Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio – źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii. To efekt podpisanych pod koniec ubiegłego roku umów dotacyjnych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach środków Funduszu Modernizacyjnego. Trwający obecnie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych powinien zakończyć się w trzecim kwartale 2026 roku.
W Wielkopolsce ruszyła budowa nowej tłoczni gazu, która zwiększy możliwości przesyłu gazu z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe do centralnej i wschodniej Polski. To inwestycja GAZ-SYSTEM. Minister energii podkreśla, że dzięki niej Polska będzie w stanie wspierać państwa regionu.
Jak wynika z najnowszego raportu Bain & Company „Global Energy and Materials Outlook 2026”, do 2040 roku światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 40–70 proc., a odnawialne źródła energii będą rozwijały się szybciej niż jakakolwiek inna technologia wytwarzania. Jednocześnie eksperci wskazują, że największym wyzwaniem przestaje być już samo tempo rozwoju OZE.
Najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia. Zapraszamy do - ponownej - lektury.
Stabilność, przewidywalność i zaufanie stały się fundamentem kolejnej umowy między Grupą Zakupową Cedrob a Energą Obrotem. W ramach współpracy w latach 2027 i 2028 spółka z Grupy Energa łącznie sprzeda jednemu ze swoich strategicznych klientów 368 GWh energii elektrycznej. Kontrakt potwierdza rosnącą pozycję Energi Obrotu jako partnera energetycznego dla dużych i złożonych organizacji przemysłowych, dla których kluczowe znaczenie mają stabilność kosztów i bezpieczeństwo dostaw.
Z początkiem maja ruszyła promocja „Energa w VITAY”, w ramach której klienci Energi Obrotu otrzymają punkty VITAY za zawarcie umowy kompleksowej dla konsumentów z ofertą*, aktywację eFaktury i wyrażenie zgód marketingowych. Punkty można wymieniać na nagrody dostępne tylko dla uczestników programu, takie jak zniżki na paliwo, produkty na stacjach oraz wiele innych korzyści.
Najnowszy raport Copenhagen Infrastructure Partners pokazuje, że Europa mogłaby obniżyć ceny energii elektrycznej o 40%, a import paliw kopalnych o 80% do 2050 r., jednocześnie zaspokajając 95% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki OZE.
Polski rząd zdecydował, że nasz kraj ma mieć własne samochody elektryczne. Jednak zamiast budowanej w oparciu o chińską technologię Izery mają powstać trzy modele SUV-ów, na bazie tajwańskiej technologii marki Foxconn, znanej głównie z produkcji iPhone’ów. Pierwsze polskie elektryki wyjadą z fabryki w Jaworznie już w 2029 roku.
Od ponad 10 lat z powodu barier administracyjnych rozwój lądowej energetyki wiatrowej został w Polsce zablokowany. Tymczasem autorzy najnowszego raportu “Polska strategia rozwoju przemysłu lądowych farm wiatrowych” pokazują, że od 2026 do 2040 roku polski rynek onshore’u może być wart nawet 214 mld zł.
Aalborg Portland, wiodący duński producent cementu został jedynym beneficjentem grantu z duńskiego funduszu CCS (Carbon Capture and Storage) o wartości 28,7 mld DKK (3,8 mld Euro). Projekt ACCSION pozwoli na wychwytywanie do 1,25–1,4 mln ton CO₂ rocznie z produkcji cementu w Aalborg, co uczyni zakład jednym z pierwszych na świecie niemal neutralnych emisyjnie pod względem bezpośrednich emisji.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Na transformację polskich systemów ciepłowniczych potrzeba ponad 460 mld zł do 2050 roku [EKSPERT]
Główne wyzwania w ciepłownictwie to dekarbonizacja i transformacja sektora
ArcelorMittal rezygnuje z inwestycji w zieloną stal w Niemczech. Zbyt wysokie koszty energii
Geotermia w centrum zielonej transformacji - szansa i wyzwanie dla ciepłownictwa systemowego
Ruszył nabór do NEON III – prawie 200 mln zł na innowacje dla przemysłu i klimatu