Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu

Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu - ZielonaGospodarka.pl
22.09.2023 09:01
Strona główna Transport, Elektromobilność Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu

Partnerzy portalu

Dzisiaj w większości miast darmowa komunikacja, świętujemy Dzień bez Samochodu - ZielonaGospodarka.pl

W piątek w całym kraju obchodzony jest Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach komunikacja miejska będzie tego dnia darmowa. W niektórych dla wszystkich, a w innych za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Z bezpłatnych przejazdów zrezygnował Olsztyn.

W Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim z oferty darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać wszyscy podróżni bez żadnych wymogów. Kasowniki w pojazdach zostaną w tych miastach wyłączone.

Dodatkowo w stolicy, tego dnia można bez biletu podróżować pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich.

"Do akcji dołączyli także przewoźnicy aglomeracyjni na liniach 9xx i okoliczne gminy. Nie trzeba przy tym mieć ze sobą dowodu osobistego, czy prawa jazdy" – przekazał PAP Tomasz Sikora z wrocławskiego magistratu.

W Szczecinie do bezpłatnego przejazdu pociągami regionalnymi dla dwóch osób będzie uprawniał dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących, tj. w woj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

W województwie łódzkim pociągami oraz w Łodzi komunikacją miejską bezpłatnie będzie mogło poruszać się w piątek wraz z właścicielem auta tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. Natomiast w Lublinie i Częstochowie z oferty darmowych przejazdów komunikacją miejską skorzysta tylko właściciel auta.

W komunikacji miejskiej w Gdańsku do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami uprawnieni będą posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. W trakcie przejazdu należy mieć ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem.

W Gdyni i Wejherowie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni będą właściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Ten sam wymóg obowiązywał będzie także w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio (w granicach województwa pomorskiego). Takie same zasady będą obowiązywać w komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Z darmowej komunikacji w Dniu bez Samochodu zrezygnował Olsztyn. "My do korzystania z publicznej komunikacji zachęcamy cały rok" - powiedziała PAP rzecznik prasowa ratusza Marta Bartoszewicz.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który przypada w dniach 16-22 września.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku.

Autorzy: Marta Stańczyk, Agata Tomczyńska, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Małgorzata Miszczuk, Piotr Nowak, Bartłomiej Pawlak, Piotr Mirowicz, Maciej Świerzy, Marcin Rynkiewicz

mas/ ato/ jwo/ misz/ pin/ bap/ pm/ macs/ mmd/ jann/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.