POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO]

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
22.06.2023 10:02
Strona główna Energetyka, OZE EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO]

Partnerzy portalu

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/kadr z filmu
„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” - przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 33 GW. Aby go wykorzystać, potrzebny jest dialog użytkowników morza, administracji - w tym administracji morskiej - oraz podmiotów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem polskiej gospodarki.

Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, zapewniała, że offshore (morska energetyka wiatrowa) jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.

„Jako globalny gracz i lider w dziedzinie energii odnawialnej, jesteśmy przygotowani, aby dołożyć swoją cegiełkę do budowania tego sektora. Jesteśmy dumni, że w postępowaniach rozstrzygających o morskich lokalizacjach, nasza oferta został doceniona przez Ministerstwo Infrastruktury zajmując miejsce w rankingach ocen zaraz po polskich championach Orlenie oraz PGE” - mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Według jej opinii, firma EDF Renewables Polska jest gotowa, aby przystępować do biznesowych partnerstw i dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i technologią.

„Czujemy, że DNA EDF Renewables Polska, jako spółki Skarbu Państwa, to bardzo duże zrozumienie tego, czego polska morska energetyka wiatrowa potrzebuje. Myślę, że nasz wkład dla polskiej energetyki wiatrowej i rozwoju tego programu będzie ogromny. Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z polskimi partnerami, aby wspólnie budować europejskie bezpieczeństwo energetyczne” - mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Projekty w dziedzinie polskiej energetyki wiatrowej to inwestycje wieloskalowe, o bardzo dużym stopniu skomplikowania i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. Jeden błąd w zakresie kontraktacji kosztuje nie tylko miliardy złotych, ale też może opóźnić realizację o wiele lat.

Uczestnicy konferencji zgodni byli, że firmy z branży wiatrowej nie mogą zapominać o lokalnych społecznościach, które w tego rodzaju projektach odgrywają ważną rolę. Angażowanie mieszkańców okolic objętych inwestycją jest konieczne od początku przygotowywania projektu.

Każde sąsiedztwo wymaga bowiem przygotowania i dobrej współpracy, dlatego - zdaniem Alicji Chilińskiej-Zawadzkiej - konieczne jest prowadzenie inwestycji w taki sposób, aby ludzie rozumieli, jaki mogą mieć w nią wkład, jak projekty są realizowane, jak będą później funkcjonowały, jakie korzyści będą z niej miały lokalne społeczności oraz Polska - w skali makro.

PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej - przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.