W piątek w Kartoszynie nad Jeziorem Żarnowieckim w województwie pomorskim odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy największego w Polsce i jednego z największych w Europie projektów związanych z magazynowaniem energii.
Nowa analiza Aurora Energy Research wykazała, że potrzeba gigantycznych inwestycji w magazyny energii, by zapobiec rosnącej zmienności na rynkach energetycznych. Z jednej strony mamy bowiem okresowo nadprodukcję, z drugiej trzeba gigantycznych zapasów mocy na czas niskiej efektywności OZE. Tylko Holandia potrzebuje 6 GW elastyczności po stronie popytu lub podaży, aby ograniczyć zmienność rynku.
Grupa Energa wyłoniła generalnych wykonawców dla kolejnych bloków gazowo-parowych CCGT Gdańsk i CCGT Grudziądz II. Ich łączna moc osiągalna netto przekroczy 1,1 GW.
Polska w ciągu najbliższych dziesięciu lat wyda biliony złotych na energetykę - poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk podczas konferencji Energia z Polski - Local First. Szef MAP Wojciech Balczun podkreślił z kolei, że rząd przygotowuje obecnie wytyczne dot. polityki zakupowej państwa.
Fermi America, innowacyjna firma energetyczna założona m.in. przez byłego sekretarza energii USA i gubernatora Teksasu Ricka Perry'ego, ogłosiła właśnie rozpoczęcie prac geodezyjnych przy budowie kampusu HyperGrid AI w Amarillo. Ten pionierski projekt o wartości do 300 miliardów dolarów, ma stać się światowym liderem w integracji zaawansowanych technologii energetycznych, dostarczając do 11 gigawatów mocy dla centrów danych sztucznej inteligencji (AI).
W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych i zmian w europejskim prawodawstwie środowiskowym, konferencje towarzyszące Międzynarodowym Targom Ochrony Środowiska POLECO stanowią kluczową platformę merytorycznej debaty i wymiany doświadczeń.
Polskie Stowarzyszenie Gospodarki Cyrkularnej (PSGC) zorganizowało spotkanie, łączące samorządowców, przedsiębiorców i wszystkich, dla których OZE oraz gospodarka cyrkularna są priorytetami. „Transformacja energetyczna to proces, który wymaga współpracy, odwagi i konsekwencji. Bo prawdziwą zmianę budujemy razem - krok po kroku, decyzja po decyzji, działanie po działaniu” - mówił Bartłomiej Dawidczyk, prezes zarządu PSGC podczas II Konferencji Transformacji Energetycznej.
Sierpień 2025 roku przyniósł wyraźne spadki cen energii na europejskich rynkach – średnia cena na Rynku Dnia Następnego (SPOT) wyniosła 74,46 EUR/MWh, co oznacza spadek o 6,8% w porównaniu z lipcem.
W samym lipcu tego roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia dla magazynów energii o mocy aż 8,2 GW. Wszystkie wydane w Polsce warunki przyłączenia opiewają już na 73 GW - informuje w środę „Puls Biznesu”.
Tauron przy pomocy pozyskanych z Krajowego Planu Odbudowy pieniędzy będzie m.in. rozwijał i modernizował sieci elektroenergetyczne - zapowiedział w piątek prezes spółki Grzegorz Lot. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ocenił, że KPO to setki miliardów złotych, które budują inną Polskę.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
PSME: Magazyny energii filarem transformacji energetycznej
Rumia chce zostać "energetyczną twierdzą". Powstanie tam klaster bezpieczeństwa
R.Power buduje wielkoskalowy magazyn energii Jedwabno. Będzie miał moc 150 MW/300 MWh
Rząd zajmie się programem pomocy dla przemysłu energochłonnego
Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2
PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii