zmian klimatu na gospodarkę wodną, ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze i powodzie oraz na rozwój chorób zakaźnych.

Drugi i trzeci film to krótkie animacje dla rodzin i dzieci przygotowane przez Hevelianum. Animacje opowiadają o emisjach wyjaśniając powody, dla których musimy adaptować się do zmian klimatu. Widzowie dowiedzą się także, czym są odnawialne źródła energii.

Czwarty film to eko-akrobatyczny spektakl „Calineczka” z Maciejem Orłosiem w roli prowadzącego, promujący szacunek dla środowiska, w którym żyjemy (to produkcja Instytutu Ochrony Środowiska - PIB).

Na Fb Akademii Klimatycznej wkrótce pojawi się link bezpośredni do “Kina dla Klimatu”.

Udział w dyskusji i projekcjach jest bezpłatny.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.