Wynik wyszukiwania - "protest" - Wiadomości

Część wymogów dla rolników zostanie wycofana z Zielonego Ładu

Kraje unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Wycofany zostanie m.in. obowiązek ugorowania, co zakładał pierwotnie Europejski Zielony Ład.
13.05.2024

60 aktywistów klimatycznych aresztowanych po blokadzie jednej z głównych ulic Brukseli

Kilkuset aktywistów klimatycznych z grupy Extinction Rebellion zablokowało w sobotę jedną z głównych ulic w Brukseli, protestując m.in. przeciwko unijnym dopłatom do paliw kopalnych. 60 osób zostało aresztowanych. Organizatorzy akcji zarzucili policji nadmierną przemoc.
05.05.2024

Posłanka Zielonych złoży projekt ustawy ws. zakazu hodowli zwierząt na futra

Na fermach futerkowych, które w większości należą do zagranicznego kapitału, tracą zwierzęta i ludzie. Czas z tym skończyć - napisała w piątek na platformie X Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych. Zapowiedziała złożenie w czerwcu projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra
27.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

Szwecja. Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
13.04.2024

Policja zatrzymała aktywistę klimatyczną Gretę Thunberg

Holenderska policja zatrzymała w sobotę słynną aktywistę klimatyczną Gretę Thurnberg wraz z grupą innych demonstrantów, która brała udział w proteście i usiłowała zablokować ważną autostradę A12 prowadzącą do Hagi - podaje AFP.
06.04.2024

Radykalna aktywistka została ekspertem Agencji Energetycznej w Szwecji; ma dostęp do tajnych danych

Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus".
05.04.2024

NIK: nieprawidłowości organów ochrony środowiska w postępowaniach dot. spalania odpadów

Organy ochrony środowiska nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością - wynika z kontroli NIK. Nieprawidłowości polegały m.in. na opóźnieniach w rozpatrywaniu spraw i nierealizowaniu obowiązku kontroli.
27.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Drzewa w miastach stałym elementem kampanii wyborczych

Kandydaci na prezydentów polskich miast chcą sadzić drzewa lub chronić te, które już rosną. Mieszkańcy mają dość betonu, co odbija się w kampaniach wyborczych z każdej strony politycznego dyskursu.
24.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Minister klimatu: nowy skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska powołała w środę nowych członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP); wśród nich są m.in. naukowcy, przyrodnicy, leśnicy. Jak podkreśliła szefowa resortu, rada ma pomóc w realizacji celów rządu ws. ochrony przyrody.
20.03.2024

Minister rolnictwa pozytywnie ocenia propozycje KE zmian w Zielonym Ładzie

Opublikowane w piątek przez Komisję Europejską propozycje zmian rozporządzeń rolnych związanych z Zielonym Ładem należy oceniać pozytywnie - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu - ocenił.
16.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Aktywistki klimatyczne oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki

Dwie młode kobiety oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki na bulwarach wiślanych. Zostały zatrzymane.
08.03.2024

Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek w Wilnie, że w tym tygodniu ogłosi treść propozycji zmiany niektórych zapisów Zielonego Ładu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - stwierdził szef polskiego rządu.
05.03.2024

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Z polskiej perspektywy obecne regulacje Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa są nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Jak dodał, rząd od początku urzędowania zabiega o zmianę tych przepisów.
05.03.2024

Siekierski: po zmianach "Zielony Ład" jest do zaakceptowania

Po zmianach i wycofaniu się Komisji Europejskiej z obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów Zielony Ład jest do zaakceptowania przez rolników - mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski.
28.02.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Dania. Rządowy raport proponuje podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej

Eksperci zaproponowali w środę w raporcie zamówionym przez rząd Danii wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.
22.02.2024

Prof. Bórawski: Realizację Zielonego Ładu należy odłożyć do zakończenia wojny na Ukrainie

Realizację Zielonego Ładu należałoby odłożyć do czasu, aż unormuje się sytuacja na rynku związana z wojną na Ukrainie i napływem ukraińskich produktów rolnych - uważa ekspert z zakresu ekonomiki rolnictwa prof. Piotr Bórawski. W jego ocenie, w tej chwili byłoby to za duże obciążenie dla rolników w Polsce i innych krajach UE.
21.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Reuters: Ukraina w rozmowach akcesyjnych z UE może chcieć złagodzenia Zielonego Ładu

