Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

zk

30.12.2021 13:07 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

Partnerzy portalu

Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Kolejny samorząd postawił na elektromobilność w transporcie publicznym.

Niebawem na ulice Iławy wyjadą elektryczne autobusy. Samorząd wybrał już dostawcę pojazdów. Jest nim firma Busnex Poland - oficjalny przedstawiciel marki Yutong w Polsce. Dwa autobusy Yutong E8 będą pierwszymi „elektrykami”, które obsłużą komunikację miejską w Iławie. Inwestycja w zeroemisyjny transport publiczny będzie możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków unijnych.
 
Umowę na dostarczenie autobusów elektrycznych podpisali burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski oraz Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

– Cieszę się, że dołączamy do samorządów, które postawiły na transport zeroemisyjny. Iławę otaczają jeziora i lasy, więc jest to dla nas bardzo istotne. Dostawcą autobusów jest firma o ugruntowanej pozycji w branży, przez co liczymy na owocną współpracę i terminową dostawę – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

W ciągu 10 miesięcy do Iławy zostaną dostarczone dwa „elektryki” Yutong E8. Ten model to liczący blisko 9 metrów autobus, dysponujący 24 miejscami siedzącymi oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja, jak i wydajny system klimatyzacji. Pojazd jest wyposażony w akumulatory o pojemności przeszło 250 kWh, zapewniające zasięg ponad 350 kilometrów.

Zakup został zrealizowany dzięki dotacji w wysokości ponad 4,26 mln zł, pozyskanej przez samorząd z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i pochodzącej ze środków unijnych. Zakres projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” obejmuje nie tylko dostawę autobusów oraz infrastruktury do ich ładowania, ale również utworzenie nowych przystanków, co z kolei pozwoli na obsłużenie komunikacją publiczną kolejnych rejonów miasta.

Wybrany przez Iławę model wykorzystuje już Lidzbark Warmiński, gdzie jeżdżą dwa egzemplarze  Yutong E8, a także gmina Bobowa, która korzysta z „elektryka” tej marki do transportu dzieci do szkoły. Łącznie Busnex Poland dostarczył już 12 autobusów Yutong w ramach trzech kontraktów z samorządami. Największy z nich stanowiła umowa z Polkowicami na zakup dziewięciu modeli E10 wraz z innowacyjnym systemem ładowania. Poza Iławą, na liście dostaw na 2022 r. znajduje się także Łomża oraz gminy Ojrzeń i Śniadowo.

– Kończymy mijający rok zawarciem kolejnej umowy na dostawę autobusów Yutong. Znów potwierdziły one swoją konkurencyjność - nie tylko cenową, ale również pod względem parametrów eksploatacyjnych. Wybrane przez samorząd modele E8 charakteryzują się bowiem zasięgiem ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Będą to także pierwsze autobusy elektryczne, które obsłużą komunikację miejską w Iławie. Bardzo nas cieszy, iż stale rośnie grono samorządów, które wspierają w ten sposób elektromobilność – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.