POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Iberdrola i bp współpracują w celu rozwoju infrastruktury ładowania EV i produkcji zielonego wodoru

Strona główna Energetyka, OZE Iberdrola i bp współpracują w celu rozwoju infrastruktury ładowania EV i produkcji zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Iberdrola i bp współpracują w celu rozwoju infrastruktury ładowania EV i produkcji zielonego wodoru  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. bp.com

Iberdrola i bp ogłosiły w czwartek 28 lipca zamiar nawiązania strategicznej współpracy mającej na celu przyspieszenie transformacji energetycznej. Firmy zamierzają działać w obszarze rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, aby wspierać odejście od diesla. Drugim punktem jest rozwój wielkoskalowych węzłów produkcji zielonego wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

– Dzięki temu porozumieniu kontynuujemy postęp w dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej poprzez elektryfikację dwóch kluczowych sektorów naszej gospodarki, transportu i przemysłu. Skala tego wyzwania wymaga sojuszy pomiędzy firmami takimi jak Iberdrola i bp, które dysponują technologią i wiedzą niezbędną do tego, aby pomóc przyspieszyć rozwój przemysłowy Europy i jednocześnie wygenerować nowe możliwości dla wszystkich dzięki czystej energii – stwierdził prezes Iberdroli, Ignacio Galán.

– Tworzenie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych, których chcą i potrzebują nasi klienci, wymaga integracji różnych technologii, możliwości i form energii. Możemy dostarczyć to szybciej i na skalę, gdy pracujemy w partnerstwie z innymi. Mamy ogromny szacunek dla Iberdroli, która była wczesnym liderem w transformacji energetycznej – i jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co możemy razem dostarczyć – mówił Bernard Looney, CEO, bp.


Przyspieszenie szybkiego ładowania EV 

Iberdrola i bp planują utworzenie spółki joint venture, która zamierza zainwestować do 1 mld euro w celu uruchomienia sieci do 11 000 szybkich i ultraszybkich [1] publicznych punktów ładowania EV w całej Hiszpanii i Portugalii. To działanie znacznie rozszerzy dostęp do ładowania dla klientów indywidualnych i flotowych, przyspieszając tym samym mobilność elektryczną.

Plan obejmuje instalację i obsługę początkowo 5 000 punktów szybkiego ładowania do 2025 roku, a do 2030 roku łącznie 11 000.

Firmy analizują również opcje obsługi klientów EV w Wielkiej Brytanii.

Iberdrola oferuje kompleksowe usługi w zakresie mobilności, aby zaspokoić potrzeby użytkowników pojazdów elektrycznych: indywidualnych, biznesowych a także instytucjonalnych - w tym rozwiązania dla transportu miejskiego i ciężkiego (elektryfikacja autobusów i ciężarówek).

Iberdrola jest liderem w zakresie infrastruktury ładowania publicznego w Hiszpanii i Portugalii z ponad 2500 działającymi punktami i kolejnymi w fazie rozwoju, z wykorzystaniem energii odnawialnej w celu dekarbonizacji transportu end-to-end.

bp dąży do szybkiej rozbudowy swoich punktów ładowania EV na całym świecie i kontynuuje inwestycje w szybkie i ultraszybkie ładowanie. Klienci mają już dostęp do jej europejskiej sieci ponad 10 000 punktów ładowania, głównie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

bp spodziewa się wykorzystać niektóre ze swojej rozległej i dogodnie zlokalizowanej sieci - 1 300 punktów detalicznych w Hiszpanii i Portugalii jako lokalizacje dla węzłów ładowania dla spółki joint venture. Kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli ładować się w bezpiecznych miejscach z dostępem do dodatkowych usług.

Zintegrowana produkcja ekologicznego wodoru na dużą skalę 

Firmy planują również utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa zajmującego się wielkoskalową zintegrowaną produkcją zielonego wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, a także produkcją pochodnych, takich jak zielony amoniak i metanol, które mogą być potencjalnie eksportowane do Europy Północnej. 

Ta strategiczna współpraca połączy osiągnięcia Iberdrola w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii i jej globalnej bazy klientów z doświadczeniem bp w zakresie przetwarzania gazu, handlu i portfela klientów.

Firmy zamierzają wspólnie rozwijać węzły produkcji wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, o łącznej mocy do 600ktpa, zintegrowane z nowymi źródłami energii odnawialnej. 

Projekt produkcji zielonego wodoru w rafinerii bp w Castellón będzie częścią porozumienia. Obie firmy, wraz z Instituto Tecnológico de la Energía, zgłosiły projekt Castellón do PERTE w ramach łańcucha wartości wodoru prowadzonego przez rząd hiszpański.

Na podstawie tej współpracy w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, Iberdrola i bp zamierzają zbadać potencjalne przyszłe możliwości produkcji ekologicznego wodoru w innych krajach.

bp i Iberdrola zamierzają sfinalizować obie umowy joint venture do końca 2022 roku, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.
 
[1] „Szybkie ładowanie” obejmuje szybkie ładowanie ≥50kW i ultraszybkie ładowanie ≥150k


Źródło: bp.com; iberdrola.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.