Władze Ukrainy mogą w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską dążyć do złagodzenia Zielonego Ładu w zamian za rezygnację z subsydiów dla rolników – informuje agencja Reutera, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło w ukraińskim rządzie.
13.02.2024

Aktywiści "Ostatniego pokolenia" chcą kandydować w wyborach europejskich

Grupa aktywistów klimatycznych "Ostatnie Pokolenie" chce wystartować w wyborach europejskich w 2024 roku, informują w środę niemieckie media. Grupa znana jest z takich akcji protestacyjnych, jak blokowanie ruchu poprzez przyklejanie się do ulic.
08.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Aktywiści klimatyczni zmieniają strategię - nie będą już przyklejać się do ulic

Działacze klimatyczni z Ostatniego pokolenia (Last Generation) zapowiedzieli w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zmianę strategii oraz form protestu – zrezygnują m.in. z przyklejania się do ulic. Od marca grupa chce nawoływać do „nieposłusznych” zgromadzeń w całym kraju i sprzeciwiać się prawicowej ekstremie – poinformował portal „Tagesschau”.
30.01.2024

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).
28.01.2024

Nietoperze niespodziewanymi sojusznikami przeciwników wydobycia litu w Portugalii

Mieszkańcy kilku wsi w masywie górskim Serra da Argemela, we wschodniej Portugalii, protestujący przeciwko planom budowy kopalni litu, zyskali nietypowych sprzymierzeńców w walce z inwestycją. W jaskiniach, gdzie planowane jest przedsięwzięcie, znaleziono będące pod ochroną nietoperze.
26.01.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

Decyzja władz Sztokholmu o wprowadzeniu w centrum miasta strefy bez samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy została wstrzymana przez Komisję Europejską. Powodem jest możliwość naruszenia prawa mieszkańców do swobodnego przemieszczania się.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Zastrzeżenia co do działań podjętych w obszarze Natura 2000 związanych z budową toruńskiego drapacza chmur

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ma zastrzeżenia do działań podjętych w obszarze Natura 2000 na toruńskiej Winnicy, gdzie ma stanąć "drapacz chmur". To reakcja na zgłoszenie społeczników. Nawieziono tam ziemię i niwelowano teren. Inwestor twierdzi, że prac budowlanych nie prowadzi.
08.01.2024

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

Aktywiści klimatyczni składają Lufthansie "ofertę": zapłacą za blokadę lotnisk, jeśli linie lotnicze pokryją koszty emisji CO2

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" złożyli Lufthansie "ofertę" w związku z roszczeniami o odszkodowanie z powodu akcji protestacyjnych. Ogłosili, że są gotowi zapłacić 740 tys. euro żądanego odszkodowania, ale w zamian Lufthansa musiałaby pokryć wielomiliardowe roczne koszty społeczne emisji CO2.
19.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji

W Wenecji w sobotę doszło do kolejnego incydentu, wywołanego przez ekowandali, jak określa się aktywistów klimatycznych dopuszczających się niszczenia i atakowania zabytków pod hasłami ochrony środowiska. W rejonie słynnego mostu Rialto wlali do Canal Grande substancję barwiącą wodę na zielono.
09.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

M. Gosiewska o Strefie Czystego Transportu w Warszawie: jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich

Przyjęta przez radnych stolicy uchwała o SCT wyklucza setki tysięcy mieszkańców Warszawy, ale nie tylko ich. Jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich. To się odbije w cenach towarów, usług i dlatego absolutnie nie godzimy się na wprowadzanie takich wykluczeń w Warszawie - stwierdziła szefowa warszawskich struktur PiS Małgorzata Gosiewska.
09.12.2023

Rada Warszawy przyjęła uchwałę wprowadzającą w stolicy Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Za było 37 radnych, przeciw 16, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
08.12.2023

Przeciwnicy wprowadzenia strefy czystego transportu protestują przed salą obrad Rady Warszawy

Ponad setka osób zgromadziła się w kuluarach sali obrad Rady Warszawy. Protestują przed wprowadzeniem strefy czystego transportu. Nie zostali wpuszczeni na sesję, skandują wiec zza zamkniętych drzwi hasła: "Nie dla sct!" "Precz z komuną Trzaskowskiego!" i "Wpuścić mieszkańców".
07.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Portugalscy aktywiści klimatyczni blokują siedziby partii politycznych i urzędów

Aktywiści klimatyczni z Portugalii rozpoczęli blokowanie budynków partii politycznych oraz urzędów publicznych. Domagają się zaprzestania stosowania w tym kraju paliw kopalnych.
22.11.2023

Portugalia. Policja zatrzymała liderów grupy klimatycznej, która próbowała wedrzeć się do parlamentu

Lizbońska policja zatrzymała przywódców organizacji aktywistów klimatycznych, którzy próbowali wedrzeć się do budynku Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Portugalii - podały w poniedziałek służby policyjne tego kraju.
21.11.2023

To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej?

