Polacy opracowali pierwszy w Europie inteligentny licznik odpadów

Strona główna Odpady, Recykling Polacy opracowali pierwszy w Europie inteligentny licznik odpadów

Partnerzy portalu

Polacy opracowali pierwszy w Europie inteligentny licznik odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. WasteTracker

Polska firma WasteTracker stworzyła pierwszy w Europie inteligentny licznik odpadów, stanowiący przełom w zarządzaniu odpadami w budynkach komercyjnych. System ten, zaprojektowany przez ekspertów z branży nieruchomości, oferuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, które umożliwia precyzyjne monitorowanie i raportowanie produkcji odpadów, wprowadzając budynki na drogę Zero Waste. Dzięki benchmarkom produkcji odpadów WasteTracker pomaga zrozumieć skalę generowanych śmieci, zweryfikować ich podział na frakcje i dopasować działania strategiczne w celu redukcji odpadów. 

„Świat tonie w śmieciach, w samej Warszawie produkujemy rocznie powyżej 800 tysięcy ton odpadów – to 3 więcej niż waga Pałacu Kultury i Nauki. Naszą misją jest wprowadzenie rynku nieruchomości komercyjnych na ścieżkę Zero Waste” – komentuje Renata Hartle, CEO współzałożycielka WasteTracker. – „Wykorzystując procesowane przez nas dane i wiedzę, która płynie od naszego partnera Mission Zero Academy chcemy realnie wesprzeć rynek w zmianie. Cieszy się, że tak wielu właścicieli, zarządców i najemców jest gotowych na działanie.” 

Innowacyjne funkcje WasteTracker


WasteTracker to system typu „plug & play”, który można uruchomić w jeden dzień w każdym budynku komercyjnym w Europie. Składa się z terminala wagowego działającego po identyfikacji użytkownika za pomocą kart dostępu oraz z systemu analitycznego. 

Terminal instalowany jest w komorze śmieciowej budynku, a dzięki identyfikacji kartą pracownicy mogą w prosty sposób rejestrować odpady za pomocą jednego kliknięcia przed wrzuceniem ich do dużego kontenera. Ponadto, po przyłożeniu karty terminal rozpoznaje język użytkownika, dlatego personel sprzątający mówiący po ukraińsku automatycznie obsługuje terminal w swoim ojczystym języku. Administratorzy budynków oraz sami najemcy mają dostęp do swoich danych online. 

„Naszym celem było stworzenie rozwiązania, które będzie nie tylko intuicyjne w użytkowaniu, ale także kompleksowe i elastyczne, aby mogło dostosowywać się do nowych wytycznych i potrzeb związanych z rozwojem ESG. Jesteśmy niezwykle dumni z osiągniętego rezultatu – pracownicy sprzątający bez trudu obsługują terminal, a budynki natychmiast po montażu (który trwa zaledwie kilkanaście minut) zaczynają generować pierwsze dane. Każdy terminal jest zdalnie zarządzany przez nasz zespół, co pozwala nam zapewnić klientom pełne wsparcie. Widzimy ogromny potencjał w naszej technologii. Nieustannie rozwijamy jej funkcjonalności, aby każdy budynek i jego najemcy mogli realizować swoje cele ESG aktywnie przyczyniając się do redukcji odpadów na świecie.” – mówi Tomasz Felczyk, CTO i współzałożyciel WasteTracker.

Wpływ na środowisko i zarządzanie nieruchomościami


WasteTracker to nie tylko narzędzie do monitorowania odpadów, ale również element strategii zarządzania środowiskiem w budynkach komercyjnych. Pomaga zmniejszać ślad węglowy, dostarczając dokładne dane na temat produkcji odpadów w kilogramach oraz ekwiwalencie CO2. Firma wspiera swoich klientów w drodze do Zero Waste poprzez wspólną analizę danych i dobieranie adekwatnych działań, w tym edukacji czy szerzenia dobrych praktyk w redukcji, ponownym użyciu czy segregacji odpadów. Wspólnie z programem Mission Zero Academy WasteTracker może również certyfikować budynki europejskim certyfikatem Zero Waste. 

Rozwiązanie to zdobyło także akredytację WiredScore i przyczynia się do zdobywania punktów we wszystkich zielonych certyfikacjach nieruchomości tj. LEED czy BREEAM, w tym również w systemie GRESB, oceniającym zrównoważony rozwój nieruchomości.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.