Grupa REWE i Ørsted podpisują kontrakt PPA na dostawy energii z morskiej farmy wiatrowej

23.09.2021 15:32 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Grupa REWE i Ørsted podpisują kontrakt PPA na dostawy energii z morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Grupa REWE i Ørsted podpisują kontrakt PPA na dostawy energii z morskiej farmy wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Orsted

Kontrakty Power Purchase Agreement (PPA) to już nie tylko pieśń przyszłości, a realne narzędzie dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Grupa REWE, jeden z wiodących niemieckich detalistów spożywczych, podpisała 10-letnią umowę na zakup energii elektrycznej z Ørsted w celu pozyskania 100 MW ekologicznej energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która ma zostać uruchomiona w 2025 roku.

Kontrakt z Ørsted jest największą umową Grupy REWE na odbiór energii odnawialnej od 2008 roku i czyni ją pierwszym niemieckim detalistą spożywczym, który będzie kupował energię elektryczną z morskiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym. 100 MW zakontraktowanej zielonej energii z Borkum Riffgrund 3 odpowiada zużyciu energii w 1500 sklepach REWE. W 2020 roku firma osiągnęła łączne przychody zewnętrzne w wysokości około 75 miliardów euro. Grupa REWE została założona w 1927 roku, zatrudnia ponad 380 tys. pracowników i prowadzi sklepy w 22 krajach Europy. Grupa stawia sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. 

Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w przeciągu 20 lat - powiedział Lionel Souque, Prezes Grupy REWE. 

– To oczywiście ambitny, ale i osiągalny cel. Musimy go zrealizować, ponieważ energia odgrywa strategiczną rolę w naszej działalności. Jesteśmy pionierem zielonej energii w niemieckim sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Od 2008 roku nasze sklepy w całości korzystają z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Morska energia wiatrowa ma ogromny potencjał. Zrobimy kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej, korzystając z pierwszej zielonej energii wytwarzanej na Morzu Północnym – powiedział Souque. 

Umowa zakupu energii elektrycznej z Ørsted została już podpisana i będzie zarządzana przez spółkę EHA Energie-Handels-Gesellschaft, będąca ramieniem Grupy REWE zajmujące się zakupami energii. Firma ma siedzibę w Hamburgu i jest dostawcą usług energetycznych dla przedsiębiorstw posiadających wiele lokalizacji w Niemczech i Austrii. EHA przywiązuje dużą wagę do ochrony klimatu. Firma postawiła na energię odnawialną i działa również jako producent energii. EHA eksploatuje u swoich klientów systemy fotowoltaiczne i elektrociepłownie opalane w całości biogazem. 

Z kolei Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted na Europę Kontynentalną, pochwala, że tak duże firmy inwestują w dekarbonizację działalności. 

– Świat musi pilnie przestawić się na energię odnawialną, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Aby dokonać tej systemowej zmiany, konieczne jest podjęcie działań przez rządy, dostawców energii i klientów korporacyjnych. Grupa REWE ma długą tradycję kupowania zrównoważonej energii, a kupując energię z Borkum Riffgrund 3, wspiera budowanie przystępnej cenowo nowej energii odnawialnej na skalę przemysłową – tłumaczy przedstawiciel duńskie firmy. 

Farma Borkum Riffgrund 3 zostanie oddana do eksploatacji za 4 lata

Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 3 zostanie oddana do eksploatacji w 2025 roku, pod warunkiem podjęcia przez Ørsted ostatecznej decyzji inwestycyjnej, która spodziewana jest do końca 2021 roku. Łączna moc eksportowa farmy będzie wynosiła 900 MW i zostanie zbudowana na niemieckiej części Morza Północnego w pobliżu istniejących morskich farm wiatrowych Ørsted Borkum Riffgrund 1 i Borkum Riffgrund 2.

W ramach niemieckich aukcji dla morskich farm wiatrowych, Ørsted uzyskał prawo do budowy projektu z ofertą w wysokości 0 EUR za MWh. Było to możliwe dzięki wielu czynnikom kosztowym, w tym instalacji turbiny wiatrowej nowej generacji, bardzo dobrym warunkom lokalizacyjnym i dużej prędkości wiatru oraz przewidywanym umowom na zakup energii stabilizującym przychody z klientami przemysłowymi, takimi jak Grupa REWE.

Ponad dekadę temu Ørsted rozpoczął ambitną transformację, przechodząc od bycia jedną z najbardziej węglochłonnych firm energetycznych w Europie do stania się światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Duńska firma została uznana za najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie według Corporate Knights w 2019, 2020 i 2021 roku. 

Do 2030 roku Ørsted zamierza zainstalować łącznie 50 GW mocy w OZE na całym świecie, w tym 30 GW morskiej energetyce wiatrowej i 17,5 GW w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice. 

Przemysł sięga po cPPA

Korporacyjne umowy zakupu energii są coraz bardziej powszechnym sposobem zaopatrywania się w energię przez duże korporacje, które umożliwiły szybsze przejście firm na konsumpcję niskoemisyjnej energii. Zazwyczaj umowy zawierane są na 10 lub więcej lat i stanowią gwarancję taniej energii.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.