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, wygłosił wykład David J. Rose Lecture in Nuclear Technology 2023 na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W trakcie wykładu Grossi zaprezentował argumenty świadczące na rzecz dalszego rozwoju energetyki jądrowej.
11.11.2023

Greenpeace w proteście przeciwko budowie terminala gazowego w Zatoce Gdańskiej

Planowana w Zatoce Gdańskiej budowa terminala do importu skroplonego gazu ziemnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem aktywistów klimatycznych z Greenpeace'u.
08.11.2023

Aktywiści Just Stop Oil zaatakowali obraz Diego Velazqueza w National Gallery

Dwoje aktywistów grupy Just Stop Oil, która - jak sama twierdzi - walczy ze zmianami klimatu, zaatakowało w poniedziałek młotkami znajdujący się w National Gallery w Londynie obraz Diego Velazqueza "Wenus z lustrem", rozbijając chroniącą płótno szybę.
07.11.2023

Greenpeace protestuje przeciwko terminalowi LNG w Niemczech

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Panama. Po tygodniu protestów dojdzie do negocjacji z kanadyjskimi nabywcy złóż miedzi

Wobec trwających drugi już tydzień wielotysięcznych demonstracji ulicznych w stolicy Panamy przeciwko kontraktowi na eksploatację bogatych panamskich złóż miedzi, podpisanemu przez rząd tego kraju z kanadyjską First Quantum Minerals, firma ta ogłosiła we wtorek, że zgadza się na "podjęcie dialogu w sprawie zawartego porozumienia".
01.11.2023

W Londynie policja aresztowała 61 aktywistów grupy Just Stop Oil

61 aktywistów grupy Just Stop Oil, której celem jest walka ze zmianami klimatu, zostało aresztowanych w poniedziałek w Londynie po proteście koło brytyjskiego parlamentu.
31.10.2023

Aktywiści klimatyczni oblali farbą prawie 200-letni łuk triumfalny w Londynie

Troje aktywistów grupy Just Stop Oil, która jak twierdzi walczy ze zmianami klimatu, rozpyliło w środę pomarańczową farbę na Wellington Arch, prawie 200-letni łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Pałacu Buckingham w Londynie.
26.10.2023

Rosja chce zbudować na okupowanych terytoriach składowiska dla swoich śmieci

Rosja chce zbudować na okupowanych ukraińskich terytoriach wysypiska dla śmieci z rosyjskich regionów - pisze w niedzielę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Siły okupacyjne pogarszają sytuację ekologiczną na zajętych ziemiach - alarmuje serwis.
22.10.2023

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg zatrzymana przez policję w czasie demonstracji w Londynie

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została we wtorek zatrzymana przez policję w Londynie w czasie protestu przeciw konferencji firm z sektora naftowo-gazowego, która odbywa się w jednym z hoteli w tym mieście - podał Reuters, powołując się na świadków.
17.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

W Holandii Eko-aktywiści wstrzymują blokady dróg, bo parlament zajął się wnioskiem o wstrzymanie ulg podatkowych dla branży paliwowej

Działacze klimatyczni z organizacji Extinction Rebellion (ER) po niemal miesiącu wstrzymali codzienne próby blokowania autostrady A12 w Hadze, poinformowała organizacja w oświadczeniu. ER motywuje tę decyzję tym, iż w parlamencie procedowany jest wniosek lewicy w sprawie wstrzymania ulg podatkowych dla branży paliw kopalnych.
06.10.2023

Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją

Co drugi Polak spotkał się w internecie z treściami dotyczącymi energetyki. Aż pół miliona przebadanych przez ekspertów informacji zawierało fałszywe informacje lub były po prostu fakenewsami. Aby konsumenci energii mogli zweryfikować swoją wiedzę i dać odpór fałszywym informacjom rusza kampania informacyjna „Energia naprawdę”.
27.09.2023

W sobotę grupa akywistów klimatycznych zablokowała obwodnicę Gandawy

Grupa aktywistów klimatycznych przykuła się w sobotę łańcuchami i zablokowała obwodnicę Gandawy w północnej Belgii - informują tamtejsze media. „Zatrzymaliśmy 14 osób” – przekazała po południu rzeczniczka belgijskiej policji Liesbet De Pauw.
25.09.2023

