EDPR finalizuje umowę z Sunseap w sprawie utworzenia w Singapurze siedziby głównej dla regionu Azji i Pacyfiku

zk

24.02.2022 14:52 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EDPR finalizuje umowę z Sunseap w sprawie utworzenia w Singapurze siedziby głównej dla regionu Azji i Pacyfiku

Partnerzy portalu

EDPR finalizuje umowę z Sunseap w sprawie utworzenia w Singapurze siedziby głównej dla regionu Azji i Pacyfiku  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W listopadzie zeszłego roku EDPR ogłosiła objęcie 91% udziałów w Sunseap, będącego największym graczem w branży rozproszonych systemów fotowoltaicznych i czwartym pod względem wielkości przedsiębiorstwem na rynku energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Po sfinalizowaniu dzisiejszej umowy z Sunseap o wartości 1,1 mld dolarów* EDPR ogłosiła swoje plany inwestycyjne do 2030 r. opiewające na kwotę 10 mld dolarów*, co pozwoli spółce stworzyć wiodące centrum czystej energii dla regionu APAC z siedzibą w Singapurze.

EDP Renewables, czwarty pod względem wielkości producent energii ze źródeł odnawialnych na świecie, poinformował o spełnieniu wszystkich warunków prawnych i regulacyjnych umożliwiających finalizację porozumienia zawartego w listopadzie w sprawie nabycia 91% udziałów w Sunseap, będącego największym operatorem rozproszonych systemów fotowoltaicznych i czwartym pod względem wielkości przedsiębiorstwem na rynku energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Transakcja umożliwi EDPR działanie o prawdziwe globalnym zasięgu w odniesieniu do swojej stale rosnącej bazy klientów na całym świecie, a jednocześnie dywersyfikację źródeł wzrostu i ekspozycję na dodatkowe wysokiej jakości systemy regulacyjne i środowiska zasobów.

Dodatkowo, dzisiejszej finalizacji wartej 1,1 mld dolarów* umowy z Sunseap towarzyszy oświadczenie EDPR o planach zainwestowania do 2030 r. 10 mld dolarów* w celu stworzenia wiodącego w branży centrum czystej energii dla regionu APAC poza Singapurem. Inwestycje te są zgodne ze strategią spółki dla APAC, będącego najszybciej rozwijającym się rynkiem OZE. W ciągu obecnej dekady w tym regionie powstanie 55% z łącznego światowego przyrostu mocy zainstalowanej, przy czym elektrownie słoneczne stanowią 65% nowych inwestycji.

Ponadto transakcja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego ze skali działalności i technologicznego zaawansowania EDPR w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem Sunseap. Zgodnie z założeniem, założyciele Sunseap znajdą się wśród najwyższego kierownictwa zarządzającego działalnością biznesową w regionie.

Wspólne projekty OZE EDPR i Sunseap w regionie Azji i Pacyfiku obejmą w szczególności projekty fotowoltaiczne i energetyki wiatrowej. Przewidywana jest także możliwość współpracy m.in. w zakresie magazynowania energii i ekologicznego wodoru. EDPR zyskała teraz dostęp do rynków, na których OZE odnotowują roczny przyrost przekraczający 120 GW mocy zainstalowanej, i które odpowiadają za ok. 75% z prognozowanego światowego przyrostu (w latach 2020-2030).

Finalizacja tej transakcji umożliwi EDPR utworzenie siedziby głównej dla regionu APAC za pośrednictwem Sunseap, spółki z portfelem obejmującym projekty OZE o łącznej mocy blisko 10 GW na różnych etapach realizacji oraz dysponującej doświadczonym zespołem ponad 600 pracowników na 9 rynków.

W Singapurze dążenie do zwiększenia dostępności OZE dla gospodarstw domowych i firm przybrało na sile wraz z ogłoszeniem Singapurskiego Zielonego Planu 2030 (Singapore Green Plan 2030), ogólnokrajowego ruchu, którego celem jest przyszłość bezemisyjna.

Miguel Stilwell d’Andrade, CEO EDP i EDPR, komentuje: „Dzięki wykorzystaniu technologicznego zaawansowania EDPR, Sunseap będzie mógł teraz jeszcze aktywniej uczestniczyć w transformacji energetycznej i łagodzeniu zmian klimatycznych w całym regionie APAC, wspierając zrównoważony rozwój jako kluczowy czynnik wzrostu i zwiększania liczby miejsc pracy w przemyśle ekologicznym oraz uczestnicząc w budowie ekosystemu czystej energii Singapuru”.

