Forum w Krynicy. Wiceminister klimatu: potrzebujemy strategii dla polskiego leśnictwa

Forum w Krynicy. Wiceminister klimatu: potrzebujemy strategii dla polskiego leśnictwa - ZielonaGospodarka.pl
16.09.2023 10:37
Strona główna Klimat, Edukacja Forum w Krynicy. Wiceminister klimatu: potrzebujemy strategii dla polskiego leśnictwa

Partnerzy portalu

Forum w Krynicy. Wiceminister klimatu: potrzebujemy strategii dla polskiego leśnictwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/Piotr Nowak

Powinniśmy jasno nakreślić strategię dla polskiego leśnictwa i edukować polskie społeczeństwo, czym jest drewno, że jest to surowiec odnawialny, strategiczny i ekologiczny - powiedział w piątek wiceminister klimatu Edward Siarka.

"Do 2020 roku w ogóle nie dyskutowaliśmy o Lasach Państwowych, bo było dla wszystkich oczywiste, że gospodarka leśna jest przypisana do kompetencji państw narodowych" - powiedział PAP.PL podczas forum w Krynicy wiceminister klimatu Edward Siarka. Dodał, że po wprowadzeniu zapisów dotyczących Zielonego Ładu można zaobserwować działania idące w tym kierunku, aby instytucje brukselskie mogły sobie w tym obszarze podejmować decyzje. "W naszym mniemaniu te działania doprowadzą do tego, że całe to lokalne doświadczenie, które mamy zostanie zaprzepaszczone" - stwierdził.

Zapytany o pomysł włączenia lasów pod zarządzanie unijne odpowiedział, że jest to nieco odsunięte w czasie, ale postępuje.

"Ten pomysł faktycznie jest lekko uśpiony, ale cały czas procedowany, ponieważ przechodzi cały proces dyskusji na poszczególnych komisjach Parlamentu Europejskiego i funkcjonuje jako propozycja parlamentu do realizacji zmiany traktatu w tym obszarze" - wyjaśnił.

Według ministra patrząc na to, co Komisja Europejska wdraża w życie to widać, że są rozbieżności w realizacji tych pomysłów.

"Jeśli chcemy realizować cele klimatyczne i cele mające zachować bioróżnorodność tymi samymi metodami, choćby na gruncie lasów państwowych czy w obszarze rolnictwa, to jasno trzeba powiedzieć, ze tych celów nie da się osiągnąć tymi samymi metodami. Albo chronimy klimat, albo bioróżnorodność" - powiedział i dodał, że bez gospodarki leśnej lasy się starzeją i jest to duże wyzwanie w Polsce.

Zapytany o przyszłość polskich lasów, odpowiedział, że jednym z wyzwań jest opracowanie strategii dla leśnictwa. "Powinniśmy jasno nakreślić strategię dla polskiego leśnictwa i edukować polskie społeczeństwo czym jest drewno, że jest to surowiec odnawialny, strategiczny. Póki co nie ma odpowiedzi, czym zastąpić drewno" - podkreślił. Zdaniem Siarki ta strategia jest niezbędna w obszarze społecznym i komunikacyjnym.

"Jeśli w najbliższym czasie taka strategia byłaby opracowana, to z pewnością byłoby nam łatwiej prowadzić te wielkie zasoby, jakie w Polsce mamy, czyli 30 procent powierzchni kraju i prawie 2,5 miliarda metrów sześciennych drewna, które jest naszym wielkim bogactwem" - podsumował minister.

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ skr/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.