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" blokują ulice w Berlinie

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" sparaliżowali w poniedziałek rano liczne drogi w Berlinie. Niektórzy kierowcy reagowali agresywnie. Już dzień wcześniej obrońcy klimatu wywołali złość mieszkańców, gdy spryskali farbą Bramę Brandenburską w stolicy Niemiec - pisze w poniedziałek portal dziennika "Welt".
19.09.2023

Holandia. Kolejny dzień protestów aktywistów klimatycznych, są zatrzymania

Holenderska policja zatrzymała w niedzielę około 400 aktywistów klimatycznych, blokujących dziewiąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - poinformowała komenda policji w tym mieście. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych.
18.09.2023

Aktywiści klimatyczni blokują autostradę w Hadze, policja zatrzymała 300 osób [WIDEO]

Holenderska policja zatrzymała w środę ok. 300 demonstrantów blokujących piąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. W ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli prokuratury, policji i władz miasta, aby zastanowić się jak położyć kres uciążliwym protestom aktywistów klimatycznych, którzy od soboty paraliżują jedną z najważniejszych arterii Hagi.
14.09.2023

Aktywiści klimatyczni trzeci dzień z rzędu zablokowali autostradę w Hadze; policja ponownie użyła armatek wodnych

Holenderska policja zatrzymała kilkuset aktywistów klimatycznych, którzy po raz kolejny zablokowali w poniedziałek autostradę A12 w Hadze. Burmistrz miasta wydał zgodę na użycie siły, funkcjonariusze użyli również armatek wodnych. Działacze organizacji Extinction Rebellion od soboty codziennie blokują tę ruchliwą arterię, protestując przeciwko eksploatacji paliw kopalnych.
11.09.2023

Trzeci naukowiec zrezygnował z udziału w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. W tle spór o znaczenie wpływu człowieka na środowisko

Prof. Erle Ellis, geograf z University of Maryland, Baltimore County (UMBC), zrezygnował z członkostwa w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. Uważa, że proponowana przez ten zespół definicja antropocenu jest nienaukowa i szkodliwa.
10.09.2023

Holenderska policja zatrzymała 2,4 tys. aktywistów klimatycznych blokujących autostradę w Hadze

W sobotę wieczorem usunięto ostatniego demonstranta blokującego autostradę A12 w Hadze, podała policja. W sumie zatrzymano przeszło 2,4 tys. aktywistów klimatycznych, którzy blokowali autostradę.
10.09.2023

Londyn: walka ze strefą ultraniskich emisji trwa, zniszczono ponad 500 kamer

Ponad 500 kamer do monitoringu ruchu drogowego zniszczono lub ukradziono w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, z czego 171 - w minionych dwóch tygodniach w proteście przeciwko rozszerzeniu strefy ultraniskej emisji spalin (ULEZ) na cały obszar Londynu.
02.09.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Paryż pierwszą europejską stolicą bez elektrycznych hulajnóg

Od piątku w Paryżu nie da się już wypożyczyć elektrycznej hulajnogi; dzień wcześniej operatorzy zabrali z ulic ostatnie z 15 tys. pojazdów. Tym samym Paryż stał się jedyną europejską stolicą bez elektrycznych hulajnóg.
01.09.2023

Tatry: koniec testów hybrydowego wozu konnego. Akumulatory okazały się za słabe

Na drodze do Morskiego Oka zakończyły się testy konnego wozu hybrydowego ze wspomaganiem elektrycznym. Problemem okazały się akumulatory i obsługa systemu, dlatego na razie zaprzestano dalszego testowania – powiedział PAP Zbigniew Kowalski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
27.08.2023

Rekordowy pożar lasów na Teneryfie pod kontrolą strażaków

Jednostki strażackie walczące od 15 sierpnia z ogniem na Teneryfie przejęły kontrolę nad największym w historii tej hiszpańskiej wyspy pożarem lasów - ogłosiły w piątek władze wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich.
25.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Politico: we Francji coraz częściej wybuchają lokalne konflikty o wodę

We Francji coraz częściej wybuchają lokalne konflikty dot. gospodarki wodnej. Zmiany klimatyczne powodują, że brakuje wody dla rolnictwa, w efekcie rząd francuski dofinansowuje budowę zbiorników wodnych. Jednak zdaniem ekologów niszczy się przy tym okoliczne tereny podmokłe, co nie pozwala na uzupełnienie wód gruntowych – pisze „Politico”.
31.07.2023

