Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice

zk

10.03.2022 08:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice

Partnerzy portalu

Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gig.eu

Identyfikacja i szacowanie potencjału technicznego terenów pod inwestycje związane z instalacjami fotowoltaicznymi, a także odzysk surowców krytycznych, niezbędnych dla nowoczesnych technologii – to główne pola współpracy zawiązanej przez Główny Instytut Górnictwa z biurem projektowym Energoprojekt-Katowice.

O rozpoczęciu współpracy, mającej sprzyjać rozwojowi odnawialnych źródeł energii, poinformowała PAP rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór. „Współpraca dotyczy przede wszystkim aktywności w obszarze identyfikacji oraz szacowania potencjału technicznego terenów pod inwestycje związane z instalacjami fotowoltaicznymi” - zaznaczyła.

„Drugi ważny obszar współpracy stanowi gospodarka obiegu zamkniętego, ze szczególnym naciskiem na odzysk surowców krytycznych, niezbędnych dla rozwoju nowoczesnych technologii. Dotyczy to m.in. doboru technologii odzysku cennych surowców” – uściśliła Jarosławska-Sobór.

Partnerzy przypominają, że obecna Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje istotny wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym - do 23 proc. do 2030 r. Podstawą ma być wzrost mocy zainstalowanej fotowoltaiki - do poziomu ok. 5–7 GW.

Tymczasem największa obecnie polska farma fotowoltaiczna, w gminie Brudzew, należąca do grupy ZE PAK, ma moc zainstalowaną 70 MW. Wkrótce powstaną kolejne farmy (ogłosił to już m.in. Tauron). GIG akcentuje, że szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej można spodziewać się wzrostu zainteresowania terenami pod inwestycje tego typu, a tereny poprzemysłowe wydają się tu być dobrym kierunkiem.

Instytut odwołuje się też do swego wieloletniego doświadczenia we wspieraniu procesów inwestycyjnych na terenach poprzemysłowych. Zakład Monitoringu Środowiska GIG od prawie 30 zajmuje się kompleksowymi pracami obejmującymi monitoring wszystkich elementów środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wód podziemnych i powierzchniowych, ścieków, gleb i gruntów oraz odpadów.

Badania wykonywane są w akredytowanych laboratoriach. GIG ma nowoczesne zaplecze badawczo-pomiarowe z unikatową na skalę kraju aparaturą oraz możliwość pozyskiwania funduszy na badania i rozwój w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Biuro Studiów, Projektów i Realizacji Energoprojekt-Katowice SA to z kolei jedna z największych w Europie firm projektowo-inżynierskich, od ponad 70 lat realizująca specjalistyczne prace w sektorze energetyki. Rozwój spółki ma opierać się o rozwiązania zgodne z celami zrównoważonego rozwoju, w co wpasowują się projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

Energoprojekt-Katowice dostarcza rozwiązania transformacyjne dla ciepłownictwa i chłodnictwa, dla systemów miejskich i przemysłowych. Świadczy usługi projektowe i doradcze, a także zajmuje się obsługą procesu inwestycyjnego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.