EDP na pierwszym miejscu wśród zintegrowanych przedsiębiorstw energetycznych na Dow Jones Sustainability Index

zk

14.12.2022 08:59 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse EDP na pierwszym miejscu wśród zintegrowanych przedsiębiorstw energetycznych na Dow Jones Sustainability Index

Partnerzy portalu

EDP na pierwszym miejscu wśród  zintegrowanych przedsiębiorstw  energetycznych na Dow Jones Sustainability  Index - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W rekordowym roku pod względem liczby spółek ocenianych przez S&P Dow Jones Sustainability Index EDP została wyróżniona na tle 180 globalnych koncernów jako najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo energetyczne. EDP zdobyła łącznie 90 punktów, co stanowi drugi najlepszy wynik spółki od czasu jej debiutu na indeksie DJSI 15 lat temu.

Dobre praktyki EDP w zakresie zrównoważonego rozwoju po raz kolejny zostały docenione w ramach S&P Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Spółka pozostała na pierwszym miejscu wśród zintegrowanych przedsiębiorstw energetycznych, wyprzedzając 180 przedsiębiorstw z całego świata. Końcowa ocena EDP wyniosła 90 punktów (na 100 możliwych), co stanowi drugi najlepszy wynik spółki od czasu jej debiutu na indeksie. Ten rezultat znacznie przewyższa średni wynik w jej branży, który plasuje się w okolicy 50 punktów. EDP jest również jedyną portugalską spółką, która nieprzerwanie od piętnastu lat jest notowana na DJSI.

Czynniki zrównoważonego rozwoju (ESG) które w największym stopniu przyczyniły się do dobrego wyniku spółki to ład i gospodarka, w których EDP uzyskała najwyższe możliwe noty w czterech z dziewięciu kryteriów. Istotny wkład miał również obszar zarządzania innowacją, w którym duży wpływ na punktację miały innowacyjne projekty związane z transformacją energetyczną, jak np. pływająca farma wiatrowa na zbiorniku Alqueva w Portugalii.

W wymiarze środowiskowym spółka odnotowała wyraźną poprawę wyniku (o 23 punkty) w segmencie transportu i dystrybucji, zaś w wymiarze społecznym warto zwrócić uwagę na obszar prewencji, bezpieczeństwa i higieny w pracy, w którym EDP odnotowała jeden z najlepszych przyrostów wyniku (o 10 punktów) i na zarządzanie relacjami z klientami (wzrost o 11 punktów).

Spośród 27 ocenianych kryteriów EDP uzyskała w tym roku najwyższy wynik (100 punktów) w aż ośmiu kategoriach: istotność, wpływ na politykę publiczną, zarządzanie innowacją, sprawozdawczość środowiskowa, sprawozdawczość społeczna, obywatelskość/filantropia, ryzyko związane z gospodarką wodą i możliwości rynkowe.

Doskonałe wyniki nieprzerwanie od piętnastu lat

EDP po raz pierwszy dołączyła do indeksów DJSI World i DJSI Europe w 2008 r. i od tamtej pory znacznie poprawiła swój początkowy wynik, który wynosił 75 punktów. Przez trzynaście z ostatnich piętnastu lat EDP zawsze plasowała się na pierwszym lub drugim miejscu w swojej branży.

Silna pozycja na indeksie odzwierciedla solidną strategię EDP, która opiera się na dekarbonizacji, rozwoju energetyki odnawialnej oraz wspieraniu kultury zrównoważonego rozwoju i pozytywnym wpływie na lokalne społeczności. Działalność EDP jako lidera transformacji energetycznej wpisuje się w ramy zrównoważonego rozwoju i walkę ze zmianami klimatu, które stanowią podstawę ochrony środowiska i generowania wartości.

W tegorocznej edycji, która po raz kolejny okazała się rekordowa pod względem liczby uczestników i pozycji na tle pozostałych indeksów zrównoważonego rozwoju, przeanalizowano 3519 spółek z 24 różnych branż notowanych na S&P Global Broad Market Index (spośród 3562 podmiotów zaproszonych do wzięcia udziału w ocenie). Spośród nich do indeksu DJSI World zakwalifikowały się 322 spółki, a wśród nich EDP w grupie ośmiu przedsiębiorstw energetycznych. Z kolei na indeksie DJSI Europe znalazły się 153 spółki, z których pięć to przedsiębiorstwa energetyczne, a wśród nich EDP (która jest notowana na tym indeksie od trzynastu lat).

Powstały w 1999 r. ranking Dow Jones Sustainability Index ocenia wiodące światowe koncerny pod kątem zrównoważonego rozwoju i jako pierwszy zastosował kryteria pozafinansowe do analizy globalnych spółek giełdowych. Oprócz wskaźników ekonomicznych i finansowych DJSI uwzględnia takie kryteria jak przejrzystość, ład korporacyjny, ocena ryzyka, stosunki z interesariuszami, odpowiedzialność społeczna i w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a także pozostałe wymiary ESG.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.