Niemcy. Gwałtowny spadek poparcia dla ruchu klimatycznego

Poparcie dla ruchu klimatycznego spadło w Niemczech o połowę od 2021 roku, gdy 68 proc. respondentów deklarowało, że go popiera. W 2023 roku tylko 34 proc. Niemców jest tego zdania - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową More in Common.
27.07.2023

Ministrowie energii państw G20 nie osiągnęli porozumienia w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych

Bez porozumienia zakończyło się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektory energetyczne państw G20, poświęcone redukcji wykorzystywania paliw kopalnych, które odbyło się w miejscowości Bambolim w stanie Goa na zachodnim wybrzeżu Indii, podała agencja Reutera.
22.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Czysta rzeka po polsku

Stan ekologiczny wód powierzchniowych w Polsce według Raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowanego w 2022 roku nie napawa optymizmem. Ponad 94% wód (badanych jako „jednostkowe części wód powierzchniowych”) nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry. Należy podkreślić, że w tego typu badaniach, przekroczenie stężeń jednego z wymaganych wskaźników determinuje klasyfikację, nie mniej prezentowane dane pokazują zły
21.07.2023

Aktywiści klimatyczni przebijają opony w autach terenowych i zalewają betonem dołki na polach golfowych

Aktywiści klimatyczni z Hiszpanii i Portugalii, głównie młodzież, wzięli sobie podczas tegorocznych wakacji za cel kurorty, w których niszczą opony pojazdów terenowych oraz pola golfowe. To nowa forma protestu przeciwko zużyciu paliw kopalnych oraz marnotrawstwu wody.
18.07.2023

Wizyta wysłannika prezydenta Bidena ma doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie zmian klimatu

Trzydniowa wizyta wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego w Chinach ma na celu wznowienie dialogu między dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych. Jednak rozmowy Kerry'ego, w tym z głównym dyplomatą ChRL Wangiem Yi oraz premierem Li Qiangiem, mogą przyczynić się też do poprawy trudnych relacji między oboma państwami – pisze we wtorek agencja Reutera.
18.07.2023

Protest mieszkańców przeciwko wycince w Krakowie: będziemy walczyć o każde drzewo

Kilkuset mieszkańców protestowało w poniedziałek wieczorem przeciwko wycince drzew pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Będziemy walczyć o każde drzewo – powiedział PAP organizator akcji Marcin Borek.
10.07.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

Aktywiści Just Stop Oil zakłócili mecze Wimbledonu

Troje aktywistów, którzy w ramach protestu wbiegli na korty w trakcie dwóch meczów tenisowego wielkoszlemowego Wimbledonu w Londynie i rozrzucili pomarańczowe konfetti oraz puzzle, zostało aresztowanych.
06.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Aktywiści klimatyczni zakłócili paradę LGBTQ+ w Londynie, interweniowała policja [WIDEO]

Aktywiści z grupy Just Stop Oil, która domaga się rezygnacji z paliw kopalnych, zablokowali w sobotę na krótko doroczną londyńską paradę społeczności LGBTQ+. Pod zarzutem zakłócania porządku publicznego aresztowanych zostało siedem osób - poinformowała londyńska policja.
02.07.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce [WIDEO]

Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownictwa - systemowego jak również indywidualnego wymaga maksymalnego wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. O tym jak sprostać temu wyzwaniu dyskutowano podczas pierwszego Forum pn. „Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce”, zorganizowanego 16 maja 2023 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) w Warszawie.
15.06.2023

„Welt”: cenę za transformację energetyczną Niemiec płacą rdzenni Kolumbijczycy i tamtejsze środowisko naturalne

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal „Welt”.
09.06.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" planują akcje skierowane przeciwko bogatym

Znani głównie z akcji blokowania dróg aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" planuje teraz działania przeciwko bogatym. Aktywiści chcą zmierzyć się "z symbolami współczesnego bogactwa" i "zwrócić uwagę na lekkomyślne marnotrawstwo" bogaczy - pisze portal niemieckiego tygodnika "Spiegel".
06.06.2023

Rosja finansowała grupy "proekologiczne" prowadzące kampanie przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach Europy

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
30.05.2023

Policja użyła gazu łzawiącego wobec aktywistów klimatycznych, blokujących walne zgromadzenie koncernu TotalEnergies [WIDEO]

