Hitachi Energy zdobywa zamówienie na przyłączenie jednej z największych na świecie MFW do brytyjskiej sieci energetycznej

zk

21.07.2022 20:12 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Hitachi Energy zdobywa zamówienie na przyłączenie jednej z największych na świecie MFW do brytyjskiej sieci energetycznej

Partnerzy portalu

Hitachi Energy zdobywa zamówienie na przyłączenie jednej z największych na świecie MFW do brytyjskiej sieci energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Hornsea 3/Hitachi
Systemy przesyłowe HVDC Light® połączą farmę wiatrową Hornsea 3, dostarczając energię odnawialną dla ponad trzech milionów domów.

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła dziś, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2

Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.

Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.

– Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.

– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.

Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.

Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrz układowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.

HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.

Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.