Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

jm

20.01.2023 06:13
Strona główna Energetyka, OZE Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

Partnerzy portalu

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle - ZielonaGospodarka.pl

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.

Eko-Konsult jest częścią Grupy Technologicznej ASE. Przez lata firma wyspecjalizowała się w kompleksowej obsłudze inwestycji i obiektów technicznych. Specjaliści Eko-Konsultu wchodzą do akcji już na samym początku, na etapie projektowania, by w ciągu całego procesu i późniejszej eksploatacji dbać o bezpieczeństwo przedsięwzięcia i zaangażowanych w nie ludzi. Doświadczenie pracowników Eko-Konsultu rozciąga się na szereg branż i gałęzi przemysłu.

– Od ponad 30 lat oferujemy kompleksowe wsparcie dla firm na rynku energetycznym, w sektorze naftowym i gazowym, w sektorze energetyki odnawialnej, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Współpracujemy m.in. z przemysłem chemicznym, petrochemicznym, wydobywczym i spożywczym – tłumaczy Rafał Frączek, prezes Eko-Konsult.

Kwestie bezpieczeństwa w przypadku operacji przemysłowych to bardzo rozbudowane zagadnienie. Trzeba uwzględnić nie tylko bezpieczeństwo fizyczne majątku i ludzi, ale także środowiska naturalnego oraz ekonomiczne. Eko-Konsult pomaga od samego początku, uczestnicząc w procedurach oceny oddziaływania na środowisko i wspierając inwestora w pozyskaniu decyzji środowiskowych, czy opracowując niezbędną dokumentację, analizy zagrożeń i ryzyka, przeciwwybuchowe i przeciwpożarowe, w końcu także dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego i zapobieganiu awariom przemysłowym. Jak to się odbywa?

– To my jako pierwsi dbamy o ochronę środowiska w trakcie procesu inwestycyjnego. Opracowujemy dokumentacje środowiskowe, m.in. takie jak karty dokumentacyjne przedsięwzięcia, raporty o oddziaływaniu na środowisko oraz prognozy do dokumentów strategicznych. To ponad 700 dokumentacji środowiskowych, w tym dla projektów infastrukturalnych, przemysłowych, energetycznych o różnej skali – od regionalnych poprzez krajowych. W skrócie: dbamy o wszystko co wpływa na skuteczną realizację inwestycji – mówi Katarzyna Rachwalska, specjalista ds. OOŚ w Eko-Konsult.

Firma ma na swoim koncie wiele udanych projektów. Eko-Konsult pomagał m.in. uzyskać decyzje środowiskowe dla projektów objętych specustawą czy o znaczeniu strategicznym.


Gospodarka Morska


Kolejnym etapem jest bezpieczeństwo procesowe w przedsiębiorstwie. Jak tłumaczy Tomasz Barnert, specjalista ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego i procesowego, Eko-Konsult prowadzi specjalistyczne analizy, których efektem jest rzeczywisty obraz zagrożeń i ryzyk. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy procesu wymagają większej uwagi i zabezpieczenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem przemysłowym.

– Określamy wymagania SIL, przygotowujemy dokumentację SRS czy procedury testów okresowych, weryfikujemy spełnienie wymagań bezpieczeństwa – wymienia Barnert. – Posiadamy specjalistyczne oprogramowanie z bazą danych tysięcy urządzeń. Możemy pochwalić się pierwszym w Polsce certyfikatem CFSE na poziomie eksperckim. Dzięki pracy naszych specjalistów możecie podejmować właściwe decyzje, od których zależy bezpieczeństwo personelu, środowiska, oraz – co równie ważne – ekonomiczne – dodaje.

Wiele przedsiębiorstw korzysta z doradztwa Eko-Konsultu również w zakresie bezpieczeństwa technicznego i profilaktyki przeciwwybuchowej.

– Przed wybuchem nie da się uciec, dlatego w przestrzeniach zagrożonych stosowanie środków ochronnych jest szczególnie ważne. Przeprowadzamy ocenę zagrożenia wybuchem, dobieramy systemy ochrony i opracowujemy dokumentację zapewniającą bezpieczeństwo zakładów przemysłowych – wyjaśnia Grzegorz Orlikowski, specjalista ds. bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w Eko-Konsult.

Wszystkie te działania pozwalają na stworzenie rzeczywistego obrazu zagrożenia, a tym samym zminimalizowanie go.

Eko-Konsult nie tylko aktywnie pomaga zapewnić wieloaspektowe bezpieczeństwo operacji przemysłowych. Misją firmy jest również tworzenie bezpiecznego, nowoczesnego przemysłu, kładącego nacisk m.in. na zielone technologie, ale także na budowanie świadomości poprzez prowadzenie specjalistycznych szkoleń. W takim właśnie celu powołana do życia została Akademia Bezpieczeństwa, w ramach której już od ponad 15 lat ponad tysiąc osób rocznie podnosi swoje kwalifikacje. Eko-Konsult organizuje kursy z zakresu transformacji energetycznej, morskiej energetyki wiatrowej, odnawialnych źródeł energii i nowych technologii, a także wykorzystania wodoru w przemyśle.

– W ramach Akademii Bezpieczeństwa prowadzimy praktyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa technicznego i zagadnień środowiskowych. Uzyskaliśmy certyfikat EICEx Recognised Training Provider, co oznacza, że wiedza przekazywana jest zgodnie z międzynarodowymi standardami. Aby umożliwić specjalistom rozwój kompetencji i wymianę doświadczeń stworzyliśmy platformę społecznościową Lider Zmian – wymienia koordynator szkoleń Akademii Bezpieczeństwa Grzegorz Kulczykowski.

– Dbamy o dobro przyszłych pokoleń uczestnicząc w projektach bezpieczeństwa energetycznego kraju. Troszczymy się o czystą energię w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego od początku trwania tych projektów. Jesteśmy inicjatorami nowoczesnych technologii, takich jak na przykład niskoemisyjny wodór – od koncepcji po studia wykonalności. Zmieniamy polską chemię ograniczając ślad węglowy, rozwijając i adaptując technologie – dodaje prezes Rafał Frączek.

Wszystkie aktywności i usługi Eko-Konsultu sprawiają, że firma de facto jest w stanie przejąć całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w zakładzie klienta, tym samym zdejmując ją z barków przedsiębiorcy. Ci z kolei, zyskując gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia swojej działalności, mogą się skupić na innych aspektach prowadzenia swojego biznesu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.