Innowacyjny Ciechanów pomaga segregować odpady z pomocą nowoczesnej wyszukiwarki

zk

22.04.2021 12:01 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Innowacyjny Ciechanów pomaga segregować odpady z pomocą nowoczesnej wyszukiwarki

Partnerzy portalu

Innowacyjny Ciechanów pomaga segregować odpady z pomocą nowoczesnej wyszukiwarki - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Urząd Miasta Ciechanowa (Mazowieckie) uruchomił internetową wyszukiwarkę odpadów. Dzięki niej można np. sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach, a także gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy albo dywan.

Jak poinformował ciechanowski samorząd, wyszukiwarkę odpadów, która pomaga w prawidłowej ich segregacji, uruchomiono w czwartek w ramach obchodów Dnia Ziemi i organizowanej tam akcji "Otwórz się na segregację!".

Urząd Miasta Ciechanowa wyjaśnił, że z działającej m.in. na jego stronie internetowej wyszukiwarki odpadów można łatwo skorzystać przy użyciu komputera lub telefonu komórkowego i "sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić drobne przedmioty codziennego użytku, jak np. puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach".

"Wyszukiwarka pomaga też dowiedzieć się, gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy, armaturę czy dywan" - przekazał ciechanowski samorząd. W informacji zwrócono uwagę, że uruchomiona internetowa wyszukiwarka będzie także pomocna dla tych, którzy prowadzą przydomowe kompostowniki i nie mają pewności, czy dany odpad powinien być wyrzucony do odpadów zmieszanych czy kompostowanych.

"Wyszukiwarka została stworzona w odpowiedzi na pytania mieszkańców zainteresowanych właściwą segregacją odpadów" - podkreślił ciechanowski Urząd Miasta. Dodał, iż wyszukiwarka dostępna jest również w aplikacji Miasto Ciechanów, do pobrania na telefony komórkowe.

Jak przypomniał ciechanowski samorząd, "segregacja odpadów jest nie tylko ustawowym obowiązkiem, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko naturalne i ochroną naszej planety". "Właściwa segregacja odpadów pomaga ograniczyć nie tylko koszty, ale też ilość śmieci, które trafiają na przepełnione składowiska. Umożliwia też wytwarzanie nowych produktów z wysegregowanych odpadów" - zaznaczył Urząd Miasta.

W komunikacie podkreślono, że "Ciechanów jest pierwszym miastem w Polsce, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, które pozwalają m.in. kontrolować selektywną zbiórkę odpadów".

"Za projekt +T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami+ miasto otrzymało nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej" - przypomniał Urząd Miasta Ciechanowa.

W ramach obchodów Dnia Ziemi i akcji "Otwórz się na segregację!" w Ciechanowie rozdawane będą w czwartek bezpłatne, ekologiczne torby wielokrotnego użytku - uprawnionymi do ich otrzymania będą mieszkańcy, którzy złożyli deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub w których imieniu obowiązek ten wykonał zarządca nieruchomości, np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota czy administrator, i jednocześnie nie posiadają zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami.

Z wyszukiwarki można skorzystać tutaj >>

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.