Pedro Vasconcelos, COO APAC EDPR, dodaje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z zawarcia umowy z Sunseap.  W procesie globalnego pozycjonowania EDPR, region Azji i Pacyfiku jest dla nas rynkiem o znaczeniu strategicznym, zarówno dzięki wysokiemu popytowi, jak i potencjałowi wzrostu w sektorze energii odnawialnej. Jestem przekonany, że Sunseap stanie się kluczową dźwignią wzrostu dla EDP, którego obecność w regionie będzie z kolei napędzać lokalny rozwój gospodarczy”.

Frank Phuan, współzałożyciel Sunseap, mówi: „To wydarzenie to kamień milowy dla Sunseap i dla wszystkich, którzy pomogli nam zbudować wartą dziś miliardy firmę, działającą zgodnie z misją dekarbonizacji i dostarczania wszystkim przystępnej cenowo czystej energii. Dzięki możliwościom finansowym i doświadczeniu EDPR w zakresie OZE Sunseap będzie w stanie przyspieszyć plany rozwoju i zrewolucjonizować krajobraz energetyczny w regionie, a także wykształcić następne pokolenie znakomitych pracowników w branży”.

Rada Rozwoju Gospodarczego Singapuru (EDB), której celem jest wzmocnienie pozycji kraju jako globalnego centrum biznesu, innowacji i talentów, odegrała kluczową rolę w procesie zacieśniania współpracy obu stron.

Jacqueline Poh, dyrektor zarządzająca EDB, podsumowuje: „Energia odnawialna jest dla Singapuru i firm działających w regionie Azji i Pacyfiku niezbędnym elementem na drodze do transformacji w kierunku zużycia energii na poziomie zerowym netto. Sunseap ma już w swojej ofercie innowacyjne rozwiązania i nowe modele biznesowe w zakresie montażu systemów PV na dachach oraz pływających elektrowni fotowoltaicznych. Najnowsza inwestycja EDPR w Sunseap pozwoli zintensyfikować działania Singapuru w zakresie przyspieszenia transformacji energetycznej w regionie poprzez rozwój projektów OZE, finansowanie projektów ekologicznych i handel uprawnieniami do emisji, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy dla Singapurczyków w ramach łańcucha wartości energii słonecznej i wiatrowej”.

Popyt na energię odnawialną w regionie Azji i Pacyfiku nadal rośnie, głównie ze względu na stale rosnącą liczbę nowych projektów w Chinach, Indiach i Australii. Według globalnej grupy badawczej i konsultingowej Wood Mackenzie, wartość inwestycji w OZE w regionie może wzrosnąć do 2030 roku nawet dwukrotnie, osiągając 1,3 bln USD.

O EDP Renewables (EDPR)
EDP Renewables (Euronext: EDPR) to światowy lider w sektorze energii odnawialnych i czwarty co do wielkości producent energii ze źródeł odnawialnych na świecie. EDPR dysponuje solidnym procesem rozwoju, najwyższej klasy aktywami oraz zdolnością operacyjną lidera rynkowego. Rozwijający się w ostatnich latach wyjątkowo dynamicznie EDPR jest dziś obecny na 26 rynkach międzynarodowych w Europie, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej i w Azji*.

Przyświeca mu zobowiązanie do wspierania postępu społecznego w zakresie zrównoważonego rozwoju i integracji. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu spółki w zestawieniu Bloomberg Gender Equality Index oraz w przyznaniu jej certyfikatów „Top Employer 2021” w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Wielkiej Brytanii) i w Brazylii. Ponadto spółka została uznana za „Top Workplace 2021” w USA; każde z tych wyróżnień stanowi wyraz uznania dla jej polityki zorientowanej na pracowników.

EDP, główny udziałowiec w EDPR, jest globalnym graczem w branży energetycznej oraz liderem w tworzeniu wartości, innowacji i w obszarze zrównoważonego rozwoju. EDP figuruje na Dow Jones Sustainability Index nieprzerwanie od 14 lat, a niedawno został uznany za najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo energetyczne na świecie w indeksie Dow Jones.

O Sunseap Group
Sunseap Group jest deweloperem, właścicielem i operatorem systemów energii słonecznej w Singapurze, posiadającym portfolio projektów fotowoltaicznych o mocy blisko 10 GW w całej Azji. Systemy fotowoltaiczne Sunseap zostały zainstalowane w ponad 3 tys. budynków w Singapurze, zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i na obiektach komercyjnych i przemysłowych.

Spółka jest również obecna na różnych obszarach Azji i Pacyfiku, w tym w Wietnamie, Kambodży, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Tajlandii i Malezji. Sunseap jest częścią EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowego lidera w sektorze energii odnawialnych i jednego z największych producentów energii ze źródeł odnawialnych na świecie.

Tagi:
edpr, energetya, oze

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.