Do starć policji z demonstrantami klimatycznymi doszło w piątek pod paryską Salle Pleyel, gdzie odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu petrochemicznego TotalEnergies, blokowane przez aktywistów klimatycznych. Policja użyła gazu łzawiącego.
26.05.2023

Grupa Orlen zainwestuje 10 mld zł w sektor biogazu [WIDEO]

Biometan będzie odgrywał coraz większe znaczenie w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski. Polska ma ogromne możliwości wytwarzania biogazu, a polskie firmy najnowocześniejsze technologie. „Zielony gaz” może w najbliższych latach stanowić istotny element miksu energetycznego.
19.05.2023

Włoscy rolnicy protestują przeciwko planowanemu rozporządzeniu UE w sprawie opakowań

Związek rolników włoskich Coldiretti protestuje przeciwko planom UE, które mają wyeliminować z rynku sałatę w plastikowych torebkach, truskawki pakowane w plastikowe koszyczki, pomidory i pomarańcze w siatkowych opakowaniach, a także duże, kilkulitrowe butelki "magnum" na wino. Protest odbywa się przy okazji targów rolno-spożywczych Tuttofood w Mediolanie (8-11.05).
09.05.2023

Aktywiści klimatyczni ponownie zaatakowali pomnik Ustawy Zasadniczej w Berlinie

Radykalni aktywiści wzywający do ratowania klimatu pozostawili w niedzielę rano krwistoczerwone odciski dłoni na pomniku Ustawy Zasadniczej w Berlinie.
07.05.2023

Aktywiści klimatyczni zablokowali ulice w centrum Wiednia

Zapowiadana na maj przez aktywistów klimatycznych z ruchu Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) trzytygodniowa fala protestów rozpoczęła się we wtorek o godz. 8 rano w centrum Wiednia od blokowania ulic – podał portal austriackiego dziennika „Kronen Zeitung”.
02.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Aktywiści klimatyczni blokują Berlin; protesty w 30 miejscach [WIDEO]

Zgodnie z zapowiedzią aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" utrudniają w poniedziałek ruch w Berlinie. Policja informowała rano o ponad 30 miejscach w stolicy, gdzie aktywiści stali na ulicach, przyklejali się do jezdni, demonstrowali transparenty. Miasto ma zostać "pokojowo zatrzymane na czas nieokreślony".
24.04.2023

Aktywiści klimatyczni rozpoczęli czterodniowy protest w Londynie

Nawet 50 tys. aktywistów i zwolenników organizacji Extinction Rebellion (XR) oraz powiązanych z nią grup może wziąć udział w Londynie w zaplanowanych na cztery dni - od piątku do poniedziałku - protestach przeciwko zmianom klimatu.
21.04.2023

Portugalscy ekolodzy pokazali premierowi gołe pośladki podczas protestu klimatycznego

Protestujący w środę w centrum Lizbony aktywiści ekologiczni pokazali szefowi i ministrom socjalistycznego rządu Portugalii gołe pośladki podczas uroczystej sesji z okazji 50-lecia założenia Partii Socjalistycznej, kierowanej przez premiera Antonia Costę.
20.04.2023

PiS proponuje dalsze usprawnienia przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych

W trakcie drugiego czytania ustawy dot. ułatwień w budowie elektrowni szczytowo-pompowych poseł Marek Suski (PiS) poinformował, że jego klub złoży poprawki, które - jak powiedział - mają dodatkowo usprawnić takie inwestycje. Projekt został odesłany ponownie do komisji.
13.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli p
04.04.2023

Aktywiści klimatyczni wlali czarny płyn do fontanny na Placu Hiszpańskim w Rzymie

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.
02.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Kilkuset protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało dostęp do elektrowni atomowej Bugey

Od 300 do 400 protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało we wtorek dostęp do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej Francji, podała telewizja BFM TV. Informacja została potwierdzona przez dyrekcję elektrowni.
22.03.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Zieloni przeciwko elektrowni w Młotach

Zieloni protestują przeciwko rządowemu pomysłowi budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach (woj. dolnośląskie) . To niepotrzebna inwestycja, projekt odkopany po 50 latach rodem z PRL, któremu sprzeciwiają się lokalni mieszkańcy - mówiła posłanka Klaudia Jachira.
14.03.2023

Francuskie Zgromadzenie Narodowe za zniesieniem limitu dla energii jądrowej w miksie energetycznym

Podczas debaty w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu Francji, posłowie podjęli w poniedziałek wieczorem decyzję o zniesieniu ustawowego 50-procentowego limitu dla energii jądrowej w przyszłym miksie energetycznym kraju.
14.03.2023

