Transformacja energetyczna

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

1691 artykułów
Energetyka, OZE

Grupa Energa inwestuje w hybrydowe OZE i magazyny energii

Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio – źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii. To efekt podpisanych pod koniec ubiegłego roku umów dotacyjnych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach środków Funduszu Modernizacyjnego. Trwający obecnie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych powinien zakończyć się w trzecim kwartale 2026 roku.

17.05.2026, 09:23
Energetyka, OZE

ME: nowa tłocznia zwiększy możliwości przesyłu gazu z Terminala LNG i Baltic Pipe

W Wielkopolsce ruszyła budowa nowej tłoczni gazu, która zwiększy możliwości przesyłu gazu z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe do centralnej i wschodniej Polski. To inwestycja GAZ-SYSTEM. Minister energii podkreśla, że dzięki niej Polska będzie w stanie wspierać państwa regionu.

16.05.2026, 15:55
Energetyka, OZE

Energetyka wchodzi w erę permanentnego ryzyka. Raport Bain & Company

Jak wynika z najnowszego raportu Bain & Company „Global Energy and Materials Outlook 2026”, do 2040 roku światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 40–70 proc., a odnawialne źródła energii będą rozwijały się szybciej niż jakakolwiek inna technologia wytwarzania. Jednocześnie eksperci wskazują, że największym wyzwaniem przestaje być już samo tempo rozwoju OZE.

16.05.2026, 09:31
Klimat, edukacja

TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 15.05.2026

Najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia. Zapraszamy do - ponownej - lektury.

15.05.2026, 08:25
Energetyka, OZE

Grupa Zakupowa Cedrob ponownie stawia na Energę Obrót

Stabilność, przewidywalność i zaufanie stały się fundamentem kolejnej umowy między Grupą Zakupową Cedrob a Energą Obrotem. W ramach współpracy w latach 2027 i 2028 spółka z Grupy Energa łącznie sprzeda jednemu ze swoich strategicznych klientów 368 GWh energii elektrycznej. Kontrakt potwierdza rosnącą pozycję Energi Obrotu jako partnera energetycznego dla dużych i złożonych organizacji przemysłowych, dla których kluczowe znaczenie mają stabilność kosztów i bezpieczeństwo dostaw.

14.05.2026, 18:52
Energetyka, OZE

Energa Obrót dołącza do partnerów Programu VITAY ORLENU

Z początkiem maja ruszyła promocja „Energa w VITAY”, w ramach której klienci Energi Obrotu otrzymają punkty VITAY za zawarcie umowy kompleksowej dla konsumentów z ofertą*, aktywację eFaktury i wyrażenie zgód marketingowych. Punkty można wymieniać na nagrody dostępne tylko dla uczestników programu, takie jak zniżki na paliwo, produkty na stacjach oraz wiele innych korzyści.

14.05.2026, 09:07
Energetyka, OZE

OZE może w Europie ściąć rachunki za energię prawie o połowę

Najnowszy raport Copenhagen Infrastructure Partners pokazuje, że Europa mogłaby obniżyć ceny energii elektrycznej o 40%, a import paliw kopalnych o 80% do 2050 r., jednocześnie zaspokajając 95% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki OZE.

14.05.2026, 06:00
Motoryzacja, Elektromobilność

Polska ma mieć własnego elektryka. Zamiast chińskiej Izery, będą SUV-y z Tajwanu

Polski rząd zdecydował, że nasz kraj ma mieć własne samochody elektryczne. Jednak zamiast budowanej w oparciu o chińską technologię Izery mają powstać trzy modele SUV-ów, na bazie tajwańskiej technologii marki Foxconn, znanej głównie z produkcji iPhone’ów. Pierwsze polskie elektryki wyjadą z fabryki w Jaworznie już w 2029 roku.

13.05.2026, 18:16
Energetyka, OZE

Raport PSEW. Blokada rozwoju onshore’u hamuje polską gospodarkę

Od ponad 10 lat z powodu barier administracyjnych rozwój lądowej energetyki wiatrowej został w Polsce zablokowany. Tymczasem autorzy najnowszego raportu “Polska strategia rozwoju przemysłu lądowych farm wiatrowych” pokazują, że od 2026 do 2040 roku polski rynek onshore’u może być wart nawet 214 mld zł.

13.05.2026, 08:31
Energetyka, OZE

Aalborg Portland zdobywa grant rządu duńskiego na wychwytywanie i składowanie CO₂

Aalborg Portland, wiodący duński producent cementu został jedynym beneficjentem grantu z duńskiego funduszu CCS (Carbon Capture and Storage) o wartości 28,7 mld DKK (3,8 mld Euro). Projekt ACCSION pozwoli na wychwytywanie do 1,25–1,4 mln ton CO₂ rocznie z produkcji cementu w Aalborg, co uczyni zakład jednym z pierwszych na świecie niemal neutralnych emisyjnie pod względem bezpośrednich emisji.

12.05.2026, 10:48

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.