Aktywiści Just Stop Oil zakłócili mecze Wimbledonu

Aktywiści Just Stop Oil zakłócili mecze Wimbledonu - ZielonaGospodarka.pl
06.07.2023 13:23
Strona główna Klimat, Edukacja Aktywiści Just Stop Oil zakłócili mecze Wimbledonu

Partnerzy portalu

Aktywiści Just Stop Oil zakłócili mecze Wimbledonu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Just Stop Oil

Troje aktywistów, którzy w ramach protestu wbiegli na korty w trakcie dwóch meczów tenisowego wielkoszlemowego Wimbledonu w Londynie i rozrzucili pomarańczowe konfetti oraz puzzle, zostało aresztowanych.

Jednym z zakłóconych spotkań był mecz Bułgara Grigora Dimitrowa z Japończykiem Sho Shimabukuro. Mimo że dwoje aktywistów wbiegło na kort akurat, gdy 24. w rankingu ATP bułgarski tenisista miał serwować, wygrał całe spotkanie 6:1, 6:2, 6:1.

W pierwszej chwili Dimitrow chciał sam zatrzymać aktywistów, którzy mieli na sobie koszulki organizacji Just Stop Oil - grupy z Wielkiej Brytanii walczącej o skłonienie rządu brytyjskiego do wstrzymania nowych licencji na paliwa kopalne i ich produkcji.

"Później zdałem sobie jednak sprawę z tego, że to nie moje zadanie. Oczywiście nie jest to przyjemne, ale tak naprawdę za wiele nie można na to poradzić. Wszyscy odpowiedzialni za to ludzie zadziałali tak szybko, jak to było możliwe" - skomentował sytuację Bułgar.

Dodał, że nie czuł się zagrożony, jednak mimo środków bezpieczeństwa wśród tenisistów pojawia się niepewność.

"W pewnym sensie po prostu jesteś na korcie. Ochrona sprawdza co prawda torby, kiedy kibice wchodzą na obiekt, ale po prostu nigdy nie wiadomo, co dana osoba może zrobić" - podkreślił Dimitrow.

Później na tym samym korcie jeden z innych aktywistów Just Stop Oil zakłócił spotkanie Brytyjki Katie Boulter z Australijką Darią Saville. Reprezentantka gospodarzy wygrała 7:6 (7-4), 6:2. Obie tenisistki pomogły uprzątnąć kort zanim mecz został wznowiony.

"Myślę, że w pewnym sensie to mogłoby nieco dekoncentrować, gdyby wydarzyło się w trakcie spotkania, ale ja rozumiem też to, jakie to jest ważne. Czasami możliwość protestowania w sprawach ważnych dla ludzi ma dla nich ogromne znaczenie. Szczególnie w przypadku tematów związanych z klimatem. To dla nas prawdziwy problem, a mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i są wystarczająco uświadomieni" - skomentowała sytuację Amerykanka Danielle Collins, która w środę wygrała mecz pierwszej rundy z Austriaczką Julią Grabher 6:4, 6:4.

Zakłócanie imprez sportowych stało się jedną z najważniejszych form działania aktywistów klimatycznych. Tylko w ostatnich kilku miesiącach rozsypali proszek na stołach w czasie mistrzostw świata w snookerze, wdarli się na tor podczas wyścigu konnego Grant National, na boisko w czasie meczu o mistrzostwo Anglii w rugby, a w zeszłym tygodniu – w czasie meczu krykieta między Anglią a Australią. W związku z tym w trakcie Wimbledonu wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa.


msl/ co/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.