Aktywiści weszli do biura PiS i przykleili się do ściany

Aktywiści z Ruchu Solidarności Klimatycznej weszli w poniedziałek przed południem, do biura Prawa i Sprawiedliwości. Sparaliżowali jego pracę, przyklejając się do ściany. Zostali zatrzymani i przewiezieni do ochockiej komendy.
14.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych [WIDEO]

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
13.03.2023

Zwiększenie hodowli wodorostów może zmniejszyć emisję CO2 z rolnictwa. Rozwój upraw oceanicznych może jednak budzić kontrowersje

Zwiększenie hodowli wodorostów może zmniejszyć emisję CO2 z rolnictwa. Rozwój upraw oceanicznych może jednak budzić kontrowersje
13.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
12.03.2023

Pogoda, inflacja i ceny energii powodem wyższych cen warzyw i owoców

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym".
12.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Moskwa: 700 m w ustawie odległościowej to "duża liberalizacja"

Tzw. ustawa odległościowa daje decydujący głos lokalnym społecznościom zarówno w decyzji, czy będą wiatraki, jak i gdzie one będą umieszczone - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że 700 m, jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań, "to jest duża liberalizacja".
07.03.2023

Czy toalety dla krów rozwiążą problem emisji tlenku azotu?

W Holandii powstaje coraz więcej toalet dla krów - informuje dziennik "Algemeen Dagblad". Nie tylko mogą one pomóc w rozwiązaniu problemu z emisją szkodliwego tlenku azotu, ale mogą także - jak zauważa gazeta - stać się źródłem zysków dla hodowców bydła.
05.03.2023

„Bild”: nawet według Zielonych aktywiści klimatyczni działają jak talibowie

W Niemczech ekstremiści z ruchu klimatycznego Ostatnie Pokolenie (Last Generation) podczas swej niedawnej demonstracji sprofanowali tłustą brunatną mieszanką, rzekomo ropy, pomnik Ustawy Zasadniczej znajdujący się na budynku Reichstagu. Ten czyn skrytykowali nie tylko politycy SPD, ale także Zieloni, oceniając działania ruchu klimatycznego za podobne jak u talibów – pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”.
05.03.2023

Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
05.03.2023

Saamowie i aktywiści klimatyczni przeciw farmom wiatrowym

Grupa Saamów, rdzennej ludności Skandynawii, oraz aktywiści klimatyczni, w tym Szwedka Greta Thunberg, zablokowali wejście do norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii w Oslo. Protestujący domagają się likwidacji największej w Norwegii farmy wiatrowej, utrudniającej wypas reniferów.
28.02.2023

W Berlinie wydano 550 wyroków przeciw działaczom klimatycznym

Do tej pory w Berlinie wydano 550 wyroków sądowych w sprawach przeciwko działaczom klimatycznym ruchu Last Generation. Nie zapadł ani jeden wyrok uniewinniający – poinformował we wtorek portal niemieckiego dziennika „Welt”.
15.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Traktory na ulicach Paryża, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów

Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycydów.
08.02.2023

Węgry wspierają rozwój fabryk baterii dla EV wśród nasilających się protestów

Rząd Węgier chwali się wielkimi zagranicznymi inwestycjami w sektorze baterii do samochodów elektrycznych, jednak w kraju nasilają się protesty przeciwko powstawaniu nowych zakładów. „Fabryki baterii pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej, której Węgrom obecnie brakuje” – mówią PAP liderzy protestujących ugrupowań.
04.02.2023

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie, ale domagamy się, by zboże do ich produkcji pochodziło wyłącznie od polskich rolników - mówili w piątek politycy SP Janusz Kowalski i Jan Kanthak.
03.02.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków.
24.01.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

Aktywiści klimatyczni protestują w Davos przeciwko dominacji koncernów w debacie o nowych źródłach energii

Aktywiści klimatyczni protestowali w niedzielę w Davos przeciwko roli dużych firm naftowych i gazowych na rozpoczynającym się tam w poniedziałek Światowym Forum Ekonomicznym (WEF), twierdząc, że przechwytują one debatę klimatyczną dla realizacji swoich egoistycznych celów.
15.01.2023

Kilkadziesiąt osób rannych w starciach aktywistów z policją w Luetzerath

Po sobotnich starciach z policją aktywiści oskarżyli funkcjonariuszy o niewspółmierną przemoc w usuwaniu ich z terenu wioski Luetzerath, gdzie gigant energetyczny RWE chce wznowić wydobycie węgla. W wyniku potyczek rannych zostało także 70 policjantów – informuje portal dziennika „Welt”.
15.01.2023

Aktywiści klimatyczni pomalowali bramę wejściową do kancelarii premier Borne we Francji

Aktywiści klimatyczni pomalowali w środę bramę wejściową do kancelarii premier Francji Elisabeth Borne w ramach protestu przeciw "zbrodniom klimatycznym" popełnianym przez państwo. Francuskie sądy nakazały rządowi wdrożenie planu redukcji gazów cieplarnianych do końca 2022 roku.
04.01.2023

Energia z atomu uzupełni miks energetyczny

W polskim miksie energia z węgla powinna funkcjonować jak najdłużej, a z czasem jej uzupełnieniem będzie energia z elektrowni atomowych - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas sobotniej konferencji na Politechnice Opolskiej.
19.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
18.12.2022

Ekolodzy zniszczyli instalacje cementowni Lafarge protestując przeciwko zatruwaniu środowiska

Około 100 ekologów zniszczyło w weekend instalacje cementowni Lafarge pod Marsylią, na południu Francji, w proteście przeciwko zatruwaniu środowiska. Zniszczenia są poważne, a pracownicy zostali zastraszeni – poinformował zakład w poniedziałek.
13.12.2022

Remondis zmodernizowuje w Bydgoszczy instalację przetwarzania odpadów

Spółka Remondis Bydgoszcz otrzymała pozwolenie na budowę związaną z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w zakładzie we wschodniej części miasta. Szacunkowa wartość inwestycji to 50 mln zł.
12.12.2022

Po tygodniowej przerwie aktywiści klimatyczni wznowili blokady ulic w Berlinie i Monachium

Aktywiści klimatyczni z grupy Letzte Generation (Ostatnie pokolenie) po tygodniowej przerwie znowu podjęli akcje blokowania ulic. Rano w poniedziałek w Berlinie rozpoczęło się kilka blokad jednocześnie - pisze portal dziennika "Bild". Do protestu doszło także w Monachium.
05.12.2022

Po zablokowaniu lotniska przez aktywistów klimatycznych politycy wzywają do "twardej reakcji"

Grupa aktywistów z organizacji "Letzte Generation" (Ostatnie Pokolenie) regularnie blokuje drogi w stolicy Niemiec. W czwartek natomiast na dwie godziny wstrzymała działanie berlińskiego lotniska BER. Politycy wyrażają oburzenie, mówią o "nowej eskalacji" i wzywają do "twardej reakcji ze strony państwa prawa".
27.11.2022

Lotnisko w Berlinie czasowo wstrzymało loty z powodu protestu aktywistów ekologicznych

Lotnisko Berlin Brandenburg poinformowało w czwartek, że zamknęło na ok. dwie godziny wszystkie pasy startowe z powodu nieuprawnionego wstępu na nie kilku osób. Grupa ekologiczna "Letzte Generation" (Ostatnia Generacja) potwierdziła, że jej aktywiści przykleili się do asfaltu na terenie portu lotniczego.
24.11.2022

Aktywiści klimatyczni „Ostatniego pokolenia” pod obserwacją służb bezpieczeństwa

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" znaleźli się pod obserwacją niemieckich służb bezpieczeństwa. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) uważa, że część z działaczy może pozostawać "pod wpływem ekstremistów" – opisuje we wtorek portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.
23.11.2022

Prezes PiS: termin likwidacji kopalń trzeba jeszcze raz przeanalizować

Termin likwidacji kopalń, które - zgodnie z umową społeczną dla górnictwa - na większą skalę miałyby być zamykane od 2034 roku, „trzeba będzie jeszcze raz przeanalizować i trzeba będzie tutaj wykazywać duże zdecydowanie wobec partnera europejskiego” – mówił w niedzielę w Gliwicach Jarosław Kaczyński.
20.11.2022

Piotr Duda po spotkaniu z premierem: jest wstępne porozumienie, by rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych

Jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
17.11.2022

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzi
16.11.2022

Zyska o 10h: decyzje co do budowy wiatraków państwo oddaje w ręce społeczeństwa

Najważniejszą zmianą w projekcie nowelizacji tzw. ustawy odległościowej jest to, że państwo oddaje decyzje w ręce społeczeństwa; to społeczność danej gminy będzie mogła decydować o zasadach dotyczących budowy farm wiatrowych - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska.
08.11.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.